Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467

Cum pastram relatia ca sa fie de durata?

Ca este vorba de relatia dintre sot si sotie, frati, mama - fiica, relatie de prietenie, cum procedam ca sa fie durabila?

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    E-adevarat ca nu se compara una cu alta! Dar, cred ca o relatie indiferent de protagonisti, daca deschisa, bazata pe incredere, sincera, n-are cum sa nu fie de durata!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Cred ca in primul rand trebuie sa iti doresti acea relatie.
    In al doi-lea rand, trebuie sa fii dispus sa oferi in masura in care primesti ceea ce iti doresti.
    In al trei-lea rand, mi se pare important sa fii dispus sa acorzi o a doua sansa.
    Apoi, putina toleranta, intelegere, acel "las de la mine", cred ca ajuta ca o relatie sa mearga inainte...
    Trebuie sa stii sa respecti, sa nu subestimezi.
    Sa insufli persoanei de langa tine incredere, sa stie ca se poate baza pe tine in orice moment.
    Si mai sunt multe "ingrediente" dar pentru mine, cele mai importante sunt cele enumerate.

Floricica Nou Venita aandriutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2011
    Postari in forum
    1
    dar ce te faci atunci cand doar tu lasi de la tine, cand cel care ar trebui sa iti ofere ceea ce tu oferi nu isi da silinta ca relatia sa mearga....atunci cand considera ca te-a cucerit si e sigur ca te are nemaifacand nimic pentru a-ti arata iubire....

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    Nicole,ai uitat sa mentionezi de soacre.
    In primul rand trebuie sa ne iubim reciproc,apoi daca exista respectul,rusinea si intelepciunea toate vin de la sine!!!

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de nalexandra Vezi mesajul
    Nicole,ai uitat sa mentionezi de soacre.
    In primul rand trebuie sa ne iubim reciproc,apoi daca exista respectul,rusinea si intelepciunea toate vin de la sine!!!
    N-am trecut-o pentru ca ce este intre soacra si nora nu se poate numi relatie... aia-i toleranta reciproca!

xiusha
    Guest
    Eu cred ca doar respectandu-ne reciproc putem avea o relatie in toate cazurile enumerate mai sus.Si sa fim sinceri intotdeauna unul cu altul.Si sa ne iubim,fireste.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Tare asta ca intre nora si soacra e toleranta reciproca =))...eu am cateva prietene din copilarie si poate la un moment dat m au suparat si am stiut sa las de la mine k ele sunt mai mici cu 4ani k mine si pana la urma am decis sa le accept asa cum sunt k poate si eu am defectele mele.Uneori ma mai supara ele dar nu mai pun la suflet asa toate fleacurile de cand o am pe Antonia,acum ea e prioritatea mea nr 1.Eu am incercat sa fiu alaturi de ele si la bine si la rau,le am sfatuit cum am stiut eu mai bn,desi de cele mai multe ori am vb cu peretii:)).

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Referitor la relatia de cuplu, eu cred ca, daca nu este bazata pe incredere reciproca, sinceritate, si iubire, multa iubire...(pentru cine stie)
    Acum serios, daca cei doi nu se iubesc, la ce bun? Ce relatie este aia? Si increderea, cum sa nu poti avea incredere in el?
    Eu nu stiu, poate am o relatie prea frumoasa si nu-mi dau seama ca poate exista si altfel.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Ceea ce as spune ar fi o repetitie pentru ca si eu merg tot pe incredere intre parti, fie in cuplu fie in relatia cu cei apropiati.

Floricica Nou Venita DricAndr's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2018
    Postari in forum
    6
    Daca vrei sa pastrezi si sa imbunatatesti relatiile cu cei din jurul tau iti recomand sa incerci sa le intelegi mai bine nevoile si sa iti dai seama de ce ai putea face tu pentru fericirea lor. Daca intre voi exista armonie si fericire, nu are de ce sa nu fie o relatie de durata. Eu am gasit pe zodiacool.ro calcule personalizate de compatibilitate care m-au ajutat cat de cat sa intaresc relatiile cu cei din jurul meu. Poate iti vor fi si tie de folos.
    https://www.zodiacool.ro/zodii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari