Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467

Halloween, pro sau contra?

Ce-i drept, nu ma prea omor dupa sarbatorile imprumutate. Insa acum, ca David a crescut, mi se pare amuzanta ideea "de-a ne juca" un pic de-a Halloween-ul.
    Scobirea dovleacului, povestile cu fantome, cred ca ar incanta orice micut!

Voi ce parere aveti? Sunteti pro sau contra?

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Nu ma deranjeaza atat sarbatoarea in sine, cat atentia care i se acorda. Mai ales nefiind una "de-a noastra".
    Oricum, se fac bani, asta conteaza.
    Sper ca in timp sa nu imprumutam prea multe sarbatori de la straini si sa uitam de-ale noastre:*

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Fiecare popor are traditiile lui , modul in care sarbatoresc este diferit de la natiune la natiune! Pastele , spre exemplu la noi presupune post, oua rosii, ceremonia la miezul noptii.... petrecerea de dupa, cu familile adunate in jurul mesei imbelsugate, cu preparate specifice acestei sarbatori, etc! Pentru americani...nimic din toate acestea nu au nici o semnificatie....Farmecul fiecarei sarbatori este dat de cei care o serbeaza! Sincer, nu cred ca romanii sunt pregatiti sa adopte si sa experimenteze o astfel de sarbatoare la fel cum o fac americanii! Nu ma vad mergand cu copilul costumat si entuziasmat, din usa in usa, colindand dupa dulciuri! De ce? Pentru ca la noi nu s-a pomenit asa ceva...si ar mai trebui ani buni sa se ajunga la acest nivel de educatie si apreciere ! Avem si noi o mare varietate de obiceiuri, in toata tara...colinde foarte frumoase care sunt lasate deoparte pentru unele care nu ne reprezinta! Eu cred ca ar trebui sa avem grija sa ne pastram traditiile si sa le implementam cat mai puternic in noile generatii pentru ca aceste traditii ne definesc pe noi ca natie...Altfel, nu am deveni decat niste simple FAKE-URI!

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Eu sunt pro Halloween,i-am cumparat deja un costum Contele Dracula,l-am inscris la un club la atelierul de creatie de Halloween,iar pe 31 avem petrecerea,cu ocazia asta se distreaza si ei copiii si noi pe langa ei:)))

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Nu stiu ce sa zic. Eu sunt un crestin ortodox convins. Nu am nimic impotriva obiceiurilor imprumutate,dar nici nu le pot trai.asa cu m se zicea si mai devreme Sarbatorile trebuiesc simtite, si ele vin de undeva , de acolo, din inima. Va pup.

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Eu una nu sunt adepta acestei sarbatori,nu stiu ce ar putea invata un copil din sarbatoarea asta....fantome,vampiri,sange.....pentru ca toata lumea asociaza aceasta sarbatoare cu lucruri mai spooky.Scobitul dovleceilor si realizarea decorurilor cu ei se poate face de ex pt a sarbatorii sfarsitul recoltei si nu neaparat halloweenul cu manifestrile lui barbare dupa parerea mea. :)

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de AyanaMariaNesibe Vezi mesajul
    Nu stiu ce sa zic. Eu sunt un crestin ortodox convins. Nu am nimic impotriva obiceiurilor imprumutate,dar nici nu le pot trai.asa cu m se zicea si mai devreme Sarbatorile trebuiesc simtite, si ele vin de undeva , de acolo, din inima. Va pup.
    Acum sincer vorbind, ce pisici sa "traiesti si sa simti" la o sarbatoare in care toata lumea se stramba, se vopseste pe fata si se mascareste? Ce traire spirituala presupune Halloweenul? Nu e decat un prilej de petrecere si distractie in costume tematice.

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    In ideea asta am si deschis topicul. Nu de-a sarbatori in sine este vorba, ci de distractie.

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de nicoleee Vezi mesajul
    In ideea asta am si deschis topicul. Nu de-a sarbatori in sine este vorba, ci de distractie.
    :) Exista o gramada de ateliere de creatie, locuri de joaca, organizari petreceri...sunt multe feluri de distractie pentru copii ! Chiar nu cred ca este nevoie sa astepti Halloween-ul ca sa poata participa copilul la un bal mascat...:)

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Multumesc de pont julay, insa eu cred ca fiecare distractie cu farmecul ei.Iar bostanii se coc toamna.:))

N-am asteptat pana acu' ca sa se distreze, asta-i parerea ta.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Nu am nimic impotriva oricarei sarbatori, imprumutate sau autohtone. E prilej de sarbatoare, de voie buna, de distractie. De ce ne cramponam atata ca le imprumutam? Iesim din rutina, care-i baiu'? ar fi mai rau sa imprumutam obiceiuri proaste, droguri, razboaie si alte nenorociri, dar la voie buna inainte!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari