Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita wsssabin's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2012
    Postari in forum
    6

Doamna, nu-mi manca bebelusul!

Nu o data mi s-a intamplat ca in timp ce sunt la plimbare sau prin oras cu copilul meu sa se apropie de mine femei necunoscute care sa se minuneze de cat de frumos e bebelusul meu. Lucru care nu ma deranjeaza foarte tare atata timp cat se pastreaza o distanta rezonabila si mainile necunoscutilor stau la locul lor. Insa zilele trecute am auzit-o pe o doamna mai in varsta spunand: 'Manca-l-ar mama pe el de frumusel!' Imi venea sa o intreb: De ce sa-l mananci, doamna? Ce ti-a facut? Voi ati patit?

sadia
    Guest
    Mi-e mi-a zis ca e frumos de furat.....eram in farmacie,nu am sa uit niciodata.......

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citind postarea ta mi-a venit in cap un banc: Tanar, frumos, destept. Nu caut nimic. Doar ma laud
    1.exista in dictionar termenul:A-țĭ veni să mănîncĭ (o persoană), 1. a-țĭ plăcea foarte mult (de aicĭ exclamațiunĭ ca: mînca-l-ar mama!...chiar mi se pare stupid ca ti-ai zis in gand " De ce sa-l mananci, doamna? Ce ti-a facut?"
    2.afirmi ca nu te supara "foarte tare" complimentele, deci intr-o mica masura te deranjeaza...O, Doamne, sper sa nu mai existe oameni atat de rai incat sa afirme cu nerusinare ca ai un copil frumos.
    Ca idee, mi-e greu sa cred ca exista om pe care sa nu-l flateze complimentele, mai ales cand se face referire la copilul sau, fie ca vorbim despre dragalasenia, inteligenta sau personalitatea lui.

mada_lyna
    Guest
    deranjant, evident ,nu este sa primesti complimente legate de frumusetea copilului. dar de ce e nevoie sa mi-l pupe sau sa mi-l atinga pe fata niste unii despre care nu stiu nimic ? mai ales atunci cand era doar un bebelus.
    eu una nu le-am permis strainilor. iar cand veneau mama sau socrii la el ,primul lucru pe care ii intrebam, era acela dak de s-au spalat pe maini. si cu pupatul doar pe obrajori si manute/piciorute ,in niciun caz pe gurita. nici macar eu sau tati nu il pupam pe gurita.

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    deranjant, evident ,nu este sa primesti complimente legate de frumusetea copilului. dar de ce e nevoie sa mi-l pupe sau sa mi-l atinga pe fata niste unii despre care nu stiu nimic ? mai ales atunci cand era doar un bebelus.
    eu una nu le-am permis strainilor. iar cand veneau mama sau socrii la el ,primul lucru pe care ii intrebam, era acela dak de s-au spalat pe maini. si cu pupatul doar pe obrajori si manute/piciorute ,in niciun caz pe gurita. nici macar eu sau tati nu il pupam pe gurita.
    Nici eu nu-s de acord cu pupatul pe gurita, nu ma deranjeaza ca o ating altii, atata timp cat nu se lasa cu pupaturi...dar sa nu exageram cu "deranjatul" in ceea ce priveste exclamatiile de genul: vai, ce copil frumos...mie-mi place sa aud remarci pozitive la adresa fetitei mele si refuz sa cred ca sunt mamici care nu agreaza asta.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Chiar daca e putin off topic.. eu am avut o intamplare pe de o parte jenanta iar pe alta parte de-a dreptul enervanta.
    Eram gravida pe atunci in vreo 7 luni. Si eram cu cumnata si fratele meu in oras. Fratele meu a intrat intr-un magazin iar noi doua am stat afara, si vine o tipa de vreo 25-30 de ani, parea asa NEBUNA .. Parca era hipioata. Ciudata rau in orice caz, si m-a intrebat daca poate pune mana pe burta, ca a auzit ca ai noroc daca atingi o burta de gravida si mai stiu eu ce. Bineinteles ca am zis NU .. Dar tipa a insitat, i-a spus dupa aia si cumnata mea ca NU. Sa ne lase in pace. Mai sa se ia in gura unu cu alta. Numa ca sa puna mana pe burta. Credeti-ma ma speriasem putin fiind asa insistenta si la felul cum arata, cred ca si consumase ceva ... A fost destul de urata situatia!

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de alynutza79 Vezi mesajul
    Nici eu nu-s de acord cu pupatul pe gurita, nu ma deranjeaza ca o ating altii, atata timp cat nu se lasa cu pupaturi...dar sa nu exageram cu "deranjatul" in ceea ce priveste exclamatiile de genul: vai, ce copil frumos...mie-mi place sa aud remarci pozitive la adresa fetitei mele si refuz sa cred ca sunt mamici care nu agreaza asta.
    nici eu nu cred k exista mamici care nu se simt mai bine cand primesc complimente,atat ele cat si copilasii lor. dar na....

Floricica Nou Venita wsssabin's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2012
    Postari in forum
    6
    Citat Postat de alynutza79 Vezi mesajul
    Citind postarea ta mi-a venit in cap un banc: Tanar, frumos, destept. Nu caut nimic. Doar ma laud
    1.exista in dictionar termenul:A-țĭ veni să mănîncĭ (o persoană), 1. a-țĭ plăcea foarte mult (de aicĭ exclamațiunĭ ca: mînca-l-ar mama!...chiar mi se pare stupid ca ti-ai zis in gand " De ce sa-l mananci, doamna? Ce ti-a facut?"
    2.afirmi ca nu te supara "foarte tare" complimentele, deci intr-o mica masura te deranjeaza...O, Doamne, sper sa nu mai existe oameni atat de rai incat sa afirme cu nerusinare ca ai un copil frumos.
    Ca idee, mi-e greu sa cred ca exista om pe care sa nu-l flateze complimentele, mai ales cand se face referire la copilul sau, fie ca vorbim despre dragalasenia, inteligenta sau personalitatea lui.

Iti multumesc pentru lamuririle suplimentare (pe care nu le-am cerut), stiam ca exista expresia aceasta si am si inteles ce a vrut doamna respectiva sa spuna, ceea ce nu am inteles eu, este, de ce sa spui ca l-ai manca atata timp cat ai la dispozitie o multitudine de alte expresii care pot exprima afectiunea.

Nu am deschis acest topic pentru a ma lauda, de fapt, cu frumusetea copilului meu, eu cred ca toti copiii sunt frumosi si chiar nu cred ca al meu e mai presus decat altii la capitolul asta. Eram intrigata doar de exprimare. Ideea topicului era de fapt sa scriem aici situatiile mai "ciudatele" cu care ne-am confruntat in interactiunea cu strainii si sa ne amuzam pe seama lor. Sadia a inteles :)

Ma bucur, normal ca ma bucur, cand lumea imi spune ca am un copil frumos, ma deranjeaza cand vin oameni straini si se apropie nepotrivit de mult (dupa parerea mea) de copil, pun mainile pe el sau ii pupa mainile sau cine stie ce alte gesturi afective le mai trece prin cap sa faca la momentul acela, netinand cont de igiena.
    Modificata de wsssabin; 26.06.2013 la 16:00:24.

sadia
    Guest
    Toate au o limita.....bineinteles ca imi creste inima dar sunt niste limite.Dar aia cu furatul ......ma lasat perplexa.nici ai mei nici soacramea nu l-au pupacit pe fiu-miu decat foarte tarziu pe la vreo 2 ani .....acum se tavalesc pe covor

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de wsssabin Vezi mesajul
    Iti multumesc pentru lamuririle suplimentare (pe care nu le-am cerut), stiam ca exista expresia aceasta si am si inteles ce a vrut doamna respectiva sa spuna, ceea ce nu am inteles eu, este, de ce sa spui ca l-ai manca atata timp cat ai la dispozitie o multitudine de alte expresii care pot exprima afectiunea.

Nu am deschis acest topic pentru a ma lauda, de fapt, cu frumusetea copilului meu, eu cred ca toti copiii sunt frumosi si chiar nu cred ca al meu e mai presus decat altii la capitolul asta. Eram intrigata doar de exprimare. Ideea topicului era de fapt sa scriem aici situatiile mai "ciudatele" cu care ne-am confruntat in interactiunea cu strainii si sa ne amuzam pe seama lor. Sadia a inteles :)

Ma bucur, normal ca ma bucur, cand lumea imi spune ca am un copil frumos, ma deranjeaza cand vin oameni straini si se apropie nepotrivit de mult (dupa parerea mea) de copil, pun mainile pe el sau ii pupa mainile sau cine stie ce alte gesturi afective le mai trece prin cap sa faca la momentul acela, netinand cont de igiena.
    De ce nu ii indepartezi cand vezi ca se apropie asa mult?
    Nu, nu am patit sa imi sara nimeni peste copil. Dar daca s-ar fi intamplat, as fi pus frana.
    Si sa stii ca asa cum tu iti exprimi o parere, asa o pot face si alti utilizatori, indifferent ca iti place sau nu

tabitha
    Guest
    Mie imi place titlul topicului.Am vazut mai devreme,dar se blocase netul si nu stiam despre ce-i vorba.Mi-au trecut cateva idei prin cap,dar faza cu a manca pe cineva de drag,nu mi-a trecut prin minte.Eu chiar ma asteptam la ceva interesant .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari