Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Educatie facuta cu nuiaua

In Romania unii dascali au ca metoda de corectie palma.Eu una cred ca as inebuni daca cineva mi-ar batea copii.Ce ati face daca ati auzi ca v-a fost batut copilul de catre profesor(asta vizavi de cazul prezentat de dimineata la stiri cum ca un profesor si-a lovit elevul)?

Floricica Nou Venita mamialbinuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121
    nu sunt in aceasta situatie, sper ca nu voi fi, stiti vorba aia "bataia e rupta din rai" dar eu nu consider asta. educatia NU SE FACE CU NUIAUA. eu merg pe conceptia ca educatia se face cu vorba buna sau cu pedepse, daca copilul nu inteleg. dar nu batandu-l... ce as face? nu stiu. depinde cat de grava e situatia. ca, daca copilul meu e ******** sa ii scada nota la purtare, dar sa nu il palmuiasca. ca asa stiu eu ce sa ii spun. nu are dreptul, UN PROFESOR, sa palmuiasca un copil. alo, oamenilor, suntem in secolul 21, mai merge oare bataia??? ma indoiesc... facem doar sa bagam in sufletul copilului un sentiment de frica si nu vreau sa treaca fetita mea prin asa ceva, pentru ca eu stiu cum este si cred ca multi dintre noi stim cum e. asa ca, cum spuneam si mai repet, daca copilul meu comenteaza, e neobrazar, nu e atent sa il dojeneasca sau sa ii scada nota la purtare sau sa ia legatura cu mine DAR sa nu ridice mana asupra lui.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Nu sunt de acord cu acest tip de 'educatie'
    Cred ca vorba buna..pedepse..orice altceva dar nu bataia.
    Sa ne dea DD multa rabdare si intelepciune sa ne putem creste copii asa cum trebuie.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    cu pedeapsa sunt total de acord,dar cu bataia in nici un caz.detest oamenii care dau in copii,inclusiv pe sotul meu care da in fata,nu suport,as fii in stare sa ma despart de el ca sa nu mai dea in fata

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    nici eu nu sunt de acord sa imi bata altcineva fata...nu stiu ce as face cu persoana care ar indrazni...sper sa nu fiu pusa niciodata in situatia asta.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    CONTRA eu am luat bataie la palma de la doamna profesoara de franceza in clasa a doua . Este foarte dureros si tin minte si acum ca , parintii mei sau suparat foarte rau cand mi-au vazut manutele.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Nici nuuuuuuuuu vreau sa aud daca cineva imi atinge cu nuiaua copilul ...mor cu el de gat la propriuuuuuuuuuuu eu am fost batuta asa la scoala si trasa de perciuni si codite...si acum am traume nu suport sa mi atinga parul cineva....o urasc si acum pe invatatoareaaaa mea cea rea si trufasaaaa care credea ca educa aplicand pedeapsa cu batul......

Floricica Nou Venita mamialbinuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    121
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Nici nuuuuuuuuu vreau sa aud daca cineva imi atinge cu nuiaua copilul ...mor cu el de gat la propriuuuuuuuuuuu eu am fost batuta asa la scoala si trasa de perciuni si codite...si acum am traume nu suport sa mi atinga parul cineva....o urasc si acum pe invatatoareaaaa mea cea rea si trufasaaaa care credea ca educa aplicand pedeapsa cu batul......
    asa se facea educatia pe vremuri, pe mine ma batea chiar si tata si stiam ce e aia frica iar eu chiar nu vreau sa treaca prin asa ceva copilul meu.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Am vazut azi la stiri cum un diriginte si-a batat un elev pana "la bagat in spital".A ajuns acasa plin de sange si au sunat parintii la salvare. Cand a fost tatal intrebat daca depune plangere a zis k ii este rusine de profesor ca este batran si ca a fost si profesorul lui si al sotiei cand au fost elevi.Ma ingrozit

mada_lyna
    Guest
    in primul rand ,nu sunt de acord cu bataia(aia veritabila,nu o palma la pampers-aia e de gest). daramite sa imi bata careva ,chiar si profesorul /educatoarea,copilul ,ca uit de toate bunele maniere,imi dau jos manusile si le rup parul din cap. pe mine ma deranjeaza rau de tot daca cineva in afara de mine sau sot, ridica tonul la el pt ca nimeni nu mi-l creste,spala ,da de mancare. daca e cineva nemultumit de el,sa-mi spuna mie si rezolv eu. eu m-am luat si de socru=miu ca ridicase vocea la el,si i-am zis ca fiecare sa tipe la copilul lui(evident l-a deranjat dar putin imi pasa mie).

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    mada si eu m-am certat cu socrul meu tot din acest motiv ... si acum e suparat pe mine :) pe mine ma deranjeaza si cand tipa sotul meu la ea , desi uneori are dreptate , dar sa tipe un strain ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari