Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

Copiii singuri ai Romaniei

Nu stiu daca ati vazut aseara emisiunea "Romania, te iubesc!", emisiune in care eroii au fost copiii care cresc singuri, copiii ai caror parinti sunt plecati la munca afara: in Italia, Spania, Germania. Copii care isi cresc fratii mai mici, copii ramasi fara niciun sprijin sau copii care nu au pe cine intreba ce este bine si ce este rau.

Romania, te iubesc: Copiii resemnati ca vor ramane toata viata parintii fratilor mai mici www.stirileprotv.ro

Ce credeti despre viitor asa cum va arata el, construit de niste copii care au crescut singuri, lipsiti de apropiere, afectiune si repere?

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    N-am vazut emisiunea, cu siguranta as fi plans.
    Sa uiti de copilul tau este ca si cum l-ai abandona pur si simplu.
    E dureros sa vezi copii crescuti de bunici, unchi sau alte rude.Si astea poate sunt cazuri "fericite". Insa un copil fara mama sa alaturi zi de zi...
    Bani si slujbe se gasesc toata viata, dar COPILARIA COPILULUI TAU ESTE UNICA, NU SE VA INTOARCE NICIODATA!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    facusem si eu un subiect de acest gen..dar doar cateva persoane au raspuns
    Intr-adevar este cumplit..nu am vazut emisiunea.
    Nu stiu daca va fi mai bine in tara...sper din suflet sa avem ce le oferi copiilor aici in tara..chiar daca este mai putin..dar sa stam langa ei..

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si partea cea mai proasta e ca acei parinti chiar cred fac un bine, ca isi ajuta copiii si le construiesc un viitor, plecand sa munceasca in strainatate, departe de ei. In ultima vreme am vazut parca tot mai multe cazuri de copii care s-au imbolnavit de dorul parintilor, sau chiar s-au sinucis.

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Chiar am vrut sa deschid un subiect cu aceasta tema zilele astea insa....m-au oprit multele treburi si din cauza asta...n-am mai apucat...tragic ce se intampla. Copii care cresc singuri, copii care se sting de dorul parintilor, copii...fara copilarie.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    De cate ori aud despre astfel de cazuri, imi amintesc de cazul fetitei care s-a sinucis de dorul "mamei".
    Ingrozitoare soarta au!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Eu nu pot sa ma intreb decat atat: ce fel de mama esti, sa stai departe de copilul tau cu anii, sa pierzi toata copilaria lui?
    Nu am vazut emisiunea, doar o reclama pe care au facut-o inainte. Copilul ala care plangea si spunea, acum 4 ani, ca maica-sa mai sta (unde era plecata) sa mai faca portile si inca nu stiu ce la casa. Si acum, dupa 4 ani, ea tot nu se intorsese.
    Tragic!

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Chiar azi vb cu femeia de serviciu de la noi de la munca
    Nor-sa plecata de anu trecut-in Spania ca sa aibe grija de o batrana - lua 900 eur curat in mana.
    A venit aksa de sarbatori anu trecut -si in martie anu asta a decis sa isi ia sotu si fata (5ani) acolo.
    Au stat 8 luni aiurea-ca ea nu a mai fost primita inapoi cu fata-a zis ca ori are grija de batrana ..ori de fata ei. Bun! S-a intors unde era sotu cu munca..nici el nu aveau nimic stabil...ca sa ajunga la babuta respectiva ea treb sa parcurga o distanta mare..si cheltuiala f mare.
    No,ca fata murea de doru mamei-tocmai de aceea a luat-o cu ea. Si na, hai ca merge si sotul. Fata n-a vrut chip sa mearga la camin acolo...deci muncea numai el. Acum 1sapt s-au intors-le-a trimis femeia asta(bunica fetitei) banii numa sa vina acasa. Copilei ii era dor de aici..de gradinita ,de mamaie...de familia ei.
    Acum e la gradi- e fericita ca e mami aksa,e tati aksa...e din nou cum era familia ei.
    Mama ei inca viseaza sa ajunga inapoi. Am intrebat-o pe femeia de serviciu...ce le lipseste lor...de vrea mereu sa plece? Ca vor multi banii...asta a fost raspunsul. Stau si ma gandesc ...oare cata minte sa ai sa stai sa te chinui prin strainatate pe acolo...doar de dragu baniilor.
    Prefer zicala aia..mai mult ca oricand"fie painea cat de rea,tot mai bine in tara mea". Femeia de serviciu zicea ca daca ar fi rezistat si ea acolo singura -astea 8 luni-poate ar fi strans ceva...dar ea vroia si copilu langa ea si sotu ...si sa aibe banii. Nu stiu ce vor face..dar clar fetita nu mai vrea acolo...nu s-a adaptat si nici mama ei sa mai plece...oare ce o fi asa de greu sa accepti ca ai o familie...si treb sa fie unita...sa stai langa copilul tau si sa ii oferi macar dagostea ta ...chiar dak te descurci mai greu.
    Nu o sa o pot intelege pe nora ei. Chiar sunt curioasa ce vor face de la anu'.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Stiu ca de multe ori sunt nevoiti, fortati chiar, sa aleaga calea asta.
    Dar, cred ca de asta se numesc parinti, pentru a lua cele mai bune decizii pentru copiii lor. Un copil care creste fara tata o perioada este una, dar fara mama este de neconceput pentru mine.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu, sincer, nu le inteleg si nu o sa le pot intelege niciodata pe cele care isi lasa copiii si pleaca. si cunosc destule cazuri. poate, asa cum spuneati, sunt cazuri in care au fost nevoite sa plece din tara din cauza lipsurilor, insa atunci cand si-au facut un rost ce le-a impiedicat sa ia copilul / copiii cu ele? e vorba mai mult de comoditate decat de imposibilitate. cunosc cazuri in care copilul e crescut de bunici, iar mama e aici, bine merci, sta singura intr-un apartament, are salariu bun si isi traieste viata ca si cum nu ar avea nicio obligatie. faptul ca trimiti acasa cateva sute de euro, nu reduce din iresponsabilitatea de care dai dovada intr-o astfel de situatie si nici din carenta afectiva cu care va ramane copilul pentru toata viata. cred ca orice copil ar prefera sa fie langa parinti in locul unui caduo sau al unei ciocolate din strainatate de cateva ori pe an. cred ca as innebuni sa trebuiasca sa ma despart de a mea chiar si pentru scurt timp, nu sa o vad de 2 ori sau o data pe an. cum as putea sa bag ceva in gura, sa ma culc linistita seara sau sa muncesc stiind ca nu impart cu ea fiecare moment sau intrebandu-ma in permanenta ce face si daca ii este bine? romania trece printr-o criza puternica si stiu ca e greu si ca afara banul valoreaza mai mult, dar nu poti inlocui dragostea de mama cu bani...

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Astazi am vazut din nou filmuletele de la stiri si din emisiune, nu reusesc sa scap de o stare rea pe care o am.

Ma gandeam cat de greu trebuie sa fie pentru copiii acestia care nu au cu cine sa vorbeasca, cu cine sa se sfatuiasca, nu au in cine sa aiba incredere.

Aseara fetita mea cea mare, dupa ce am ajuns acasa, a vorbit continuu aproape doua ore. Avea atat de multe lucruri adunate, atat de multe lucruri de lamurit, atat de multe lucruri de aflat...Trebuiau gasite solutii la multe probleme si multe lucruri care i se intamplasera si chiar daca eu nu ma reped cu sfaturi, ea trebuia sa imi povesteasca si sa auda problema expusa...pana la urma gasea aproape singura solutiile, dar discutia ii da incredere.

Cred ca au si vor avea acesti copii o problema de incredere si de siguranta. Si au, din cate am inteles din reportaje si probleme financiare de acum, pentru ca banii s-au imputinat si afara...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari