Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Cum sa-mi depasesc frica?

Dragi mamici,am deschis acest topic in speranta ca voi gasii sfaturi care imi vor fi de ajutor.Va povestesc problema mea.In acelasi an in care mi-am cunoscut sotul (2008) am plecat mai multi prieteni la munte.Am plecat in ture (fiecare cum a fost liber de la servici).Pe 30 decembrie,in drumul spre Semenic,intr-o curba am avut accident.O auto-utilitara a trecut linia continua si a intrat in noi(si acum mai suntem in proces cu el).Eram 3 fete in masina si sotul care conducea.Masina a fost destul de avariata insa doar 2 persoane au avut lovituri usoare,eu stateam in spate-dreapta si nu am vazut mare lucru.De atunci imi e groaza sa merg cu masina,dar doar in afara localitatii unde s merge cu viteza,in oras nu am nimic.Imi e atat de frica cu masina la drum lung incat incremenesc si transpir in palma abundent.Sa nu va spun ca o curba stransa imi da atata emotie incat odata cred ca voi putea face infarct.
    Marea mea problema este ca TREBUIE sa fac scoala de soferi,in curand voi merge cu micuta mea (5 luni) la sot in strainatate iar in zona in care urmeaza sa locuim masina e necesitate.Inca nu am facut ore de conducere insa ma gandesc cu frica.Voi vorbii si cu instructorul despre aceasta problema sa vad ce va spune.Cum pot sa-mi depsesc frica??pt ca nu vreau sa fiu un pericol la volan pt familia mea,mai ales ca voi avea micuta cu mine peste tot.Va multumesc si orice sugestie e binevenita.

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    buna, ale21! ma gandesc ca ar fi bine sa consulti un psiholog sau chiar un medic psihiatru, sa faci cateva sedinte (eventual prin hipnoza)... bineinteles ca si instructorul auto trebuie sa stie de aceasta intamplare ca sa te ajute sa iti depasesti frica! Oricum, daca iti adaptezi viteza la conditiile de drum, poti evita atat derapajul intr-o curba stransa, cat si vreun eventual sofer ca cel de pe auto-utilitara, care depaseste linia continua. Frica iti blocheaza reflexele si trebuie sa ceri ajutor pt a trece peste ea inainte de a incepe scoala de soferi. Succes!

mada_lyna
    Guest
    subscriu flaviei. sotul meu a suferit acum cativa ani de atacuri de panica. cateva sedinte la un psiholog i-au facut minuni. crede-ma ! luase sapte mii de medicamente, si tot nu ii trecusera aceste atacuri de panica, dar dupa vreo 10 sedinte la psiholog au inceput sa se vada rezultatele. sanatate!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu am avut un accident in care masina a fost duse la fiare vechi,deci imagineazati.nu mi sa intamplat ceva grav,dar la fel ca tine imi este foarte frika.asta sa intamplat acum vreo 7 ani,si inca mie frika.am incercat si eu sa fac sc de soferi dar eram gravida si nu mi sa dat voie la teste.dar sa stii ca alea cateva ore mau facut mai increzatoare.cand vei conduce tu ai sa ai mai multa siguranta.cu toate ca mi se pare absurd dupa cateva ore de condus sa pleci la drum asa lung

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Din cate stiu la scoala de soferi cred ca se da si testul psiho,eu imi pun intrebari daca il voi trece.....:(

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Buna Ale,iti scriu ce ne-au predat noua psihologii la facultatea de psi,poate te ajuta,iar daca am sa mai dau pe undeva de acest subiect am sa-ti spun :)

Frica,este in primul rand un semnal de alarma constient,legat de eventuala aparitie a pericolului,o somatie,in sensul in care trebuie sa fim pregatiti sa actionam in caz de pericol,pentru inlaturarea lui.
    Aceasta modifica starea noastra fizica si psihica.La inceput,teama se percepe ca o sufocare,ca o apasare,ca o stare generala proasta,dupa care pot aparea palpitatii,tremur,transpiratie,senzatie de gura uscata,senzatie de voma,spasme,etc.Acestea sunt insotite de senzatii de disconfort psihic:stare de agitatie,neliniste,vorbit in exces,in functie de persoana.
    Recomandari de urmat in acesta situatie:
    1.Sa ne asiguram de o buna conditie fizica.
    2.Sa incercam sa ducem o viata afectiva sanatoasa.
    3.Sa ne rezolvam cu tact si intelepciune probleme familiale si de serviciu,daca acestea exista.
    4.Sa ne studiem propriul fel de a fi prin metodele de autocunoastere.
    5.Sa ne autoanalizam atunci cand ni se intampla sa fim cuprinsi de teama,pentru a gasi cauzele si motivele care au provocat-o,pentru ca pe viitor sa fie prevenita sau neutralizata mai usor.
    6.Sa ne incurajam permanent prin autosugestie.
    7.Sa ne linistim si sa ne calmam in momentele premergatoare situatiilor pe care le simtim amenintatoare.
    8.Sa nu cedam niciunei forme de presiune psihologica din partea celorlalti.
    9.Sa fim permanent informati.
    10.Daca se poate,sa ne insusim tehnicile de relaxare si autosugestie.

Mai am si cateva recomandari psihologice pentru soferite daca te intereseaza :)

P.S. desigur ca pentru starea ta se pot lua si medicamente,dar nu cred ca totusi este necesar sa iti strici organismul cu asta :) sunt de acord cu optiunea fetelor de a te duce la un psiholog,intr-adevar face minuni,sau daca nu te poti duce la un psiholog homeopat unde poti lua si un mic tratament homeopat.daca vrei ti-o recomand pe dna mea psiholog homeopat.o cunosc de cand aveam 3 ani si este extraordinara :)

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Din cate stiu la scoala de soferi cred ca se da si testul psiho,eu imi pun intrebari daca il voi trece.....:(
    DA se da si testul psihologic,desigur ca il vei trece :) Trebuie doar sa fi atenta pentru ca ti se pune o anume intrebare,apoi altele si altele,iar dupa un interval de timp iti pune aceeasi intrebare numai ca te intreaba sub alta forma sa verifice daca raspunzi la fel sau aproape in aceeasi maniera :) Asa ca nu este cine stie ce :) iti trebuie doar atentie.Stiu ca si asta este inca un motiv de stres,dar ai incredere :) il vei trece cu brio :) Multa bafta !Sa ne povestesti ce ai facut :)

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de ssinziana Vezi mesajul
    DA se da si testul psihologic,desigur ca il vei trece :) Trebuie doar sa fi atenta pentru ca ti se pune o anume intrebare,apoi altele si altele,iar dupa un interval de timp iti pune aceeasi intrebare numai ca te intreaba sub alta forma sa verifice daca raspunzi la fel sau aproape in aceeasi maniera :) Asa ca nu este cine stie ce :) iti trebuie doar atentie.Stiu ca si asta este inca un motiv de stres,dar ai incredere :) il vei trece cu brio :) Multa bafta !Sa ne povestesti ce ai facut :)
    Multumesc de sfaturi,deocamdata doar m-am inscris la scoala de vreo 2 zile,am mare incredere in instructor pt ca imi este prieten,daca pe parcursul orelor voi vedea ca ma copleseste frica voi apela cu siguranta si la un psiholog.Nu prea ma descurc cu timpul,trebuie sa ma organizez foarte bine,pt ca sunt doar eu cu micuta acasa,si pe langa treburile gospodaresti trebuie sa am grija si de ea,sa invat pt scoala de soferi si in acelasi timp si limba germana.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Sper sa depasesti aceasta situatie dificila din viata ta. Asa cum au zis si fetele mergi la un control si incearca sa iti invingi aceasta teama. Trebuie sa fii foarte atenta si sigura pe tine pentru ca e posibil sa iei carnetul de sofer si doamne fereste sa urci la volan si sa te sperii sau sa faci un atac de panica si nu stii cum reactionezi. Cu multa rabdare si binenteles vointa vei putea depasi aceasta probleme. Viata e mai presus de toate.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de Ale21 Vezi mesajul
    Dragi mamici,am deschis acest topic in speranta ca voi gasii sfaturi care imi vor fi de ajutor.Va povestesc problema mea.In acelasi an in care mi-am cunoscut sotul (2008) am plecat mai multi prieteni la munte.Am plecat in ture (fiecare cum a fost liber de la servici).Pe 30 decembrie,in drumul spre Semenic,intr-o curba am avut accident.O auto-utilitara a trecut linia continua si a intrat in noi(si acum mai suntem in proces cu el).Eram 3 fete in masina si sotul care conducea.Masina a fost destul de avariata insa doar 2 persoane au avut lovituri usoare,eu stateam in spate-dreapta si nu am vazut mare lucru.De atunci imi e groaza sa merg cu masina,dar doar in afara localitatii unde s merge cu viteza,in oras nu am nimic.Imi e atat de frica cu masina la drum lung incat incremenesc si transpir in palma abundent.Sa nu va spun ca o curba stransa imi da atata emotie incat odata cred ca voi putea face infarct.
    Marea mea problema este ca TREBUIE sa fac scoala de soferi,in curand voi merge cu micuta mea (5 luni) la sot in strainatate iar in zona in care urmeaza sa locuim masina e necesitate.Inca nu am facut ore de conducere insa ma gandesc cu frica.Voi vorbii si cu instructorul despre aceasta problema sa vad ce va spune.Cum pot sa-mi depsesc frica??pt ca nu vreau sa fiu un pericol la volan pt familia mea,mai ales ca voi avea micuta cu mine peste tot.Va multumesc si orice sugestie e binevenita.
    In primul rand, va pot spune ca atunci cand veti conduce va veti simti diferit. Pe de o parte pentru ca de la volan se vede altfel decat din dreapta de exemplu, sau din spate si in al doilea rahnd pentru ca veti fi concentrata la condus, atenta, enervata de trafic etc si frica anterioara nu va avea suficienta forta sa se manifeste. O simtiti acum pentru ca este propbabil cel mai pregnant eveniment legat de masina si actioneaza ca o amenintare, retroactiv.
    Daca insa constatati atunci cand veti conduce ca va simtiti speriata peste limite normale (este firesc ca masinile mari, camioanele etc sa va faca frica la inceput) sau ca sunteti ezitanta in manevre, inseamna ca aceasta frica are radacini mai adanci si este cazul sa va ocupati de ea printr-o consiliere psihologica sau o psihoterapie.
    De asemenea, daca va amintiti sau faceti legatura cu alte evenimente sau temeri anterioare evenimentului, v-ati putea da seama de ce anume va este frica si ar putea scadea pana la disparitie, ramanand doar o amintire neplacuta.
    Succes la scoala de soferi!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari