Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Vorbarie Citate pentru sufletul nostru !

Buna dimineata mamici.
    Ce ziceti daca fiecare dintre noi ar posta aici citate care v-au ajutat in viata, v-au schimbat gandirea, v-au dat avant in viata. In principiu citate care v-au marcat si v-au ajutat ?
    Indiferent ca le aveti intiparite in minte fiindca le-ati citit in carti, pe internet sau le-ati auzit intr-o melodie.
    Important e sa va fi ajutat intr-un fel sau altul.
    Incercam ?

! Puteti spune daca vreti si cum v-a ajutat, ce povete ati invatat din ele s.a.

Incep eu cu preferatul meu :

" Nu lupti decat pentru ceea ce iubesti ! " Adolf Hitler
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 05.07.2013 la 10:43:11.

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    Acesta este un citat care mi-a placut extrem de mult si mi-a ramas imprimat in memorie.....

Nu te uita la calea anevoioasa, ci la curcubeul de la orizont, nu la noroiul de la picioare, ci la urmatoarea piatra de marcaj, nu la pietrele de pe drum, ci la florile de pe margini. Nu te gandi la basici sau bataturi, ci la taria pe care ai castigat-o din aceasta truda, nu la durere, ci la bucuria ce va rasari dupa aceea...iar La sfirsitul fiecarei zile, opreste-te putin si fa o mica evaluare. Daca in inima simti manie sau alte emotii negative, dale drumul. Rosteste o rugaciune, cerandu-i lui Dumnezeu sa le ia de la tine. EL se va ocupa de restul

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    Acesta este citatul meu si a sotului,de fiecare data cand vrem sa facem ceva pentru noi suntem dezamagiti si culmea tocmai de cei apropiati noua,e greu sa se inteleaga ca un drum fara obstacole nu duce nicaieri de aceea cred ca citatul este cel mai potrivit pentru noi ca sa avem putere si curaj pe mai departe

''Filosofia iederei: numai tarandu-te te poti inalta.''

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    "Nicio talpă nu este atât de mică,
    încât să nu lase nici o urmă,
    pe lumea asta!"

Din pacate un adevar care doare toata viata urmat de urmatorul citat :

"Să nu lăsați niciodată ca durerea să devină mai mare decât Iubirea"
    Robert Binder

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Mi-am scris pe un caietel acum cativa ani o listuta cu citate care m-au ajutat sa prind aripi in viata.

O sa le scriu aici ca sa nu scriu tot cate unu !

1. Fericirea sau nefericirea oamenilor este in mare parte opera lor. John Locke
    2. Increderea in sine reprezinta esenta eroismului. R.W.Emerson
    3. Tot ce e bine e greu de facut. Scott Alexander
    4. Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fi trist ca nu ai facut nimic remarcabil. Confucius
    5. Cel mai mare obstacol in calea succesului este frica de esec. S.G.Eriksson
    6. Cei slabi nu vor putea nicidata sa ierte. Iertarea este calitatea celor puternici. Mahatma Gandhi [asta ma face sa ma simt puternica, pentru ca pot sa iert indiferent de situatie ]
    7. Ignoranta este originea tuturor relelor. Socrate
    8. Intelepciunea este viata organizata. Immanuel Kant
    9. Nimic nu e mai greu decat sa NU te dezamagesti pe tine insuti. L. Wittgenstein
    10. Alege un job care iti place si nu va trebui sa muncesti nici o zi din viata ta. Confucius
    11. Singuratatea fara Dumnezeu este nebunie curata. Emil Cioran
    12. Mintea nu este un vas care trebuie umplut, ci un foc care trebuie aprins. Pluthar
    13. Nu exista nici o razbunare mai completa ca iertarea. Josh Billings
    13. Lacrimile sunt limba tacuta a durerii. Voltaire
    14. Fiecare e fauritorul propriului sau destin. Salustiu
    15. Orgoliul se afla in noi ca o forta a raului. Victor Hugo

Sper ca va plac ! :)

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Si asta am preferat sa o scriu separat pentru ca e cea mai inteligenta povata pe care am citit-o !Cred ca o sa o scot la imprimanta cand va fi Maxi mai mare si o poate citii si sper sa o invete.

Pastreaza-ti gandurile pozitive, pentru ca aceste ganduri vor devenii cuvinte.
    Pastreaza-ti vorbele pozitive, pentru ca acestea se pot transforma in actiuni.
    Pastreaza-ti actiunile pozitive, pentru ca aceste actiuni pot devenii obiceiuri.
    Pastreaza-ti obiceiurile pozitive, pentru ca acestea pot devenii modul tau de viata.
    Pastreaza-ti modul de viata pozitiv, pentru ca acest mod de viata poate devenii DESTINUL TAU !

Mahatma Gandhi !!!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together. (proverb african)

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si inca unul pe care l-am observat in actiune ades:
    It is what we think we know already that often prevents us from learning. - Claude Bernard.
    De fapt, voiam sa pun altul, foarte asemanator, doar ca nu mi-l amintesc exact, si spune ca poti invata orice pe oricine, atata timp cat acea persoana nu are deja o idee preconceputa despre acel lucru. Nu-l mai stiu exact.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    If you want to go fast, go alone. If you want to go far, go together. (proverb african)
    Proverbul asta e folosit in ultima vreme intr-o reclama. Nu mai tin minte la ce, dar am retinut ideea asta si mi-a placut foarte mult...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citatul meu preferat este acesta:
    " A filozofa inseamna sa raspunzi cu mijloace super mature la intrebarile pe care si le pun copiii" - Lucian Blaga

Nu stiu daca m-a ajutat neaparat sa prind aripi vreodata, si nici filozoafa nu m-a ajutat sa ajung, dar imi place. Cred ca era scris pe prima pagina a manualului de filozofie din clasa a 12-a.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Proverbul asta e folosit in ultima vreme intr-o reclama. Nu mai tin minte la ce, dar am retinut ideea asta si mi-a placut foarte mult...
    Eu l-am remarcat pe facebook, am ramas placut surprinsa, ca deobicei acolo sunt numai citate si indemnuri stupide.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari