Ultimele discutii din forum
    eutu
    Guest

Ce mi-a marcat copilaria in mod placut?

Spun doar cateva nume: Koma, Haddaway, Mr President, Nana, Jassyca Jay si ai nostri romani Genius.Cea mai frumoasa muzica din anii '80,'90

Floricica Nou Venita ramona_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2011
    Postari in forum
    84
    Fara a folosi prea multe cuvinte vreau sa va imparatesesc ceea ce am primit eu ieri pe messenger:

"Nascuti la inceputul anilor 80 vedem acum in anul 2011 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data. Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea" , "Castel", "Ratele si vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea","Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa), primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu CD-uri. Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca. Noi am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere. La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza...Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Am sorbit din ochi Pasiuni,mai ales Sunset , chiar si Dallas .. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor. Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi guma Turbo, sau pustile alea absolut superbe cu apa.Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala. Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys si Take That, si inca nu auzisem de manele singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Abba si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Am citit "Licurici", "Pif", Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC " fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi. Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf. Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam".. Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea. Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie. Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie , noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV , noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus". Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers" ... Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru ! Trimite si la prietenii pe care poate i-ai uitat de mult, sa isi aduca aminte si ei!"

Floricica Nou Venita danas34's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    30
    "Fara a folosi prea multe cuvinte vreau sa va imparatesesc ceea ce am primit eu ieri pe messenger:"

Frumos mesaj ai primit lam citit si credema mi-am amintit de copilarie a fost frumos as da orice sa se mai intoarca macar pentru putin timp copilaria .Dar cum suntem parinti incercam sa aiba copiii nostri o copilarie frumoasa.

eutu
    Guest
    Impresionant :) de-a dreptul emotionant, eu m-am regasit in tot ceea ce scrie acolo, erau vremuri f frumoase pe care copilul meu nu le va trai... Asi da oricand 10, 20 de ani sa mai traiesc 1 zi sau 2 copilaria descrisa de lucrurile, jocurile si evenimentele de mai sus... Atat de frumos a fost si din pacate nu va mai fi. Stau in acelasi cartier unde am copilarit si nimic nu mai e la fel, nici macar prietenii mei din copilarie nu mai sunt aceeasi, toti au plecat in viata lasand in urma doar amintiri de care mi-e dor...

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    da,Ramona...exact acest mesaj am vrut sa-l postez si eu,l-am primit pe facebook:)))..
    in acest mesaj ma regasesc si eu,am trait tot ce scrie in el si vreau sa spun ca citindu-l ,mi s-a facut un dor nebun de copilarie!!!!!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    ce frumos era...n'aveam noi la dispozitie nici a zecea parte din ce au ei acum dar tot era frumos
    sunt curioasa daca mai joaca cineva in ziua de azi "castel". eram experta !

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    eram clasa I si veneam singura de la scoala acasa. acum stau in acelasi bloc, doar 2 etaje mai sus, dar pe copilul meu ( daca l-as da tot la scoala aia ) nu l-as lasa sa vina singur. desi el e baiat

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citind ce ai scris am retrait o parte din copilarie si din adolescenta... Cate amintiri... M-as bucura ca si copilul meu sa aiba parte de experiente la fel de frumoase cum am avut eu si cei din generatia mea...

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Sunt o gramada de lucruri care imi vin in minte cand ma gandesc la anii copilariei.

Mai tineti minte tevile acelea de pvc, pe care suflau baietii cornete din hartie? Noi le spuneam sarbacane... :)))
    Pe vremea mea, fetitele inca jucau elasticul... acum nu stiu daca se mai practica.
    Jucam cu placere fotbal, fetele impreuna cu baietii... cand intram seara in casa aratam de parca lucrasem in mina.

Imi amintesc ca eu nu am avut o bicicleta a mea dar nu era nicio problema cand un copil care avea "bicla" iesea cu ea afara si noi toti ceilalti, i-o luam pe rand sa facem ture pe strada fara teama ca va da vreo masina peste noi.

Imi aduc aminte si de jocul "frunza"... Doamne ce ne mai tavaleam pe asfalt tragandu-ne unii pe altii din "galusca" :))) Si chiar, ma repet: nu existau prea multe masini care sa ne intrerupa distractia...

Imi aduc aminte de ciocolata "luminita"; era putin mai mare decat o cutie de chibrit, avea un ambalaj dintr-o hartie albatra ordinara, dar avea un gust minunat...
    Imi aduc aminte de "brifcor" sau de "cico". La cofetarie nu dispuneau de super lazi frigorifice. Sticlutele erau pur si simplu tinute intr-o cutie, inconjurate de apa si de calupuri uriase de gheata.

Cred ca daca m-as apuca acum sa insir tot ceea ce ma face sa devin nostalgica, nu mi-ar ajunge o zi intreaga.
    Am avut o copilarie frumoasa, si sper ca si copiii nostri sa aiba parte de una cel putin la fel de frumoasa!

Floricica Nou Venita mamiMatei's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2011
    Postari in forum
    23
    Off ce vremuri!!Cred ca majoritatea celor nascuti intre anii 70-85 au trait multe din cele relatate in mesajul tau, Ramona.
    Eu n-am fost "lider de gasca":)) dar am avut o copilarie minunata!
    Aveam si eu "cheia de gat" ca si ceilalti copii ..chiar daca eu nu aveam nevoie de ea (la noi lucuia "mamaie")...asa, doar sa fiu si eu in trend:))
    Cainii din cartier..toti aveau numele lor, ne cunosteau si abia asteptau sa ne vada afara cu vreo bucatica de salam. nu am luat niciunul nimic de la ei...mama se uita cu drag cand eu ma jucam cu "droaia" de catei...
    Mi-aduc aminte..cred ca aveam in jur de 7 anisori (eu sunt nascuta in '78) cand a venit mama acasa de la servici cu un GEAM COLORAT (noi aveam televizor alb-negru pe vremea aceea) si l-a pus in fata tv-ului:)) era pe fond galben..ziceai ca toti de la tv au hepatita dar noi copii eram incantati ca vedem color la televizor. Voi ati avut asa ceva?
    Sau de bananele VERZI pe care le cumparau dupa ce stateau 2-3 ore la coada (noi faceam cu schimbul) si apoi tata le invelea cu grija pe fiecare in parte in ziar si le punea pe sifonier "la copt". Cate vizite faceam...sa vedem daca s-au copt! Sau de gustul iaurtului la borcanel!!! Cat de bun era! Sau bomboanele "cubaneze"..mie-mi placeau cel mai tare alea cu gust de lamaie. Sau corcodusele din pom ..care niciodata nu apucau sa se coaca! Acum pomii sunt plini de corcoduse coapte..care in final sfarsesc pe jos. Ce risipa!
    Eram un pic mai mare..cred ca prin cls a9-a si intr-o zi incercam sa jucam "lapte-gros" dar niciunul dintre noi nu a vrut sa stea "pernuta". Mamaie care tot timpul statea afara cu mine (chiar si la varsta aia ..si nu ma deranja ..eu am inceput cu "baietii" mai tarziu..in cls 10-a) si care era o femeie la 78 ani vesela si "de gasca" (asa cum spuneam noi) s-a oferit sa fie ea "pernuta" noastra!!! Tot blocul iesise la geam!! Mi-aduc aminte cu mare drag de ziua aceea. Mamaie acum nu mai este ..mi-e tare dor de ea!
    Sunt atat de multe..

Atat de mult as vrea ca si fiul meu sa aiba parte de astfel de momente!

Floricica Nou Venita ramona_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2011
    Postari in forum
    84
    Ce amintiri...si cate amintiri!Noi am fost generatia care se poate numi ca,intr-adevar,a avut o copilarie.O copilarie frumoasa,chiar de nu am avut atatea lucruri cate au copii de astazi,dar noi am fost fericiti,noi am stiut de limite,noi am stiu de rusine,noi am stiut de bun-simt,noi am stiu de jocuri petrecute in aer liber,noi am stiut de invatatura...Noi nu am stiu de internet,de fite si de alte lucruri ce sunt in ziua de azi...
    Numai cand ma gandesc la copilaria mea ma apuca un fior si as vrea,macar pt putin,sa dau timpul inapoi.Noi am fost,la propiu,COPII,noi am stiut de COPILARIE.
    As vrea ca si pitica mea sa aiba o copilarie,macar pe jumatate,atat de frumoasa ca a mea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari