Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340

Casatoria civila

As vrea sa va pun o intrebare legata de cununia civila. La depunerea actelor pentru aceasta la primarie stiti cumva daca este posibil sa ti se opreasca acolo buletinul de identitate? Daca este oprit presupun ca ti se elibereaza ceva doveditor la mana. Va intreb pentru ca am primit informatii diferite, iar doamnele de la starea civila nu au fost foarte explicite in acest sens. Eu merg maine sa imi depun actele iar vineri am un examen si incercam sa ma lamuresc. Multumesc.

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Mie nu mi l-au oprit acolo!
    Am dus copie(nu mai retin daca legalizata)!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu stiu ca nu are de ce sa-l opreasca..o copie este suficienta.Il opreste doar cand mergi de il schimbi.

Floricica Nou Venita bia.david.mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    118
    buna! sa stii ca mie mi l-a oprit si mi l-a dat in ziua cununiei, si buletinul si certificatul de nastere.acum depinde de unde esti...

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Multumesc pentru informatii. Bia, sunt din Bucuresti, iar aici lucrurile stau diferit in functie de sectorul in care locuiesti. Mi se pare firesc sa mi-l opreasca cand il schimb, dar asa, cand depun actele chiar nu inteleg de ce. Ma gandesc ca intre timp te poti confrunta cu o situatie care sa iti solicite buletinul si normal ar fi sa ti se dea ceva la mana daca tot l-ar opri acolo.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu nu-mi amintesc daca mi l-au oprit sau nu, chiar nu mai stiu, dar in caz ca il opreste iti va da sigur ceva il locul buletinului, asa ca stai fara griji.Nu au cum sa te lase fara un act, ceva doveditor.

Floricica Nou Venita danas34's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    30
    Sincer in tara numi mai aduc aminte daca mi-lau oprit dar uite ce am gasit .♥ ART.39
    (1) O dată cu declaratia de casatorie viitorii soți prezintă următoarele acte:
    a) actul de identitate;
    b) certificatul de naștere, in original și in copie;
    c) certificatul medical privind starea sănătății.
    Certificatele medicale sunt valabile 14 zile de la data emiterii și trebuie să cuprindă mențiunea expresă că persoana se poate sau nu se poate căsători; totusi nu spune daca ati opreste actul sau nu dar totusi trebuie sa dea ceva la mana cum e oprit de starea civila

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Nu au voie sa iti opreasca actul de identitate. O copie depusa la dosar ar trebui sa fie suficienta (copii legalizate dupa actele de identitate nu se fac decat in anumite cazuri expres prevazute de lege).
    Cand am depus noi dosarul era o persoana careia ii lipsea chiar certificatul de nastere de la dosar, dar i-a fost primit dosarul cu conditia sa rezolve si sa aduca originalul sau sa solicite un duplicat pana la data la care au stabilit cununia civila.

Cu actul de identitate in original te prezinti la sfat in ziua casatoariei civile.

ANDREEA_23
    Guest
    eu acum am cununia civila si nu mi-au oprit nimic. doar mi-au reamintit sa avem bul la noi cat si martorii(la depunerea actelor am avut nevoie si de copiile de pe buletinele lor)

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Vali, daca mergeti la sectorul 3 sigur nu va opreste nimic. Noi acolo am facut cununia civila si n-am lasat decat copii. Dupa cununie, daca iti schimbi numele, iti va perfora buletinul si apoi cu el asa si cu certificatul de casatorie mergi la sectia de politie de care apartii pentru schimbarea buletinului.

In alta ordine de idei, felicitarile mele pentru pasul pe care il veti face! Ma bucur enorm pentru tine si iti doresc din sulfet sa fiti fericiti impreuna!

Floricica Nou Venita bia.david.mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    118
    la mine la oprit, si nu mi-a dat nimic la mana, cel mai frica mi.a fost ca daca ma opreste politia in trafic...acum depinde pe cine gasesti...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari