Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Ce spune ora de culcare a copilului tau despre tine?

Unii dintre parinti sunt foarte rigurosi cu programul de somn al copiilor lor si nu fac niciodata exceptie de la ora de culcare. Altii sunt mai flexibili si nu urmaresc un program anume. Ceea ce functioneaza pentru o familie poate fi nepotrivit pentru o alta si fiecare parinte decide care este ora de culcare pentru copilul lui in functie de stilul de viata. Asadar nu cred ca exista o ora “buna” de culcare care ar trebui aplicata tuturor tancilor. Sau exista? Oricare ar fi raspunsul la aceasta intrebare, nu cred ca ar trebui sa fie nimeni judecat daca ii permite copilului sa se culce mai tarziu, dar de dragul amuzamentului putem face cateva presupuneri. Ce spune ora de culcare a copilului tau despre tine?

Daca iti culci copilul la 7 seara (sau mai devreme) esti cel mai punctual parinte. Cei mai multi parinti te barfesc, dar in secret te invidiaza. Daca ai stabilit ca cina este la ora 18.00, atunci in fiecare seara la ora 18.00 fix toti mebri familiei sunt adunati in jurul mesei, fara nicio exceptie. Probabil ca esti genul care are si niste conturi de economii frumusele si care nu rateaza nicio editie “Romanii au talent”, tancul tau doarme de mult in momentul in care incepe emisiunea. Norocosule! Probabil ca multi dintre noi ar trebui sa invete de la tine.

Daca ora de culcare a copilului tau este undeva in jurul orei 8 p.m. si tu esti un parinte care tine foarte mult la programul zilnic. De asemenea esti genul de parinte care nu se uita si nici nu permite copiilor sa se uite la TV, iar prichindeii tai cred ca iaurtul este inghetata . Esti o persoana matinala si te trezesti binedispus. Copiii tai nu intarzie niciodata la scoala.

Copilul tau se culca la ora 9.00 seara, iar tu esti unul dintre acei parinti naturali. Ascultati muzica clasica, probabil din seria Baby Mozart si inca iti alaptezi primul nascut inainte de culcare. Nu te ingrijoreaza nimic. Micutului tau i se face somn, intr-un mod absolut natural, in jurul orei 8.30. Se pare ca stapanesti foarte bine si fara niciun efort rolul de parinte.

Odraslele tale nu se culca niciodata mai devreme de ora 10, iar tu esti un parinte indulgent. Mancarea voastra preferata este cea pregatita de altii, pentru ca nimanui nu-i place sa gateasca, nu-i asa? Copii tai se pot uita la televizor inainte sa adoarma si nu le interzici sa manance dulciuri dupa o anumita ora. Esti genul de parinte “cool” si toti prietenii tancilor tai ii invidiaza in secret.

Daca copilul tau se culca mai tarziu de ora 11.00 esti genul de parinte care accepta orice si multi cred ca nu ai toata tigla pe casa.

Nu si eu insa. Eu cred ca ceea ce functioneaza pentru familia ta functioneaza si nu trebuie sa functioneze si pentru familia mea.

Voi la ce ora va culcati copiii?
    Modificata de pavalina; 25.09.2013 la 14:41:44.

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Putin dupa ora 9 seara.Deci sunt semi-cool:).

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu sunt parintele care nu are toata tigla pe casa.

Floricica Avansata cojocari ruxandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2009
    Postari in forum
    1.320
    si eu sunt parintele care nu are toata tigla pe casa,odrasla mea se culca cand vrea el si se trezeste cand vrea el.Nu il fortez niciodata,doar ma pun in pat langa el cand imi spune ca este obosit si adoarme instantaneu.

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Si Maxiii doarme cand vrea, se trezeste cand vrea, mananca cand ii e foame, se joaca cand are chef. Desi as fi vrut sa fac totul ca la carte, si sa-i stabilesc un program fix, nu am putut desi am incercat.
    Nu am putut pentru ca si eu si taicasu` am avut un stil de viata mai rebel, si nu cred ca v-om putea fi vreodata genul de familie cu program fix. Asta e! Nu cred ca as reusi oricum sa ii stabilesc lui Maxii un program fix atata timp cat nu il pot stabili pe al meu. Oricum inca ne luptam cu dintisorii. A iesit al 5 lea si in ultimele seri m-am luptat cu el sa doarma la 11 la cat doarme de obicei insa nu am reusit.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Noi nu ne culcam niciodata inainte de 10. Cunosc insa parinti care nu depasesc sub nicio forma ora 8, dar eu sincer nu-i invidiez. Daca la ora 7,30 ajung de la serviciu (pentru acesta este programul si distanta de care extrem de mare), cat timp imi mai petrec eu cu copilul? Ieri am participat la un seminar unde a fost invitat un medic pediatru care recomanda ca ora de culcare sa fie 10. Acum fiecare face cum crede, asa cum spunea si Alina, dar pentru mine ora 10 e perfecta pentru toata familia...cred eu :)

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    Eu clar nu am toate tiglele pe casa :) Baiatul meu nici cand era bebelus nu vroia sa adoarma mai devreme de 11. De-a lungul timpului am incercat de mai multe ori sa ii schimb ora de culcare, dar nu facea decat sa ma tina de vorba, sa se foiasca ori sa se planga ca nu vrea sa doarma... toate scenele astea se prelungeau pana dupa 11, asa ca am renuntat... adevarul este ca nici mie nu mi-ar placea sa ma culc la ora fixa - chiar daca mi-e somn ori nu - asa ca nici eu nu ii fac asta copilului...

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    ora 9, deci sunt in categoria "normal", desi cuvantul "normal" este relative
    intr-adevar, nu vreau sa depasesc aceasta ora pt ca mi se pare normal ca un copil de 1 an si 8 luni sa doarma devreme si pt ca vreau sa am si eu macar 1 ora si jumatate-doua numai pentru mine, dupa ce il bag in pat :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari