Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Copiii criminali ai zilelor noastre..

Copiii-criminali din Străoane au recunoscut crima cu zîmbetul pe buze: "Auuuu", ultimul strigăt al bărbatului aruncat de viu într-o fantană..

VIDEO!!!Copiii-criminali din Străoane au recunoscut crima cu zßmbetul pe buze: "Auuuu", ultimul strigăt al bărbatului aruncat de viu ßntr-o fantană - Ziarul de Vrancea

Ce parere aveti de tanara generatie la care nu avem voie sa tipam, nu avem voie sa ii pedepsim, daca vin la ore fara sa invete si eventual cu chef de scandal, acasa nu avem voie sa ii altoim, ca deh!!, SUNT COPII (IHIIII!!!!!!!!!!!!, CUM SA NU!!!!!!!!!!!), orice ar face, trebuie sa ii sprijinim, sa ii protejam, sa ii ajutam sa isi afirme identitatea si apoi, EI NE ARUNCA IN FANTANA, pentru un telefon mobil. Eu recunosc ca daca Andrei isi va lua nasul la purtare cand o fi mai mare, am sa il jordesc de nu se vede. O sa isi adune parul de prin casa, fir cu fir!!
    Voi ce parere aveti? Oare cata independenta trebuie sa mai lasam noi angarailor astora, doar pentru ca unii dintre noi s-au chinuit ani la rand sa aiba un bebelus care apoi devine un mic Hitler??

siminaa
    Guest
    Eu sunt de parere ca majoritatea copiilor care fac lucrurile astea sunt din famili denaturate sau cum doamne iartama le zice .... care cresc mai multi la o familie dar fara unu din parinti sau care stau in grija bunicilor si nu au timp sa se ocupe de ei sunt multe lucruri care duce la un comportament agresiv...... eu spun cu mana pe inimima ca nu o saºmi bat copilasul niciodata ..... o sa incerc prin al pedepsi etc si a incerca saºi explic cat de mult pot de cate ori este nevoie ...si sti de ce zic asta? cunosc persoane care nu siau atins copilasi niciodata desi sunt inca mici dar ii asculta pt ca atunci cand le spune nu e bine asa nu e frumos asa le da si o explicatie si copilul intelege si cunosc si a doua latura unde copilul este batut cam zdravan peste fatzuca cap,,, in care isi ia portia apoi se face rosu ca racul la fatza si se impinge in mama lui care tocmai la batut de nervi ...desi repet este mic..................................................... nimic nu se face prin violenta .... un copil este ca un burete face tot ce vede ...iar daca nimeni nu se ocupa de el ce sa stie acel copil?

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Copiii-criminali din Străoane au recunoscut crima cu zîmbetul pe buze: "Auuuu", ultimul strigăt al bărbatului aruncat de viu într-o fantană..

VIDEO!!!Copiii-criminali din Str�oane au recunoscut crima cu zßmbetul pe buze: "Auuuu", ultimul strig�t al b�rbatului aruncat de viu ßntr-o fantan� - Ziarul de Vrancea

Ce parere aveti de tanara generatie la care nu avem voie sa tipam, nu avem voie sa ii pedepsim, daca vin la ore fara sa invete si eventual cu chef de scandal, acasa nu avem voie sa ii altoim, ca deh!!, SUNT COPII (IHIIII!!!!!!!!!!!!, CUM SA NU!!!!!!!!!!!), orice ar face, trebuie sa ii sprijinim, sa ii protejam, sa ii ajutam sa isi afirme identitatea si apoi, EI NE ARUNCA IN FANTANA, pentru un telefon mobil. Eu recunosc ca daca Andrei isi va lua nasul la purtare cand o fi mai mare, am sa il jordesc de nu se vede. O sa isi adune parul de prin casa, fir cu fir!!
    Voi ce parere aveti? Oare cata independenta trebuie sa mai lasam noi angarailor astora, doar pentru ca unii dintre noi s-au chinuit ani la rand sa aiba un bebelus care apoi devine un mic Hitler??
    Ok, si tu crezi ca procedand asa cu propriul copil esti mai buna decat "angarii aia"?

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    "Copiii" din aceasta relatare erau niste tigani de 14-15 ani. Ceea ce au facut ei este la polul opus al unor copii cu educatie normala. Chiar si cu o educatie precara, sa poti trece peste filtrul creeat de instinctul de conservare a speciei si sa omori un om arata o lipsa totala de empatie si umanitate. Sa faca puscarie pana la batranete.

Nu consider ca are vreo legatura cu copiii oamenilor normali. Trebuie sa fii literalmente crescut ca un animal ca sa te comporti ca unul. Nici macar cainii nu se omoara (in imensa majoritate a cazurilor) intre ei pentru o halca de carne.
    Modificata de Foxman8472; 08.05.2012 la 14:11:47.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    In primul rand este clar ca acei copii care au un asemenea comportament traiesc intr-un mediu care nu i-a ajutat in niciun fel: copii fara parinti, copii care si-au pierdut unul dintre parinti, crescuti de bunici, in orfelinate etc. Eu nu sunt de acord cu bataia..cred ca se pot stabilii anumite reguli inca de la varsta mica "am fixat aceasta regula si ma astept sa o asculti sau o sa suporti consecintele" - aplicarea consecintelor stabilite de fiecare data cand regulile sunt incalcate. Copiii mici nu sunt capabili sa faca legatura intre comportamentul lor si pedeapsa fizica! Vor simti doar durerea loviturii....
    Copiii nostrii invata privindu-ne pe noi..de aceea trebuie sa ne asiguram noi inainte de toate, ca ceea ce facem este un exemplu bun de urmat pentru ei.
    Cred ca este valabil si pentru cand cresc... au nevoie sa li se pune niste limite care sa le ordoneze viata chiar daca le oferiti mai multa responsabilitate si autonomie.
    Cred ca daca ii vom bate nu-i vom invata decat ca este bine sa loveasca cand sunt furiosi...ii vom face sa le fie teama de noi ca parinti...Bataie in sine nu duce la nimic bun!
    Modificata de Musette; 08.05.2012 la 14:35:17.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523

VIDEO!!!Copiii-criminali din Străoane au recunoscut crima cu zßmbetul pe buze: "Auuuu", ultimul strigăt al bărbatului aruncat de viu ßntr-o fantană - Ziarul de Vrancea

Serios? Sa nu te miri daca te va jordi si el vreodata.
    Ce inseamna sa isi ai nasul la purtare pentru tine?
    Pentru mine e o diferenta de la cer la pamant intre a face ce au facut cei de care spui si a-ti lua nasul la purtare

princess
    Guest
    Eu stiu ca violenta naste violenta asa ca daca aplicam principiul nu facem altceva decat sa o perpetuam.Un copil educat (educat nu doar crescut) va face diferenta in societate, nu copilul batut, lasat de capul lui, etc.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    ce usor de spus.. Sunt tigani. SI am rezolvat problema. Da, numai tiganii ar putea sa faca asa ceva. Ei uite ca eu am avut elevi care erau romani din cap pana in picioare si au spart geamurile scolii, au amenintat diriginta ca daca ii lasa fara banii de liceu ii sparg casa (ceea ce au si facut mai tarziu..), iar un altul si-a injunghiat bunica si a fost dus la Bucuresti, la Psihiatrie, de unde a fost eliberat o luna mai tarziu, ca sa o aduca la disperare pe maica-sa mai apoi. Asa ca nu, nu doar rromii sunt cei care fac probleme. Probleme face orice copil care primeste prea multa liberate si prea mult dreptul de a alege. sa va mai zic cumva ca varul sotului meu se teme de baiatul lui cel mare, care este abia in clasa a IX-a si a sarit sa il bata??? Sa fim seriosi, stiu ca violenta nu ajuta, dar si o prea mare ingaduinta deschide calea oricarui tip de esec. Cred ca un alt exemplu ultragraitor este fiul lui madame PLACINTA, nu?? A ajuns sa omoare pe cineva si primeste 3 ani cu suspendare, in timp ce le rade in fata anchetatorilor, pentru ca e fiul beizadelei.......................

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    ce usor de spus.. Sunt tigani. SI am rezolvat problema. Da, numai tiganii ar putea sa faca asa ceva. Ei uite ca eu am avut elevi care erau romani din cap pana in picioare si au spart geamurile scolii, au amenintat diriginta ca daca ii lasa fara banii de liceu ii sparg casa (ceea ce au si facut mai tarziu..), iar un altul si-a injunghiat bunica si a fost dus la Bucuresti, la Psihiatrie, de unde a fost eliberat o luna mai tarziu, ca sa o aduca la disperare pe maica-sa mai apoi. Asa ca nu, nu doar rromii sunt cei care fac probleme. Probleme face orice copil care primeste prea multa liberate si prea mult dreptul de a alege. sa va mai zic cumva ca varul sotului meu se teme de baiatul lui cel mare, care este abia in clasa a IX-a si a sarit sa il bata??? Sa fim seriosi, stiu ca violenta nu ajuta, dar si o prea mare ingaduinta deschide calea oricarui tip de esec. Cred ca un alt exemplu ultragraitor este fiul lui madame PLACINTA, nu?? A ajuns sa omoare pe cineva si primeste 3 ani cu suspendare, in timp ce le rade in fata anchetatorilor, pentru ca e fiul beizadelei.......................

Nu era o generalizare rasista. Sau poate era, dar nu legata de rromi in general. Sunt doua culturi foarte diferite intalnite la rromi. Una din ele o reprezinta rromii din satra, acei rromi rurali care vorbesc Romani, destul de izolati, destul de pasnici daca nu sunt instigati si implicati in pastrarea culturii lor. A doua este bastardizarea rromului, corcirea lui cu imaginea contemporana de "romanash jmecherash" la care am contribuit si noi involuntar. Foarte volatili, total lipsiti de scrupule si de empatie sau civilizatie, acesti oameni merita pe deplin termenul peiorativ de "tigan" si orice ostracizare rasista care vine cu el.

Exemplul cu fiul doamnei Placinta intra intr-o alta categorie, si anume "baiatu' de bani gata".

LE: Binenteles ca exista posiblitatea ca doar cu o educatie precara copilul sa poata ajunge un individ periculos. Parerea mea e ca la fel de importanta poate sa fie si predispozitia genetica. Asta pentru ca empatia se gaseste programata in gene (empatia si altruismul sunt mecanisme sociale descoperite empiric in linia evolutiei, si aceste mecanisme au cauzat aparitia speciilor sociale, care coabiteaza si coopereaza). Instinctul de conservare a speciei este, din nou, programat in gene (antrenamentul oferit de armata contine si conditionari pentru bypass-ul acestui instinct, ca soldatul sa isi poata omori inamicul, prin dezumanizarea inamicului si prin crearea unor reflexe de aparare care sa treaca peste acest instinct).
    Dar daca o dai in extrema cealalta, sa faci lagar din copilaria si adolescenta copilului, nu-l vei face decat sa te urasca odata ce isi va da seama ce si cum. Nu il poti tine in beci pe veci, odata va discuta cu alti oameni de varsta lui, va afla care este comportamentul obisnuit al parintilor si o sa te blameze pentru excesul de securitate. Foarte mari sanse sa faca lucrurile interzise doar din sfidare... N-ai vrea asta, nu?
    Modificata de Foxman8472; 08.05.2012 la 16:37:03. Motiv: Update

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ca sa ucizi sau chiar ca sa agresezi grav pe cineva trebuie sa ai o anumita structura si functionare psihica. Nu telefonul, banii sau halca de carne determina comportamentul. Au fost si sunt atatia oameni care sunt lipsiti de tot felul de lucruri si care nu au ucis si batut pe nimeni.Sunt de acord cu ipoteza lipsei de empatie, care de altfel provine din copilaria mica. Daca ne-am uita in istoria acestor adolescenti, am intelege gestul lor.
    E foarte posibil ca gestul (de a arunca un barbat in fantana) sa fie o razbunare ”re-directionata” spre o persoana care a oferit un pretext.

Asociatia Romana de Psihanaliza Legaturilor de Familie si Grup "Enrique Pichon Riviere"

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Si tu crezi ca numai libertatea ii duce la crime? Eu cred ca un dezechilibru

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari