Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340

Ce este de facut in acest caz?

As vrea sa aduc in prim plan un subiect fata de care as avea dorinta sa va exprimati parerile. Este cazul unei cunostinte care locuieste impreuna cu mama si sotul (in aceeasi casa). Problema este ca soacra isi acuza ginerele ca ii dispar bani din casa. De fapt, forma dansei de exprimare este "ca nu acuza pe nimeni" , dar in acelasi timp marturiseste ca acest fenomen a inceput de la venirea ginerelui in casa. Va dati seama ca aceasta prietena se simte coplesita, prinsa intre mama si sot. Soacra a semnalat prima data disparitia unei sume de bani (50 lei) acum aproximativ 4 ani si jumatate, la scurt timp dupa mutarea ginerelui in casa; apoi disparitia unei alte sume (200 lei) acum aproximativ 2 ani si inca o data disparitia aceleiasi sume (200 lei) acum cateva zile. Problema este ca aceasta prietena are nevoie de niste pareri. Sotul sau lucreaza, este o persoana cu o mica problema de sanatate, dar serioasa si muncitoare. Nu are niste vicii grave, pariaza pe meciuri de fotbal din cand in cand (nu constant si sume mici, acestea apar inscriptionate pe biletul respectiv). In plus, din cele impartasite mie de catre aceasta prietena, nici ea personal, nici sotul nu cunosc locul din casa in care soacra isi tine economiile. Soacra este foarte sigura ca nu a folosit ultimii bani lipsa (cei 200 de lei disparuti acum cateva zile) cu alt scop, insa in acelasi timp nu a gasit lucrurile deranjate sau ca si cand cineva ar fi umblat la locul in care isi pastreaza economiile. Refuza sa le depoziteze la banca, nefiind vorba de o suma foarte mare; cuplul nu isi permite inca sa locuiasca in alt loc. Ar mai fi de mentionat faptul ca nu isi simpatizeaza in mod deosebit ginerele. Poate fi oare vorba despre o inventie a soacrei sau sotul prietenei este un actor desavarsit? Multumesc pentru pareri.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Din cele spuse de tine soacra are o antipatie fatisa fata de ginere,eu incerc sa imi spun punctul de vedere prin prisma lucrurilor traite de mine cu ai mei.Daca din casa disparea ceva sau nu gaseau in momentul in care il cautau replica era:le-a furat cineva,daca le cautam si culmea le mai si gaseam:pai da ai stiut de ele,le-ai luat si le-ai ascuns ca sa nu le mai gasesc.Lucrul cel mai bun pe care ar putea sa il faca prietena ta ar fii sa se mute,din proprie experienta iti spun esti asteptat cu mai mare drag de parinti atunci cand te vad din an in paste decat atunci cand le deschizi usa in fiecare zi(or fi si altfel de parinti dar ai mei asa sunt)Nu stiu daca te ajuta cu ceva cele spuse de mine dar este mai bine ca atunci cand te casatoresti sa stai doar tu si el, te pupi,te certi,sti doar tu si el!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Prietena ta ii poate propune mamei sale sa schimbe locul unde isi tine economiile,iar daca se intampla din nou,cred ca este putin probabil ca vinovati sa fie ceilalti din casa,atata timp cat isi va gasi un alt loc sigur pentru a-si tine banii.Si,bineinteles,foarte bine ar fi ca cei doi sa se mute singuri atunci cand isi vor permite asta,altfel,situatia intre cei trei se poate agrava in timp,iar prietenei tale ii va fi foarte greu sa se imparta intre mama si sot,va fi intre ciocan si nicovala,si se poate strica una dintre relatii mama-fiica sau sot-sotie.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Indiferent cat de greu le-ar fi din punct de vedere financiar, ar trebui sa locuiasca separat. Imi inchipui ce tensiune si ce atmosfera neplacuta trebuie sa existe in acea casa. Oricum, eu nu agreez din principiu ideea de a locui impreuna cu parintii.

sadia
    Guest
    Eu nu as baga mana in foc nici pt ginere........viciile astea sunt asa de periculoase si bine ascunse.Cel mai bine e sa locuiasca singurii.......

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    I-a fost propus mamei prietenei mele sa schimbe locul economiilor, insa a refuzat; ba chiar sa puna banii in plic sigilat, eventual sa noteze pe spatele acestuia ce suma ia din plic, atunci cand o face. Cand prietena mea i-a propus mamei sale sa ii restituie suma care a disparut, aceasta a refuzat si a reactionat ca si cand nu ar fi dat mare importanta disparitiei lor ( desi fata de ginere a facut un mare scandal).

Floricica Avansata luss's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2012
    Postari in forum
    1.704
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Eu nu as baga mana in foc nici pt ginere........viciile astea sunt asa de periculoase si bine ascunse.Cel mai bine e sa locuiasca singurii.......
    Strict ca sfat pentru prietena ta as spune ca ar fi ok sa-si indrepte atentia catre sot (si nu spre a da curs invinovatirolot din partea soacrei)...poate chiar are o problema ce nu trebuie neglijata. Asa cum spune si Sadia viciile acestea (pariurile) sunt foarte periculoase.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari