Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Nelamurit Divortul, ultima solutie ?

Buna mamici, am lipsit atata timp de pe forum ... si acum am revenit direct cu un subiect nu tocmai placut si usor de dezbatut.

Eiii...uite ca a trecut un an de la cununia civila, si aproape un anisor de cand a venit Maxiii pe lume si lucrurile merg parca din rau in mai rau. Asa ca am decis sa va cer ajutorul voua, care poate ati trecut prin asemenea situatii.

Desii majoritatea casatoriilor sunt ROZ in primii ani, dupa care se deterioreaza incet-incet...a mea a inceput prost, insa am mers pe ideea ca daca altii au inceput cu bine si au sfarsit prin a divorta casnicia mea poate cu timpul v-a fi din ce in ce mai buna. Insa incep sa cred ca am facut cea mai mare greseala ca m-am maritat asa de repede. Nu imi pare rau ca am facut copilul, il iubesc mai presus de orice. Insa eu si tatal lui nu prea mai cred ca suntem facuti unul pentru altu`..desi dupa 6 ani de relatia (intrerupta) am zis : Ma, el e ! Cu el vreau sa fiu mereu. Concluzia la care am ajuns de cateva zile : Degeaba vreau sa fiu cu el , daca nu imi e bine langa el. Si DA , ma gandesc serios sa divortez de el dar imi e greu din cauza lui bebe, pentru ca vad ca il iubeste pe taicaso, e fericit cand se joaca cu el insa totul se opreste aici.

Acum sa va povestesc cat pot de scurt cam ce s-a intamplat in ultima luna.
    Brusc al meu sot nu a vrut sa mai mearga la lucru, desi stia ca banii pe care el ii catiga sunt singurii bani de a supravietui, cei 800 ron ai lui bebe fiind strict banii de chirie si taxe lunar. Ei bine, in prima saptamana in care a refuzat pur si simplu sa mearga la lucru ne certam zi de zi. A gasit diverse pretexte, ba ca nu ii mai convine sa lucreze pe banii aia, ba ca are nevoie de un concediu ca a lucrat un an intreg fara nici-o pauza. Va dati seama, altii trag zeci de ani si nu isi mai permit sa isi ia concediu, el a putut sa isi ia liber o luna de zile. Bineinteles ca daca l-am tot batut la cap sa mearga la lucru, fiind constienta ca nu vin bani din alta parte si nu am cum sa ii cumpar la copil pampers si lapte si ce mai are nevoie .. el a ajuns la concluzia ca vezi Doamne il trimit la lucru ca am amant si ca mi-a stricat planurile cu el. Dupa asta, mi-a zis : Da stii ceva ? Du-te tu la lucru si stau eu acasa cu copilul. Cum sa il las pe el cu copilu` cand nu e in stare sa vada de el 5 minute.
    Bun in toata luna asta, ce credeti ca a facut sotul meu drag ? Pai avea un program de genu :
    Se trezea la 12:00 - 13:00 - 14:00 - timp in care eu trebuia sa stau cu copilul ca nu cumva sa planga si sa il trezeasca ca numa urla. Dupa care se punea la calculator si acolo il uita Dumnezeu pana noaptea la 4 de cele mai multe ori. Si atat! Punct. Atat a facut el o luna intreaga in care nu a fost la lucru. Nu m-a ajutat nici macar o data cu absolut nimic, iar daca o facea la insistentele mele, iese prost. Ca de exemplu, intr-o seara am facut mancare, si i-am zis : Hai si puneti tu cata carne vrei sa mananci in tigaie, si sare pe el ulei ! Arunca farfuria cu mancare, sparge farfuria, si nu mai mananca si bineinteles injura. Il las in pace, mananc, dupa care ii duc mancarea pe alta farfurie, bineinteles asa cum era, se racise intre timp. Nu a vrut sa manance. Ca : Ce, imi dai mancare rece ? Ok. Nu a mai mancat, ca la 1:30 noaptea sa ma ridic eu din pat sa ii fac lui sa manance. I-am facut, ca sa nu fie iar scandal.

Alta problema mare si poate cea mai mare e ca tot timpul cat a stat acasa nu a avut nici cum grija de copil, doar atat ca se mai juca cu el din cand in cand si atunci era bine. In rest, nu l-a tinut in brate daca eu aveam altceva de facut, nu i-a facut macar o singura daca baie, desi vedea ca eu toata ziua strang de prin casa, spal, fac mancare si asa mai departe. De schimbat scutece nici nu mai zic, clar ii e scarba cand face caca bebe. Replica lui ? Ma-sa ia-l si schimba-l ! Si dupa toate astea daca copilul plangea si chiar nu puteam sa stau cu el in brate sa nu mai planga ce credeti ca facea ? Urla la el, ba chiar ii mai dadea cate-o palma - doua la fund. Si atunci explodam. Adica dupa ce ca eu toata ziua sunt tot un du-te vino ca sa nu pateasca copilul nimic in timp ce tu stai la calculator si nu misti un deget, vi si urli la copil sa taca ! Si incepea cearta. Ganditi-va ca si daca lasam copilul pe patul nostru si ma duceam sa ii incalzesc lapte si ii ziceam : Vezi un pic de Maxii, ca acum imediat fuge prin pat si cade. El se punea in pat dar se uita la TV uitand de copil, noroc ca ma uit eu mereu sa fiu sigura ca e bine, si de multe ori el era captivat de TV si copilu mai avea un pic si era pe jos.

Si la toate astea se adauga urmatoarele : da in mine cand indraznesc sa ii reprosez ceva. Ma injura. Urla. Zice ca EU sunt putoare si nu fac nimic bine. Desi nu am nici un ajutor incerc sa le fac pe toate cat pot de bine, dar nu pot sa le fac pe toate perfect. Si inca ceva, nu am voie sa am prietene, sau daca chiar vine cineva la mine, sa fie in prezenta lui. Si ceva ce ma dispera cel mai mult e faptul ca desi am terminat doar 11 clase pentru ca a venit bebe la inceputul cls. a 12 a , vreau sa imi termin scoala, sa dau bacul, sa am o calificare in ceva,sa fac o facultate, pentru ca stiu ca pot mai mult decat sa fiu vanzatoare la magazin sau sa lucrez in fabrica. Nu ca mi-ar fi rusine, insa stiu ca pot mai mult si nu vreau sa treaca viata pe langa mine. Dar probabil se gandeste ca daca el a terminat doar 8 clase si la liceu nu s-a mai dus pentru ca era tot pe la internet-cafe. De ce sa fac eu mai multa scoala, sa castig poate mai mult ca el sau chiar sa fiu cu mai multe clase peste el. Dar mi-a zis : La ce iti trebe tie facultate si bac ca ui la cutare ca are atatea facultati si lucreaza pe 800 ron la spital. Nu-mi pasa! Vreau sa stiu ca am facut ceva in viata. Am 20 de ani, nu vreau sa traiesc toata viata in ritmul asta.

Ar mai fi si altele, dar astea sunt cele mai urate. Si scuze daca v-am plictisit cumva dar am vrut sa intelegeti cat mai bine prin ce trec. Si sa imi dati un sfat ceva.

Va spun sincer ma gandesc din ce in ce mai des sa divortez, insa nu vreau sa o fac intr-un mod dinala sa nu isi mai vada copilul, pentru ca el zice ca daca divortam copilul ramane la el. Se poate asa ceva ? Daca nu are locuinta, nu are un venit exact ? Si plus de asta daca el ar lucra cum face acum de dimineata pana seara cum ar putea avea grija de bebe ? E posibil sa i se acorde custodia lui sau imi zice treaba asta doar sa ma sperie ? Si daca e sa divortam, si copilul ramane la mine, se poate fara interdictie sau intervale de timp stabilite ? Pentru ca imi e frica ca daca divortez si raman eu cu copilul si el nu il poate vedea sau asa imi e teama ca e in stare sa faca multe, il cred in stare chiar sa fure copilul. Pentru ca practic e tot ce are. Si ii mai si seamana si ... il iubeste ! ( zice el.) Dar dupa ceea ce face nu cred ca poti spune ca iubesti un copil, si tu nu lasi calculatorul ca sa ii acorzi lui timp.

In concluzie : ce ma sfatuiti sa fac ?
    Sa mai sper ca se v-a schimba sau sa divortez ?
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 11.09.2013 la 13:10:55.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Draga mea, eu sunt mai...directa ,asa ca sa ma scuzi daca ti se pare ca nu ma port cu manusi:)

Din ce ne-ai povestit tu imi dau seama ca a ta casnicie e de fapt un lung sir de dovezi ca sotul tau nu te iubeste, nu te respecta, nu te merita, si, ce-i foarte important - e un exemplu cat se paote de negativ pentru micutul tau.Probabil te considera doar sluga in casa si nascatoare de copii!

In conditiile astea, nu as ezita nici o clipa sa divortez! Probabil ca te-ai grabit maritandu-te ...insa acum nu dezbatem trecutul, e important ce faci in viitor.
    Nici o instanta nu incuviinteaza un copil tatalui, decat daca se probeaza cu dovezi cat de poate de solide ca mama e inapta a-si creste pruncul!
    Deci, faza cu "copilul ramane la mine" spusa de al tau sot e doar un santaj si o amenintare a unui om care are doar aceste arme..

Gandeste-te bine ce faci cu viata ta!Asa cum te loveste pe tine si te injura, asa va face si copilasului tau...

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Multumesc de raspuns supermami, aveam nevoie de sfaturile voastre. Chiar nu mai razbesc sa ma zbat de una singura. Oricum as reactiona tot eu ies sifonata. Ori ca vorbesc si ma port frumos cu el, daca il deranjez de la jocurile pe calculator imi raspunde cu o injuratura sau se rasteste la mine. Ori ca ii vorbesc urat si ii platesc cu aceeasi moneda tot eu risc sa fiu injurata sau chiar lovita. Deci nici cum nu e ok.

El zice ca e datoria mea sa fac absolut totul in casa pana stau acasa cu copilul. Cat timp s-a tinut de lucru, am zis hai mai , fie. Ok. El merge la lucru, e obosit, fac eu ce trebuie in casa, dar acum cat a stat o luna de zile acasa si am vazut ca efectiv nu misca un deget sa ma ajute mi-am schimbat complet parerea. Ai dreptate..nu ma merita! Am fost proasta ca m-am indragostit de el pana peste cap si eram in stare de orice pentru el. Si am zis el a fost primul si ultimul barbat, avem un copil, ne-am casatorit...vreau sa fim o familie asa cum nu am avut eu pentru copil. Dar asa nu cred ca va tine oricum prea mult timp. Ori ca divortam acum, ori peste 5 ani daca nu ne omoram unu pe altu` pana atunci tot acolo se va ajunge. Pentru ca nu pot fi nici atat de cretina incat sa nu imi dau seama ca sunt folosita si tratata ca pe o sclava in timp ce eu fac totul din iubire pentru el, si pentru copil.

Oricum iubirea parca s-a spulberat deja. Cu atat mai mult ca nu exista nici comunicare intre noi. Nu putem avea o conversatie normala, ca-i sare tandara din orice si face scandal.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Mami, chiar ma intrebam ce-i cu tine de ai disparut asa...
    Draga mea draga, singura in masura sa stie ce vrea de la viata esti tu. Tu singura trebuie sa cantaresti argumentele pro si contra in relatia ta...Tu iti stii limitarile, ce poti face si ce nu...Sunt multe femei care au putut sa-si asume responsabilitatea unui divort si altele carora le-a fost prea frica sa o faca si au ramas, indurand...Aspectele unei astfel de situatii sunt multiple...
    Eu una stiu doar ca niciodata in viata asta...sau in cate vor urma...nu voi accepta ca cel de langa mine sa ma jigneasca sau sa ridice mana asupra mea! Niciodata! Si daca prin absurd acest lucru s-ar intampla ...nu m-ar tine langa el nici 10 copii...pt. ca ei vor creste, fiecare isi va vedea de viata lui si poate nici macar nu ii va interesa ca tu ti-ai sacrificat viata si ai acceptat abuzul de dragul lor...Si la fel de adevarat este ca tu nu-ti poti impovara copilul cu aceasta responsabilitate, nu il poti culpabiliza pt. alegerea ta....
    Daca sotul tau chiar iubeste copilul, va fi langa el, indiferent ca-ti va fi sot, sau nu....
    Daca se va schimba....sincer, eu nu cred prea mult in schimbari radicale. Daca puteti avea o discutie deschisa, matura, in care sa va clarificati sentimentele si asteptarile...poate ajungeti la un consens....Dar sunteti foarte tineri....voi insiva sunteti in formare...si la varsta asta lucrurile sunt prea putin definitive, fara a fi vina cuiva....Si la fel, trebuie sa spun din nou, ca sunteti prea tineri pt. a va lega unul de altul, pe vecie, din responsabilitate, din datorie...La varsta asta viata se traieste cu pasiune...
    Nu are rost sa-ti spun ca daca dragoste nu e...nimic nu e....Daca iubesti respecti, ajuti, cladesti un viitor....

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami pardon,tu nu ai o casnicie.sunt prea multe sa iti zic.o sa iti zic pe scurt si ce este mai important:ce daca se duce la munka?trebuie sa te ajute in casa.implica-l in tot ceea ce tine de copil,fa-l sa se simte important.aici clar vb de viitor ca cel de langa tine no coment.o casnicie inseamna dragoste,sustinere,ajutor.la tine nu este nimic,nici macar una pt care sa lupti.nu merita.i-a copilul si du-te.nu aveti nic o sansa.nu s epoate ca unul sa traga si altul sa stea

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Asa e. Si mie imi era greu pana de curand cand ma gandeam ca asa as vrea sa divortez sa fiu linistita sa am macar putin timp si pentru sufletul meu. Dar ma gandeam, bai sunt prinsa, cum sa ma descurc singura cu copil. Pana de curand cand o fosta colega de clasa a nascut si ea, si a venit pe la mine, e singura, tatal copilului nu sta cu ea, sta in chirie cu inca o fata. Mama ei nu o ajuta cu bani decat ca mai sta din cand in cand cu copilul, si se descurca singura doar cu indemnizatia si alocatia lui bebe. Si cand am auzit, am ramas putin blocata, am zis in gandul meu, cum asta se poate descurca singura cu un copil in chirie din 800 ron ? Eu de ce nu as putea ? Plus de asta, eu daca as divorta de el, pe mine m-ar ajuta fratii mei care acum nu ma mai ajuta tot din cauza lui, si as putea sa stau la mama, dar nu vreau pentru ca stiu ca nu m-as intelege cu ea. Asa ca mai bine as sta in chirie cu copilul si mi-as face viata asa cum vreau eu. Fara obligatii fata de nimeni, fara ordine, fara scandal, poate doar sa ma cert eu cu mine. Am fost mereu o luptatoare, si desi imi e frica de singuratate, acum ca Maxii a mai crescut nu cred ca i-as mai simti lipsa lui tataso. Vreau sa imi cresc copilul frumos, nu sa invete sa injure, sa se bata, sa fumeze, sa stea la calculator asa cum cred ca va ajunge cu tataso. Ca doar tati sunt modelele baietilor. Asa cum si barbatu meu e copia fidela a lui tacso.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Mami lui Maxi, pai din cate povestesti aici, tu deja te descurci singura cu un copil, ca el nu te ajuta cu nimic. Ba chiar te descurci singura cu un copil si cu un sot copil mare razgaiat.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    :)) la asta nu m-am gandit roxie.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Draga mea eu am 21 de ani .Nici eu nu m-am inteles cu sotul meu din cauza maicasii care mereu trebuia sa isi dea cu parere si din pacate il influenteaza foarte mult.Dar am invatat sa ma port cu el,uneori zic ca el si fac ca mine,nu stiu cum e al tau,dar al meu daca te ocupi de el,sti cum sa ii vb,etc e painea lui Dumnezeu.Se poarta foarte frumos cu fata,are grija de ea,etc.De dat nu a dat niciodata in mine,nici nu se pune problema,chiar daca am avut certuri monstru si de multe ori am zis ca divortam.In cazul tau nu e prea ok ca da in voi,mi se pare ca este foarte puturos.Si sotul meu se joaca pe calculator,vb cu baietii,sta la tv,etc,dar cand e vb sa facem treaba,sa ma ajute imediat vine chiar daca trebuie sa ma duc sa ii dau 2 saruturi si sa ii spun "hai pisic ,vi sa ma ajuti"?

Incearca sa schimbi tactica cu el,stiu ca nu e usor,e f,ff,greu,mai ales ca trebuie sa ai grija si de copil.NU RENUNTA la bac,la facultate,TOATE ASTEA SUNT FOARTE IMPORTANTE,prin ele poti sa ii oferi un viitor mai bun copilului tau,ca vezi si tu acum de cate are nevoie un bebe.daca nu reusesti si nu reusesti,nu ramane cu el,cu siguranta meriti ceva mai bun.Si mie mi-e teama ca daca o sa ma despart o sa sufere fata,dar pana la urma de ce sa mai stai cu un om care mai rau face?cu ce te ajuta sa fie langa copil?CU NIMIC!!!!cu siguranta Maxi cand va fi mare va sti sa faca diferenta dintre tine si el
    NU renunta la studii,sunt foarte importante daca poti sa le faci.uite si eu incep din nou facultatea de pe 1 oct ,iar pe cassiana o duc la gradi

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Problema e ca al meu chiar daca ii zic cu frumosu sa ma ajute se face ca nu aude, si daca ii repet ii sare tandara si ori injura, ori vine si face ce ii zic dar face pe dos. Numa sa ma enerveze sa nu il mai pun pe el la nimic. Deci e efectiv DEPENDENT DE CALCULATOR. Era si inainte, ca pentru calculator s-a certat cu multa lume, si tot pentru calculator a lasat balta si scoala. Calculatorul e pe primul loc. Credeam ca dupa ce vine bebe nu o sa ii mai trebuiasca calculator si o sa isi doreasca sa stea cu copilul. Cand vine de la lucru, rade 2-3 min cu el, se joaca putin si se pune la calculator.

princess
    Guest
    E trista experienta ta iar daca realizezi ca ai facut o greseala, nu persista in ea. Esti de admirat ca ti-ai asumat responsabilitatea cresterii unui copil in timp ce altele se gandesc doar cum sa scape si sa se distreze, insa copilul are de suferit fara nici o vina. El simte acum si va simti si mai tarziu urmarile unei relatii esuate, frustrarile voastre, stresul, abuzurile si tot ce mai vine la pachet. Sta in puterea ta sa hotarasti incotro sa mergi si pana unde sa mergi.Ti-ai asumat si responsabilitatea unei casnicii dar se pare ca ai facut-o singura si asta e normal sa fie impartita la doi iar el nu doar ca se sustrage dar iti mai pune si frana.

Acum general vorbind (pentru ca la tine nu se mai pune problema): nu fiti naive sa credeti ca un om se schimba in bine dupa casatorie (stiu, sunt si exceptii) si nici macar dupa aparitia unui copil, pentru ca vor creste stresul, oboseala, responsabilitatile, tensiunile. Asta nu inseamna sa puneti raul inainte, insa uitati-va bine pe cine alegeti, nu o faceti doar pentru a avea un partener in pat, ci un sot (nu stapan) si un tata (nu copil mai mare).

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari