Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dndlena's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28

Cum i se adreseaza bunica nepotului?

Buna am o curiozitate.Soacra mea i se adreseaza baiatului meu cu ''mama''.V-ati mai confruntat cu asa ceva sau ce ati face in situatia in care s-ar intampla.Baiatul meu are 1 an si 2 luni si ea ''greseste'' de cand l-am nascut.Pe mine ma deranjeaza si as vrea sa stiu daca eu sunt absurda sau nu.Multumesc

Floricica Nou Venita denisaeu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2013
    Postari in forum
    152
    tu esti mama, ea e bunica : ) si cred ca ar trebui sa-i spui ca te simti data la o parte. iar daca ea nu inceteaza, spune-i mereu "bunica" pana la urma copilul e posibil sa faca diferenta. oricum e aiurea :)

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Poate ca soacra ta i se adreseaza asa pur si simplu din obisnuinta si chiar nu-si da seama. Asa ma adresez si eu fetitei surorii mele atunci cand vreau s-o consolez sau sa o iubesc. Copilul cu siguranta face diferenta si stie care e mama.

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28
    Chestia cea mai grava e ca nu din obisnuinta vb asa cu el pt ca ea cu sotul meu nu vb cu "mama" sau "mami".Pe mine ma interesa cel mai mult daca e aiurea sau mi se pare mie.Poate sunt eu absurda si nu "vad" bine.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    acum imi dau seama ca am auzit-o si pe mama mea spunand nepoatelor "mama", dar nu mereu. Eu sincer nici nu am dat atentie acestui lucru.

sadia
    Guest
    Mie soacramea imi spune :mai mama......etc.Acum fiecare dupa caz........daca ii spune copilului :vino la mama.
    Sau.....mancalar maa de frumos.....parca nu e niic rau.

Floricica Nou Venita eftimye's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2013
    Postari in forum
    9
    adica foloseste expresii de genul "hai la mama", "zi la mama ce te supera", "nu-mi mai supara baiatul"? eu am vazut ticuri de-astea verbale si la tineri. cand ea "greseste" asa, tu indeamna-ti copilul (chiar daca e prea mic ca sa priceapa), du-te la "bunica" sau "buni" - cum crezi ca i-ar placea si ei, ca sa stingi cumva acest conflict.

Membru inregistrat la
    13.02.2013
    Postari in forum
    28
    Eu de 1 an si 2 luni tot asa fac....(uite pe mamaie,strig-o pe mamaie,ii zic de cand este baiatul),iar cand el striga "mama" ea raspunde inaintea mea...o sa incerc sa trec cu vederea .oricum eu insist pt ca baiatul nu stie cine e mama.Daca il intreebi ma arata si pe mine si pe ea.

sadia
    Guest
    E mic tare copilul...........nu are deloc rost sa te agiti.mai tarziu intre bunica si el poate fii o dragoste mare dar tu vei fii mereu MAMA.Asa ca stai ffff linistita........

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de dndlena Vezi mesajul
    Buna am o curiozitate.Soacra mea i se adreseaza baiatului meu cu ''mama''.V-ati mai confruntat cu asa ceva sau ce ati face in situatia in care s-ar intampla.Baiatul meu are 1 an si 2 luni si ea ''greseste'' de cand l-am nascut.Pe mine ma deranjeaza si as vrea sa stiu daca eu sunt absurda sau nu.Multumesc
    Buna! Am trecut si eu prin aceeasi experienta cu soacra...:) Pe mine , sincer, ma deranja foarte tare! A facut asa din prima zi cand am venit acasa cu fetita mea....Am lasat-o cateva luni, timp in care mama mea s-a adaptat foarte usor cu titulatura de bunica, insa soacra, nu! Asa ca, intr-o zi , imediat ce i s-a adresat fetitei mele in modul necorespunzator, i-am atras atentia ca ea este BUNICA iar eu sunt mama:)) Am rugat-o sa nu debusoleze copilul si sa isi asume rolul pe care il are in viata copilului meu si anume , acela de bunica!
    Modificata de julay; 22.10.2013 la 08:19:54.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Si soacra-mea facea la fel cand avea baiatul meu cateva luni..oare ce-or avea soacrele astea de se cred asa importante?:)) sper sa nu ajung si eu la fel..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari