Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Cat v-a venit incalzirea apartamentului?

fetelor, mie mi-a venit intretinere pe luna noiembrie 790 lei. 460 lei a fost caldura si 330 lei apa menajera. eu stau in Constanta la ap. de 3 camere.
    pina in octombrie ,apa era doar 200 lei. am consumat tot cam aceeasi mc de apa. acum practic s-a scumpit cu 50 % .cat despre caldura...ce sa mai zic???
    am intrebat printre cunostinte mele si toti imi spuneau ca vecinii lor care locuiesc la 3 camere au 300 lei caldura si apa tot cam pina in octombrie.
    de ce oare numai la mine s-a scumpit apa? si de ce o fi caldura la noi cel mai mult?
    am pus-o pe soacra-mea s-o intrebe pe aia de la asociatie de ce si cum, dar i-a zis ca s-a scumpit gigacaloria.
    la voi cat e intretinerea? de unde sunteti si la cate camere stati?

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    eu am centrala si ap cu doua camere ,am platit gazul 220 ron,pe ultima luna

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Si eu azi tot de chestia asta ma minunam. 713 total, cu vreo 450 doar caldura, tot 3 camere. Si nu stam toata ziua cu ele la maxim ca nu e cazul. n-am apucat sa vad la vecini, ca deabea punea dimineata lista.

mada_lyna
    Guest
    unde locuiesti Raluka?.....................................

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    buna! am 3 camere, platesc cam 5 m cubi de rece si 5 de calda + alte cheltuieli - 150 lei. caldura cam 300 lei pe luna.

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    mentionez ca de anul asta am trecut la pausal, adica toate cele 4 calorifere merg la liber, nu mai inchid nimic!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de ralukut Vezi mesajul
    Si eu azi tot de chestia asta ma minunam. 713 total, cu vreo 450 doar caldura, tot 3 camere. Si nu stam toata ziua cu ele la maxim ca nu e cazul. n-am apucat sa vad la vecini, ca deabea punea dimineata lista.
    Enorm de mult Raluca!
    Noi am platit pe luna decembrie 490 gazul(avem centrala proprie). Si asta la casa cu cinci camere, hol de
    9m, baie, bucatarie. Am descris asa ca sa va dati seama.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    fetelor, mie mi-a venit intretinere pe luna noiembrie 790 lei. 460 lei a fost caldura si 330 lei apa menajera. eu stau in Constanta la ap. de 3 camere.
    pina in octombrie ,apa era doar 200 lei. am consumat tot cam aceeasi mc de apa. acum practic s-a scumpit cu 50 % .cat despre caldura...ce sa mai zic???
    am intrebat printre cunostinte mele si toti imi spuneau ca vecinii lor care locuiesc la 3 camere au 300 lei caldura si apa tot cam pina in octombrie.
    de ce oare numai la mine s-a scumpit apa? si de ce o fi caldura la noi cel mai mult?
    am pus-o pe soacra-mea s-o intrebe pe aia de la asociatie de ce si cum, dar i-a zis ca s-a scumpit gigacaloria.
    la voi cat e intretinerea? de unde sunteti si la cate camere stati?
    Caldura se calculeaza la m patrat (m2) iar apa la m cub (m3).
    Depinde cat este la voi.In Tulcea, la asociatia noastra, m2 de caldura = 5,75 lei, iar m3 de apa = 6,10 lei.
    In medie pe luna, consumam cam 8 m3 apa, deci cam 48,80 lei.La caldura, desi ap are doua camere in suprafata totala de 40 m2, avem bransati doar 18 m2, deci, platim 103 lei.La suprafata totala am fi platit 230 lei.Mentionez ca nu beneficiez de subventie.

Nu inteleg un lucru.Cum sa platesti atat la apa?Nu aveti apometru, sau suma respectiva e cu restante, caci altfel nu-mi explic de ce asa de mare.Facand un calcul simplu la pretul pe care il platesc eu, tu ai consumat in noiembrie (daca e doar luna nov) 54!!?? m3 de apa.Esti cumva spalatorie auto si speli doar TIR-uri!?

Intreaba la asociatie caci mi se pare exagerat.

Avem si noi un ap inchiriat in Ct, ap cu doua camere, dar nici acolo nu platim asa mult ca tine.

Floricica Avansata danamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2009
    Postari in forum
    1.699
    Noi am platit 230 lei. Asa platim de obicei toata iarna(180-230). 230 lei toate daraverile: apa, gaz, caldura.Monica, la noi apa se palteste diferentiat: apa calda si apa rece. Apa rece e in jur de 6 lei, cea calda dublu.

mada_lyna
    Guest
    eliza,era bine dak eram spalatorie auto de tir-uri,mai faceam si eu un ban.dar nu,nu sunt.
    pai aproape lunar,cu mici diferente,cu apometre instalate ,avem cam 6 mc de apa calda si 11 apa rece. asa cel putin a fost pt noiembrie. ca si suprafata a apartamentului,avem cu tot cu balcon ,care e f mare,are vreo 10mp,75 mp,deci raman 3 camere incalzite 65 mp.
    cand plec azi pe la plimbare,o sa imi notez de la afisajul de jos,niste valori si iti zic apoi ce si cit.

mada_lyna
    Guest
    si nu e cu restante. e suma pt luna noiembrie.exclusiv.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari