Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Angelina Jolie a suferit o dubla mastectomie - tu ai face-o?

Am tot citit zilele acestea despre decizia pe care a luat-o Angelina Jolie, de a-si opera ambii sani pentru a scadea cat mai mult riscul aparitiei cancerului mamar. Daca ai stii ca ai sanse mari sa faci cancer la san ai opta pentru o dubla mastectomie? Sanii sunt simbolul feminintatii si cred ca aceasta decizie nu este deloc una usoara, cu toate acestea inteleg motivatia invocata de actrita si anume dorinta de a fi cat mai mult timp in preajma copiilor ei. Cred ca as opta pentru o astfel de operatie daca as avea mijloacele necesare (imi imaginez ca nu este o interventie necostisitoare). Voi?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Categoric da...si as face asta si maine, dar din nefericire nu imi permit financiar...eu am fost depistata cu fibroadenom(formatiune tumorala benigna), m-am operat insa la 3 sapt de la op mi-a recidivat....am fost la bucresti la fundeni, m-a vazut un medic si mi-a spus ca erau sanse egale sa apara sau nu...de ce?pentru ca depinde de organism!in urma laptarii s-a micsorat considerabil insa este acolo inca....am sanse ca totul sa ramana ok toata viata, insa numai Dumnezeu stie ce va fi!
    si repet, daca as avea bani...pentru ca totul se rezuma la bani mi-as face a ceasta interventie...insa.....:(((

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Am citit si eu ieri, de aceasta masura preventiva...si inteleg ca in "afara" este deja o practica curenta, sunt si alte persoane cunoscute care au apelat la ea, pe aceleasi considerente - Sharon Osbourne e una dintre ele...

Nu am gasit insa nicaieri o explicatie a ceea ce inseamna aceasta operatie, ce presupune ea...pt. ca la modul in care a explicat Angelina, operatia s-a realizat in mai multe etape, pe parcursul a catorva luni...ma gandesc ca daca era o extirpare totala a sanilor se facea intr-o singura interventie...dar eu cred ca s-au inlaturat numai partile a fi cel mai probabil supuse invaziei...nu stiu....Ea zicea ca i-au ramas doar doua mici cicatrici...un pret foarte mic in comparatie cu dezastrul care s-ar fi putut intampla....

Cu siguranta ea va apela la reconstructie...de altfel eu o banuiesc de mult ca ar fi avut implanturi si inainte....

Greu de spus ce decizie as lua daca as afla ca sunt purtatoarea unei astfel de gene...La prima vedere pare o decizie radicala, avand in vedere ca diagnosticul era nu prezumtiv...ci pronostic....

E o tema de gandire....

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    La noi nu se face preventiv. Eu m-am interesat de chestia asta, inainte sa devina o moda. Daca ai neoplasm mamar cu extirpare si exista riscul de a dezvolta si un neoplasm ovarian, da, ti se face preventiv histerectomie (eventual si anexectomie). Altfel nu se face, indifferent ce gene ai, ce antecedente in familie.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Desi pare o decizie extrem de grea la prima vedere, daca mi-as permite financiar cu siguranta as face-o. Imi doresc sa fiu multa vreme alaturi de fetita mea si sunt capabila de absolut orice pentru acest lucru.

sadia
    Guest
    De unde bani fratilor.....as face si maine operatie.Admir nespus curajul acetei femei si a multora celor care au facut-o.
    Dar au avut bani.
    Bani=sanatate.....

tabitha
    Guest
    Eu ma gandesc ce impact psihologic ar putea avea asupra femeilor aceasta operatie.Tinand cont ca este facuta preventiv si nu in momentul in care esti deja bolnav si ai face orice sa scapi...Ablatia sanilor consta in indepartarea glandelor mamare,plus aureolele mamare si sfarcurile.Chiar daca pielea se pastreaza,iar tehnologia este destul de avansata in zilele noastre,nu va rezulta in nici un caz un san perfect natural.Din cate am inteles,procedeul se realizeaza pe o durata destul de indelungata,exista posibilitatea ca viata de familie,cuplu sau sanatatea mintala sa fie afectate.

sadia
    Guest
    Exact.... si eu la baiatul meu ma gandesc

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu cred ca intr-o familie adevarta nu are cum sa aiba de suferit viata de cuplu...si spun asta gandindu-me la familia mea, psihic eu zic ca as fi mai bine....tinad cont ca exista un risc...si da fetelor, as face asta pentru copilul meu in primul rand!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    fetelor, eu nu inteleg de ce a facut angelina asta: avea 87% pronostic ca s-ar putea sa faca cancer la san, ca mama ei... dar 13% era sansa de a nu se imbolnavi... ma gandesc ca ar fi putut sa manance sanatos, sa previna imbolnavirea, de ce a facut un gest atat de radical? eu as face asta numai daca as fi 100% sigura ca sunt bolnava, altfel m-as agata si de 1% sansa sa nu ma imbolnavesc si nu as face aceasta operatie traumatizanta...

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Mi se pare ok ce a facut ea, sunt de acord cu ce a zis Hayeti mai sus.Inteleg ca reconstructia s-a facut deja concomitent cu extirparea.
    Daca as avea posibilitatea m-as testa si eu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari