Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

Atentie! Se fura copii!

Am primit astazi urmatorul mail:

"Sotia mea s-a intalnit astazi in parc cu o mamica ce lucreaza la o sectie de politie din Bucuresti, la serviciul Evidenta Populatiei. Aceasta venise in parc impreuna cu copilul ei, o fetita forte draguta.

Dupa ce copiii lor au inceput sa se joace impreuna, ca deobicei si parintii ajung sa intre in vorba. Din vorba in vorba, mamica respectiva i-a spus sotiei mele ca ea sta mereu cu ochii numai pe copil si a atentionat-o sa fie foarte vigilenta, pentru ca exista multe grupari infractionale care pandesc parintii si cand acestia nu sunt atenti la copiii lor, le fura copiii! Se pare ca in cel mai bun caz copiii sunt dusi la cersit in tarile europene, insa de cele mai multe ori acesti copii ajung sa fie vanduti pentru transplanturi de organe!

Este adevarat ca de cele mai multe ori acestia fura copiii de la bunici, caci este mai putin riscant decat sa fure de la un parinte in putere, dar sunt numeroase cazuri in care copiii au fost furati si de langa tatici!

Gruparile infractionale actioneaza in special in parcuri, in supermarketuri, in mall-uri, unde pot zabovi si supraveghea victimele fara a da de banuit cuiva. Politia stie, dar nu da numarul real al victimelor, zice-se pentru a nu crea panica. Eu nu inteleg de ce nu trebuie sa avertizezi populatia in fata acestui pericol! Poate doar daca esti politist care vrei sa nu-ti pierzi scaunul, doresti sa ascunzi numarul real de cazuri de rapiri nerezolvate!

Dupa spusele acelei mamici, recent a fost furat un copil intr-un mall, iar camerele video si cercetarile ulterioare ar fi surprins modul de operare al hotilor. Copilul furat a fost dus intr-o toaleta, tuns rapid, schimbat de hainutele lui, i s-a pus o sapca pe cap si ochelari de soare si a fost scos din mall prin parcarea subterana, in timp ce difuzoarele anuntau pierderea copilului si semnalmentele acestuia. Infractorii se pare ca au fost un cuplu, barbat si femeie, dar acestia nu au fost nici prinsi si nici identificati macar. Politia este total neputincioasa in fata acestui fenomen, desi se fac mari eforturi pentru a stavili acest val de rapiri. Politiile statelor europene colaboreaza intens pentru prinderea si pedepsirea acestor criminali, insa deocamdata nu s-au inregistrat rezultate notabile!

Se pare ca in Bulgaria cazurile de rapiri de copii sunt si mai numeroase si mai bine puse la punct. Un alt caz, cu final “fericit” ar fi, dupa spusele aceleiasi doamne, acela petrecut in Bulgaria , cand un copil a fost furat dintr-o benzinarie, din masina parintilor, iar dupa trei zile a fost gasit in viata,taiat si abandonat in aceeasi zona in care a avut loc rapirea. La controlul medical s-a constatat ca baietelului ii lipseau jumatate de plaman, jumatate de ficat si un rinichi! Faptul ca acel copil a fost gasit in zona din care a fost rapit, da de banuit politistilor ca operatia de extragere a organelor copilului ar fi fost facuta foarte aproape de locul rapirii, dar nici in acest caz nu s-a putut afla mai mult.

Initial m-am intrebat de ce a fost lasat acel copil in viata, caci ar fi putut sa recolteze mai multe organe si sa omoare copilul, riscand mai putin sa fie prinsi. Din acest motiv devenisem sceptic. Apoi m-am gandit ca pedeapsa ar fi mai mica pentru mutilare, decat pentru un omor, asa ca s-ar justifica teoretic un astfel de gest.

Am inceput sa scriu acest articol pentru ca in ultimul timp mi s-a intamplat des sa aud astfel de povestiri, de la bunicii din parc, insa sincer sa fiu nu le dadeam crezare.

Acum doi ani sotia mea a vazut o tentativa de rapire de copil, la Piata Muncii (Bucuresti). O mamica tipa disperata ca un individ i-a smuls copilul din mana si a fugit cu el. Din fericire, un taximetrist a fugit dupa rapitor si acesta a fost prins, batut zdravan si dus la politie.

Acum o saptamana, in parcul Kiseleff din Bucuresti, o bunica imi povestea speriata ca disparuse un copil cu cateva zile in urma, iar altul chiar de langa casa ei de langa parcul Moghioros, din Drumul Taberei (Bucuresti).

Pentru acest motiv am vrut sa va avertizez sa fiti vigilenti, sa va paziti copiii si nepotii. Poate ca multe din cele ce se aud sunt simple povesti, insa macar acea femeie de la Evidenta Populatiei parea ca stie ce vorbeste.

Asadar, mare atentie! "

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Ce pot sa spun...sunt socata de ceea ce am citit,astfel de cazuri sunt intr-adevar reale nu povesti cum spun unii,am auzit si eu de cazuri in Bulgaria ca te rapesc pt organe,concluzia...sa fim mult mai atenti cu totii

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    ... Un alt caz, cu final “fericit” ar fi, dupa spusele aceleiasi doamne, acela petrecut in Bulgaria , cand un copil a fost furat dintr-o benzinarie, din masina parintilor, iar dupa trei zile a fost gasit in viata,taiat si abandonat in aceeasi zona in care a avut loc rapirea. La controlul medical s-a constatat ca baietelului ii lipseau jumatate de plaman, jumatate de ficat si un rinichi! Faptul ca acel copil a fost gasit in zona din care a fost rapit, da de banuit politistilor ca operatia de extragere a organelor copilului ar fi fost facuta foarte aproape de locul rapirii, dar nici in acest caz nu s-a putut afla mai mult.

Initial m-am intrebat de ce a fost lasat acel copil in viata, caci ar fi putut sa recolteze mai multe organe si sa omoare copilul, riscand mai putin sa fie prinsi. Din acest motiv devenisem sceptic. Apoi m-am gandit ca pedeapsa ar fi mai mica pentru mutilare, decat pentru un omor, asa ca s-ar justifica teoretic un astfel de gest..."
    Am primit si eu acest mail azi... dar partea boldita mi se pare atat de trasa de par, incat ma face sa fiu sceptica cu privire la bunele intentii ale acestui mail...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    Doamne fereste.......m-a socat nu gluma.....mi-e si frica sa mai ies cu fetita in parc ....si chear la parcul moghioros ......

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Am primit si eu acest mail azi... dar partea boldita mi se pare atat de trasa de par, incat ma face sa fiu sceptica cu privire la bunele intentii ale acestui mail...
    da.. la fel ca si tie mi se pare ca e cam mult totusi............rapid l-a gasit.. adica na... cat poate trai un copil cu astfel de operatii si sa stea asa.. abandonat.. fara ingiriri medicale......
    si inca ceva.. de ce nu s-a spus nimic in media......... daca ar fi adevarat parintii copilului sigur s-ar fi dus al televiziuni sa-si spuna oful
    poate sunt multi disparuti... dar nu cred ca de o asa amploare au loc rapirile........
    si ce mai cred eu..... ca daca totusi rapesc nu rapesc la intamplare......
    daca doamne fereste rapesc pentru organe cei ce rapesc cunosc macar grupa sanguina a copilului...... asa cred eu ca e mai grav..........

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    am primit astazi urmatorul mail:

"sotia mea s-a intalnit astazi in parc cu o mamica ce lucreaza la o sectie de politie din bucuresti, la serviciul evidenta populatiei. Aceasta venise in parc impreuna cu copilul ei, o fetita forte draguta.

Dupa ce copiii lor au inceput sa se joace impreuna, ca deobicei si parintii ajung sa intre in vorba. Din vorba in vorba, mamica respectiva i-a spus sotiei mele ca ea sta mereu cu ochii numai pe copil si a atentionat-o sa fie foarte vigilenta, pentru ca exista multe grupari infractionale care pandesc parintii si cand acestia nu sunt atenti la copiii lor, le fura copiii! Se pare ca in cel mai bun caz copiii sunt dusi la cersit in tarile europene, insa de cele mai multe ori acesti copii ajung sa fie vanduti pentru transplanturi de organe!

Este adevarat ca de cele mai multe ori acestia fura copiii de la bunici, caci este mai putin riscant decat sa fure de la un parinte in putere, dar sunt numeroase cazuri in care copiii au fost furati si de langa tatici!

Gruparile infractionale actioneaza in special in parcuri, in supermarketuri, in mall-uri, unde pot zabovi si supraveghea victimele fara a da de banuit cuiva. Politia stie, dar nu da numarul real al victimelor, zice-se pentru a nu crea panica. Eu nu inteleg de ce nu trebuie sa avertizezi populatia in fata acestui pericol! Poate doar daca esti politist care vrei sa nu-ti pierzi scaunul, doresti sa ascunzi numarul real de cazuri de rapiri nerezolvate!

Dupa spusele acelei mamici, recent a fost furat un copil intr-un mall, iar camerele video si cercetarile ulterioare ar fi surprins modul de operare al hotilor. Copilul furat a fost dus intr-o toaleta, tuns rapid, schimbat de hainutele lui, i s-a pus o sapca pe cap si ochelari de soare si a fost scos din mall prin parcarea subterana, in timp ce difuzoarele anuntau pierderea copilului si semnalmentele acestuia. Infractorii se pare ca au fost un cuplu, barbat si femeie, dar acestia nu au fost nici prinsi si nici identificati macar. Politia este total neputincioasa in fata acestui fenomen, desi se fac mari eforturi pentru a stavili acest val de rapiri. Politiile statelor europene colaboreaza intens pentru prinderea si pedepsirea acestor criminali, insa deocamdata nu s-au inregistrat rezultate notabile!

Se pare ca in bulgaria cazurile de rapiri de copii sunt si mai numeroase si mai bine puse la punct. Un alt caz, cu final “fericit” ar fi, dupa spusele aceleiasi doamne, acela petrecut in bulgaria , cand un copil a fost furat dintr-o benzinarie, din masina parintilor, iar dupa trei zile a fost gasit in viata,taiat si abandonat in aceeasi zona in care a avut loc rapirea. La controlul medical s-a constatat ca baietelului ii lipseau jumatate de plaman, jumatate de ficat si un rinichi! Faptul ca acel copil a fost gasit in zona din care a fost rapit, da de banuit politistilor ca operatia de extragere a organelor copilului ar fi fost facuta foarte aproape de locul rapirii, dar nici in acest caz nu s-a putut afla mai mult.

Initial m-am intrebat de ce a fost lasat acel copil in viata, caci ar fi putut sa recolteze mai multe organe si sa omoare copilul, riscand mai putin sa fie prinsi. Din acest motiv devenisem sceptic. Apoi m-am gandit ca pedeapsa ar fi mai mica pentru mutilare, decat pentru un omor, asa ca s-ar justifica teoretic un astfel de gest.

Am inceput sa scriu acest articol pentru ca in ultimul timp mi s-a intamplat des sa aud astfel de povestiri, de la bunicii din parc, insa sincer sa fiu nu le dadeam crezare.

Acum doi ani sotia mea a vazut o tentativa de rapire de copil, la piata muncii (bucuresti). O mamica tipa disperata ca un individ i-a smuls copilul din mana si a fugit cu el. Din fericire, un taximetrist a fugit dupa rapitor si acesta a fost prins, batut zdravan si dus la politie.

Acum o saptamana, in parcul kiseleff din bucuresti, o bunica imi povestea speriata ca disparuse un copil cu cateva zile in urma, iar altul chiar de langa casa ei de langa parcul moghioros, din drumul taberei (bucuresti).

Pentru acest motiv am vrut sa va avertizez sa fiti vigilenti, sa va paziti copiii si nepotii. Poate ca multe din cele ce se aud sunt simple povesti, insa macar acea femeie de la evidenta populatiei parea ca stie ce vorbeste.

Asadar, mare atentie! "

ma si apuca frica cand citesc asa ceva

vbc
    vbc este offline.
    Floricica Nou Venita vbc's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    21
    Doamne fereste...oare chiar asa sa fie? incredibil!!!

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    o fi sau nu adevarat ce scrie in resp mail,nu stiu...insa stiu sigur ca exista astfel de intamplari,rapiri si alte cele...e foarte dureros ce se intampla in ziua de azi,dureros si trist si din pacate autoritatile se straduiesc destul de putin sa rezolve aceste cazuri de rapiri sau cel putin asa dau impresia....
    auzisem cu ani buni in urma de un caz,care pe mine m-a socat....un baietel de 2 anisori fusese rapit din curtea casei,parintii erau disperati(,nici nu vreau sa imi imaginez prin ce trec in acele momente)...trecusera doi ani de la disparitie ,iar autoritatile nu aveau nici o pista ,martori...nimic!!!!atunci parintii,mai mult mamica puiului, s-au hotarat sa apeleze la un clarvazator,acesta le-a spus ca baietelul traieste ,le-a descris cum a fost furat...si unde este acum(se pare ca a fost luat din curte intr-un moment de neatentie al mamei si au trecut cu el peste un rau,care se scurgea prin spatele casei lor,pt a-si pierde urma)....a ajuns tocmai intr-o tara straina,fiind rapit de niste tigani sau rromi,le-au spus ca se afla intr-o tara straina,ca toata ziua sta pe scarile unei catedrale,este schiop de un picior ,iar singurul lui prieten este un caine,care ii tine de cald in zilele reci....pe mine m-a socat de-a dreptul acest caz si mai ales suferintele prin care a trecut puiul de om....intr-un final parintii l-au gasit prin Franta ,tocmai pe scarile unei catedrale,nu mai stiu exact care...bietul fusese chinuit , i-au distrus piciorul si a fost pus la cersit....
    am inteles ca acest clarvazator a ajutat la gasirea mai multor copilasi....si ca de multe ori ei sunt implicati in cazurile de rapiri ,tocmai pt ca dau piste clare politiei......
    Modificata de bia25; 30.03.2011 la 12:02:30.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    eu locuiesc in spania si din nefericire rapitul de copii este la ordinea zilei. aici se insotesc copii la scoala pana la 10 ani ,cel putin.
    un caz aseamanator ca cel povestit de tine in mall, s-a intamplat si aici. au rapit o fetita, parintii si-au dat seama imediat si cei de la supermarket au inchis usile imediat. au gasit fetitza in baie, singura , tunsa si schimbata de haine.

mie imi este foarte frica, nu l-as lasa pe kevin nici o secunda singur. cand merg sa scot bani de la bancomat, acesta fiind in strada cu o mana tin carutul si pe kevin il leg cu centurile

vara trecuta cand a venit mama aici si m-a vazut asa "disperata" a zis ca exagerez. dar asta este realitatea.

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Idem.
    Totusi, ceva-ceva da de gandit. Dar nu legat neaparat de bunici. Cand era copilul meu mic si ieseam in parc, bonele stateau la taifas si copiii erau in alta parte a parcului.
    Nu ma indoiesc ca exista dementi care se ocupa si cu asa ceva. Acu ceva vreme chiar m-a cutreierat un gand legat de copiii strazii: parca nu mai sunt atat de multi. Sau mi se pare mie?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari