Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467

Cazul baietelului cazut de la etajul gradinitei.

Am inteles ca sunt sanse sa-si revina, printr-o minune de la Dumnezeu, speram ca va fi asa.

Educatoarea este cercetata pentru neglijenta in serviciu si se preconiza, si pentru ucidere din culpa. Sa speram ca nu va fi cazul!

Voi ce parere aveti? Este de vina sistemul de invatamant sau intr-adevar este vina cadrelor didactice?
    Modificata de nicoleee; 22.10.2011 la 07:59:51.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    este clar vina educatoarelor.nu poti alege sa ai grija de un copil sau de 20.toti sunt copii,fiecare plateste banii la fel,fiecare este lasat acolo pentru a avea grija de el.un copil trebuie supravegheat non stop.de asta este lasat acolo,ca altfel parintii il lasau singur acasa.nu e normal ce se intampla in romania.trebuia sa cheme o femeie de servici sau o asistenta pentru a duce copilul la baie,nu trebuia lasat sa se duca singur,putea fugi pe scari,putea iesi in fata unei masini...doamne fereste.sper sa isi revina mititelul,si sper sa fie un semnal de alarma pentru educatoare.

Floricica Senior crysha2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2008
    Postari in forum
    4.617
    fetelor si eu am fetita la aceasta gradinita si va spun ca nu este vina educatoarelor sau a ingrijitoarelor...au cate 30 de copii in grupa iar ingrijitoarele tin loc de femei de serviciu , bucatarese, ingrijitoare si tot cde mai vreti deci ce sa faca mai intai si ele..?? este vina lui Boc si a lui Basescu ca ei dau oamenii afara fara sa le pese ce se intampla cu copii nostri sau chiar cu noi...eu de exemplu am fost fortata sa aleg un an sa stau acasa cu micutul meu pentru ca nu ma avantajeaza sa stau 2 ani cu 12 milioane si au promis ca vor face crese ..ei bine eu in martie trebuie sa incep munca ati auzit ca s-a finalizat vreo cresa sau macar sa se faca imbunatatiri sau macar sa fie personal suficient in crese, gradinite..pai ce sunt copii lor sa le pese ...ar trebui sa iesim toti in strada sa-i dam jos pe N E N O R O C I T I I astia care ne O M O A R A copii..

ps: eu personal am vorbit cu uan dintre ingrijitoare si imi spunea ca pe langa faptul ca au mai multe atributii decat ar trebui dupa 26 ani de munca are 560 ron SALARIU...ASA CA FARA CUVINTE RELE LA ADRESA LOR TOTUSI SUNT DOAR NISTE FIINTE SI ELE

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    ai perfecta dreptate,intotdeauna trebuie sa se intample o nenorocire pentru a se vedea realitatea

Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de crysha2005 Vezi mesajul
    fetelor si eu am fetita la aceasta gradinita si va spun ca nu este vina educatoarelor sau a ingrijitoarelor...au cate 30 de copii in grupa iar ingrijitoarele tin loc de femei de serviciu , bucatarese, ingrijitoare si tot cde mai vreti deci ce sa faca mai intai si ele..?? este vina lui Boc si a lui Basescu ca ei dau oamenii afara fara sa le pese ce se intampla cu copii nostri sau chiar cu noi...eu de exemplu am fost fortata sa aleg un an sa stau acasa cu micutul meu pentru ca nu ma avantajeaza sa stau 2 ani cu 12 milioane si au promis ca vor face crese ..ei bine eu in martie trebuie sa incep munca ati auzit ca s-a finalizat vreo cresa sau macar sa se faca imbunatatiri sau macar sa fie personal suficient in crese, gradinite..pai ce sunt copii lor sa le pese ...ar trebui sa iesim toti in strada sa-i dam jos pe N E N O R O C I T I I astia care ne O M O A R A copii..

ps: eu personal am vorbit cu uan dintre ingrijitoare si imi spunea ca pe langa faptul ca au mai multe atributii decat ar trebui dupa 26 ani de munca are 560 ron SALARIU...ASA CA FARA CUVINTE RELE LA ADRESA LOR TOTUSI SUNT DOAR NISTE FIINTE SI ELE
    Si eu ca mama sunt fiinta si doamne fereste sa pateasca asa ceva propriul meu copil.NU vreau sa mi-o iei in nume de rau dar daca doamne fereste era copilul tau? ATunci tot la fel ai fi gandit? E usor sa le gasim tot felul de scuze dar nu e normal ce-au facut.Putea oricine dinte acele ingrijitoare sa isi rupa 5 minute din timpul lor sa duca acel copil la baie si nu sa-l lase de capul lui, ca de-aia sunt platite sa aiba grija de acei copii.Imi pare rau dar nu au nici un fel de scuza pentru ceea ce au facut.Gandesti asa fiindca nu e copilul tau, ca altfel nu ai gandi asa.Si eu sunt mama si mereu incerc sa ma pun in aceea situatie si cu siguranta cred ca nu ma lasam pana nu plateau toti pentru neglijenta de care au dat dovada.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Sora unei colege de-a mea lucreaza in gradinita respectiva. Am inteles ca in toata gradinita au o singura ingrijitoare care: face curat, serveste masa, spala vase, are grija de copii...si sunt atatea grupe cu cate 30 de copii minim.
    Am inteles ca baietelul s-a dus la baie nesupravegheat si s-a blocat usa. Se presupune ca incercarea lui a fost de-a iesi din baie si de aceea s-a indreptat catre geam...
    Acum, numai Dumnezeu stie care-i realitatea.

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113

Ai dreptate. Sistemul nostru estef prost. Ar trebui sa se tina cont de varsta copiilor, iar la grupele mici sa puna mai multe educatoare la o grupa de 30. La grupele mai mari, ar putea sa mai reduca din personal. Pacat ca am intrat un UE, dar nu ne adaptam standardelor! Ei ne-au acceptat "in Europa",...cand o sa-i acceptam noi pe ei?

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Citat Postat de Anne_Mary63 Vezi mesajul
    Si eu ca mama sunt fiinta si doamne fereste sa pateasca asa ceva propriul meu copil.NU vreau sa mi-o iei in nume de rau dar daca doamne fereste era copilul tau? ATunci tot la fel ai fi gandit? E usor sa le gasim tot felul de scuze dar nu e normal ce-au facut.Putea oricine dinte acele ingrijitoare sa isi rupa 5 minute din timpul lor sa duca acel copil la baie si nu sa-l lase de capul lui, ca de-aia sunt platite sa aiba grija de acei copii.Imi pare rau dar nu au nici un fel de scuza pentru ceea ce au facut.Gandesti asa fiindca nu e copilul tau, ca altfel nu ai gandi asa.Si eu sunt mama si mereu incerc sa ma pun in aceea situatie si cu siguranta cred ca nu ma lasam pana nu plateau toti pentru neglijenta de care au dat dovada.
    Si tu ai dretate, dar daca in cele 5min in care era cu micutul la toaleta se intampla ceva cu un alt copil din grupa care era nesupravegheata? Se discuta aceeasi problema,dar pe marginea altui copil. Am spus si repet: sistemul nostru e la pamant. Nu cred ca le usor nici educatorilor sa supravegheze singuri atatia copii, de varste mici.E o responsabilitate mare pe care si-o asuma. Si cred ca sunt oameni nevinovati care platesc ptr asta (parintii, copii si educatorii). Ar trebui statul sa-si dea mai multe interese si pana sa-si umple propriile buzunare si sa se gandeasca la vacantele urmatoare, sa investesca mai mult in educatia si sanatatea noilor generatii. In afara de faptul ca totul se plateste in Romania (medici, medicamente, lapte s.a.m.d, care sunt scumpe raportat la salariul romanilor), nu avem nici siguranta copiilor intr-o institutie de stat (gradinita, scoala).

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Buna seara. Din pacate gradinita este foarte mare, are aproximativ 17 grupe de copii iar personalul auxiliar insuficient .Eu lucrez in aceasta gradinita...sunt profesor de arte plastice-curs optional- si totodata predau acest curs si la gradinita 309 care este la doar cateva statii distanta... Mare diferenta organizatorica de la o gradinita la alta dar ce-i drept si capacitatea este cu totul alta(la 309 sunt 8 grupe toate).Nu stiu cine este copilasul cu accidentul si din cate am auzit la tv este de grupa mica iar eu nu predau la grupe mici ...sunt efectiv traumatizata la gandul ca s-a petrecut o astfel de nenorocire, la gandul ca mic fiind poate ramane cu sechele , la gandul ca parintii sunt disperati . Nu stiu cui trebuie atribuita vina...clar personalul este putin datorita posturilor blocate de mai marii pe care conduc tara si care asa inteleg ei iesirea din criza...pe de alta parte as tinde sa cred ca daca s-ar face cumva de serviciu zilnic adica o femeie din personalul auxiliar sa fie de rand la dispozitia mai ales a grupelor mici si la grupele a caror copii sunt cunoscuti ca ar fi mai nazdravani, mai gitati, sa ii duca si sa ii aduca la si de la toaleta poate s-ar evita aceste nenorociri...La toaleta copiii niciodata nu sunt insotiti de un adult cand ii apuca... in timpul zilei...se duc singurei... se dezbraca si se imbraca cum pot fiecare. Insotiti de educatoare merg toti dupa fiecare masa. Atat.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Foarte adevarat doamna. Nici o cresa nu s-a construit. A fost probabil o manevra de a "potoli"mamele care incepusera sa ii tracaseze cu grevele cauzate de diminuarea indemnizatiilor. De exemplu fina mea a mers sa isi inscrie fetita la o cresa (probabil singura din Militari) si i s-a spus ca trebuia sa depuna cererea de cand era gravida. Ca in tara lui Pacala...pe numele cui se formuleaza in acest caz cererea? In ce baza, a ecografiei? Ce se inscrie , un baietel de exemplu si in realitate ecografia a aratat gresit sexul copilului si e de fapt fetita?Ar fi chiar de rasul lumii sa nu il primeasca daca e fetita intr-un caz ca asta...ca doar cererea e formulata pt un baietel...nu stiu ce sa zic.E amuzant dar foarte , foarte trist.Fina mea este pe lista la nr trei sute si ceva...poate ii vine randul cand trece in clasa a 2-a. Plus ca nu e un caz singular.Mai sunt persoane chiar pe acest forum care au patit asta...

Modificata de andreuk; 22.10.2011 la 20:39:24.

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Trist este ca de-ar cadea in cap o suta de copii,tot nu s-ar face nimic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari