Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556

Alegerile mamelor din Somalia

M-am gandit foarte mult daca sa postez acest subiect. Numai ca greutatea lucrurilor pe care le citisem si mai ales a imaginilor pe care le-am vazut imi statea pe suflet si simteam nevoia sa le impartasesc cu cineva. Simteam nevoia sa ma linistesc, sa stiu ca am spus cuiva...
    Cautand astazi pe net cateva informatii, am dat peste un articol despre Somalia si razboiul civil de acolo. Am inteles ca situatia s-a destabilizat in Somalia de mai bine de 20 de ani si numai in ultimele 3 luni (conform unui raport al ONU au murit in jur de 27.000 de copii). Informatia mi s-a parut infricosatoare si am continuat sa citesc.
    Exista foarte putine informatii despre ce se intampla acolo pentru ca nimeni nu are curajul sa mearga sa vada. S-au facut numai 6 documentare in peste 20 de ani despre situatia de acolo.
    Ce m-a indurerat pe mine cu adevarat este faptul ca mamele somaleze sunt puse in situatia de a alege intre copiii lor. Pleaca spre taberele de refugiati, iar in momentul in care copiii nu mai rezista sunt nevoiti sa aleaga intre a amerge mai departe cu cei care mai pot si a-i lasa pe ceilalti sa moara sau a-i lasa pe toti sa moara.
    Deci trebuie sa aleaga care dintre copiii lor mor si care traiesc! Mi s-a facut frica de o asemenea alegere! De posibilitatea existentei unei asemenea alegeri...Ce parere aveti? Ce spuneti? Stiati de existenta unor asemenea alegeri pe pamant? Ca exista locuri unde mamele trebuie sa aleaga intre viata si moarte pentru copiii lor?
    Incarcc aici numai o fotografie, pentru ca sunt foarte dureroase. Daca vreti sa va faceti o parere mai clara despre gravitatea situatiei, le puteti vedea la linkurile uramatoare: Foto șocant! Peste 27.000 de copii au murit în Somalia în ultimele 3 luni - Stiri externe | Libertatea.ro
    Foto șocant | Mamele somaleze trebuie să aleagă pe care dintre copii să îi lase să moară - Stiri externe | Libertatea.ro
    Imagini atasate
    Modificata de daniela37; 12.08.2011 la 16:59:17.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Daniela, nu stiam de asa ceva.Este intr-adevar incredibil!!!

Stiam ca papagalitele, dupa ce eclozeaza puii, le acorda atentie celor sanatosi iar pe cei mai slabi ii lasa sa moara.

Pana la urma nu ne deosebim cu nimic de animale, nu? Sau poate mamele alea nu au ca alternativa abstinenta de la sex???
    Eu una, as alege sa nu fac copii! Niciodata!!!

xiusha
    Guest
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Daniela, nu stiam de asa ceva.Este intr-adevar incredibil!!!

Stiam ca papagalitele, dupa ce eclozeaza puii, le acorda atentie celor sanatosi iar pe cei mai slabi ii lasa sa moara.

Pana la urma nu ne deosebim cu nimic de animale, nu? Sau poate mamele alea nu au ca alternativa abstinenta de la sex???
    Eu una, as alege sa nu fac copii! Niciodata!!!
    De acord cu abstinenta,n-as face niciodata un copil in conditiile alea.Nici daca m-ar omori sotul...as prefera sa mor eu decat sa-mi vad copiii suferind astfel.Am citit articolul in ziar si abia am reusit sa ma uit la poze...suferinta unui copil e peste pragul maxim de durere pe care il pot suporta!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    vedeti voi lucrurile nu stau chiar asa.aia e lumea in care sau nascut si singurul trai pe care il cunosc.pentru ele e normal,sa nu credeti ca nu sufera si ele.dar asta e lumea in care traim,noi vorbim de pantofi si ei isi lasa puiutii pe marginea drumului sa moara.tragic,dar nu trebuiesc condamnate pentru ca vam zis ele asta stiu asa fac

oanachampion
    Guest
    Eu zic sa zicem mersi ca ne permitem luxul de a ne oripila in fata unor imagini de genul asta. Ca nu ne-am nascut pe niste plaiuri unde violenta, foametea, moartea sunt lucruri carora oamenii le fac fata in fiecare zi... Cat despre abstinenta de la sex... de ex, in Africa de Sud, 25% dintre femeile de toate varstele (de la bebelusele in scutece pana la babe) vor fi violate macar o data in viata...
    "
    Gang rape -- referred to as jackrolling -- has become a youth-cult in South Africa: see video of Soweto gangs having fun.
    These youth gangs hunt for females to rape throughout the sprawling township of Soweto near Johannesburg with just one aim: to impregnate every female under age 26 in the township

Read more: Half of South Africa's young have AIDS from rape

Women in SA get beaten for using contraceptives, are denied condom use:
    Researchers K. Wood and R. Jewkes also report on studies among pregnant adolescents in Cape Town that there is 'widespread male coercion and violence within these sexual relationships. The pregnant teens reported 'assault as a regular feature of their relationships.'
    “ Men use physical assault to force sexual contact, beating their female partners if they refuse to have sex, or if they are found to be using contraceptives. Women often get infected with HIV because of the culture of gang rape - yet health officials in SA 'refuse to acknowledge sexual encounters such as these as rape'.
    Read more: Half of South Africa's young have AIDS from rape

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Socant? Da! Oripilant? Da!
    Ce e cel mai socant aici? Ce ma oripileaza cel mai tare?
    Faptul ca imi permit sa arunc mancarea daca asa vreau eu, cand in alta parte a lumii o mama trebuie sa aleaga pe care dintre copiii ei il lasa sa moara de foame. Faptul ca deciziile mele se invart in jurul carei jucarii sa-i iau baietelului meu luna asta, in vreme ce alta mama trebuie sa decida daca copilul ei va mai trai sau nu. EA trebuie sa faca alegerea asta. EA trebuie sa faca pasii care sa o indeparteze de copilul scheletic lasat in urma.

Exista o fotografie foarte faimoasa, care a facut inconjorul lumii, si care i-a adus fotografului, de altfel, cea mai mare distinctie in fotografie- premiul Pulitzer in 1994- Kevin Carter, lupta dintre om si fotograf | FOTOeseu.
    La aproape 300 de metri de Ayod, am întâlnit-o pe micuță. Era moartă de foame și încerca să ajungă la centrul de alimentare. Era atât de slăbită că nu putea face mai mult de doi pași fără să cadă pe spate. Căuta cu disperare să se protejeze de soarele care ardea, acoperindu-și capul cu mâinile scheletice. La un moment dat, s-a ridicat cu greu în picioare pentru o nouă tentativă de a merge, gemând încetișor, cu vocea ascuțită. Bulversat, m-am retras în spatele muncii mele, fotografiindu-i mișcările dureroase. Dintr-o dată, micuța a căzut și s-a oprit cu fața în praf. Câmpul meu vizual era cedat teleobiectivului, de aceea nu am observat zborul vulturilor care se apropiau, până ce unul dintre ei a intrat în cadru. Am declanșat, apoi am alungat pasărea cu o lovitură de picior. Totul urla în mine. Ajunsesem la unu sau doi kilometri de sat când am izbucnit în lacrimi.(K.Carter)
    Prima oara cand am vazut fotografia am auzit si povestea din spatele ei. La decernarea premiului, fotograful a fost intrebat: Si fetita? Ce s-a intamplat cu fetita? A ajuns pana la urma in tabara de refugiati, nu-i asa? A fost salvata, nu-i asa? Doar erai tu acolo s-o salvezi!
    Rapunsul fotografului a fost urmatorul- "Eu sunt doar fotograf. Nu am intervenit. am lasat natura sa-si urmeze cursul". EL ERA DOAR FOTOGRAF!!!! A intors spatele unui copil si l-a lasat sa moara, cand putea la fel de bine sa il care cativa metri pana la tabara de refugiati din apropiere. Dar, nu...El era doar fotograf, nu si om....A mai rezistat cam un an, apoi s-a sinucis.
    Cine este fotograful in fata tragediei din Somalia? Cine este fotograful in fata mamei nevoite sa aleaga pe cine lasa pe marginea drumului?
    Eu. Si tu. Noi.
    Veti zice poate ca exagerez. Ca noi suntem prea departe pentru a putea face ceva. Ca suntem prea mici si ca avem si noi saracii nostrii care mor prin boscheti. Ca ar trebui sa ne ocupam de orfanii nostri inainte de a avea grija de copiii altora.
    Nimic mai fals. Niciodata nu-i vom vedea pe ai nostri daca refuzam sa-i vedem si pe ai altora. Niciodata nu ne vom ridica din mizeria noastra (de orice fel, materiala, morala), daca suntem atat de insensibili la suferinta celor mai in mizerie decat noi.
    NU E ADEVARAT ca nu se poate face nimic. Sa va dau doar un exemplu.
    Andreea Marin a adoptat un copil din Africa. De fapt, aceasta adoptie se refera la angajamentul de a-l sponsoriza pana la o anumita varsta. CE presupune asta? O suma de bani pentru noi (nu va ganditi ca e imensa, uneori e vorba de cativa euro pe luna, mai putini decat cei irositi pe mancarea aruncata). O schimbare majora pentru UN COPIL. Cum a reactionat societatea romaneasca? A ironizat-o. A catalogat-o drept o fitza de vedeta. I s-a reprosat ca de ce nu face ceva pentru saracii din Romania (pentru care pun pariu ca face....). In alte tari ale lumii nu vedetele sponsorizeaza copii in Africa, ci familiile de rand, familii ca ale noastre. Iata o vedeta care incearca sa lanseze o moda. DA, as vrea mai multe vedete care sa lanseze astfel de mode. As vrea mai multe vedete care sa modeleze in fata noastra comportamente precum generozitatea, implicarea in caritate, voluntariatul, daruirea. Si mai putin spatiu ocupat la televizor cu barfe despre, sa zicem, simona senzual. Daca as vedea ca sponsorizarea unui copil din Africa imi este si mie la indemana, poate ca m-as implica si eu, poate ca in felul asta as face si eu diferenta in viata UNUI copil. Si daca suntem mai maulti romani care ne implicam, poate ca vor fi mai MULTI copii care nu vor mai muri pe margini de drumuri.
    Idealist vorbit, veti spune...
    Nu-i chiar asa. Se poate face ceva. Una dintre cele mai apropiate prietene ale mele din vremea studentiei (care acum este cadru didactic universitar la CJ) acum, pe cand vorbim noi, este voluntara in KEnia pentru o luna. A dat o luna din viata ei ca sa ajute copiii din Africa. As putea face eu asta acum? NU (am copii de crescut acasa), dar as putea totusi sa ma interesez cum sa ajut, cum pot sa ma implic.
    Solutia nu e sa comentam de pe margine ce educatie sexuala ar trebui sa li se faca la somalezi ca sa nu mai faca atatia copii care sa ajunga sa moara pe marginea drumului (cum am citit comentariile pe marginea articolului propus de Daniela). Oana zicea adevarul- femeilea alea sunt violate in masa, trec prin tragedii cumplite de neimaginat INAINTE de a ajunge sa aleaga care copil merge mai departe si care ramane sa moara. Ele nu au o voce sa refuze, nu au dreptul la o alegere inainte de ALEGERE.
    Solutia la tragedia vietii este sa ma responsabilizez EU. Sa ma intreb EU pe Mine ce pot face in cazul asta.
    Maica Tereza de Calcuta si-a inceput marea misiune cu UN om. Cu un muribund pe care l-a ajutat sa treaca dincolo cu demnitate. A schimbat lumea din jurul ei intr-un mod profund si benefic alegand nici macar sa salveze viata cuiva- pentru ca nu putea, ci alegand sa arate bunatate unui om care urma evident sa moara.
    Ma bucur ca ai postat ce ai postat, Daniela. M-ai facut sa meditez la alegerea MEA. Si maine am sa vad ce as putea sa fac EU in privinta asta.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Doamne fereste e ingrozitor,oribil...nu suport sa vad copii suferind,inainte sa fiu mama ma durea cand vedeam astfel de lucruri dar de cand sunt mama ma doare inima,sufletul,totul,ma gandesc daca doamne fereste ar fi si fata mea intr o situatie asemanatoare si o iau in brate si o pup si ma rog la Dumnezeu sa fie sanatoasa,sa fie lipsita de suferinte...si eu cand mai arunc mancare ma mai gandesc ca altii saracii mananca din gunoaie sau mai rau mor de foame...uneori imi doresc sa am multi bani sa pot ajuta multi oameni saraci...oare daca as fi bogata as mai fi buna la suflet...cine stie....m am gandit sa ma fac asistent maternal sa am grija de copii abandonati sau educatoare dar nu am cursurile necesare(am facultate de contabilitate) sau sa infiez un copil,dar nu e sotul de acord,zice ca nu stii ce gena apuci si maine poimaine iti da in cap...e ingrozitor ce se intampla in lume sau in spitale...am fost intr un spital din cluj unde erau oameni bolnavi de cancer sau la terapie intensiva...au ridicat mortul din pat si l au asezat pe tati,asistentele de acolo nu mai aveau sentimente,moartea era la ea acasa acolo...saptamana aia nu am mai fost buna de nimic,ti se schimba totul,vezi totul in negru dar trece timpul si uiti,sau te prefaci k ai uitat....

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    uau Raluca, mi-ai adus aminte de acea fotografie si de acea "poveste" sa zicem..groaznic, infiorator, inacceptabil...orice ar zice oricine replica aia " eu sunt doar fotograf, am lasat natura sa-si urmeze cursul", sa ma ierte Dzeu dar i se potriveste perfect atitudinii lui ulterioare :sinuciderea
    si da, intradevar, mare dreptate ai in tot ceea ce ai zis. vedem mereu reportaje despre mai stiu eu care vedeta care si-a mai achizitionat o super vila de alte cateva zeci/sute de milioane de euro..da nu vedem nici pe jumate reportaje despre cineva care sa faca intradevar ceva pt sufletele alea

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    si da, intradevar, nu este cazul sa discutam educatia sexuala a acelor femei, stiu ca poate sunt prea dura sau rea sau cum vreti sa o ganditi, dar acolo reproducerea e cam ca la animale " asa trebuie sa faca "
    in schimb atitudinea noastra, a celor ce avem pretentia ca suntem "aducati" asta lasa de dorit ! cineva trebuie sa faca ceva pt acei oameni, ori daca stam si decat privim de la distanta si le plangem de mila, asa nu ajutam pe nimeni

xiusha
    Guest
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    si da, intradevar, nu este cazul sa discutam educatia sexuala a acelor femei, stiu ca poate sunt prea dura sau rea sau cum vreti sa o ganditi, dar acolo reproducerea e cam ca la animale " asa trebuie sa faca "
    in schimb atitudinea noastra, a celor ce avem pretentia ca suntem "aducati" asta lasa de dorit ! cineva trebuie sa faca ceva pt acei oameni, ori daca stam si decat privim de la distanta si le plangem de mila, asa nu ajutam pe nimeni
    Pe ce te bazezi cand spui ca reproducerea e "ca la animale acolo"??De ex stii cum se reproduc cangurii in conditii extreme de seceta si foamete?

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    Doamne,si sunt atatia oameni bogati!!haideti sa facem ceva!!!eu am mai vazut un clip dupa youtube dar nu m am gandit ca asa de rea este situatia!!!daca televiziunile din toate tarile ar promava o stire ca asta sunt convisa ca se gasesc oameni cu suflet,nu putem sa trecem cu vederea asa ceva!!!o sa incerc sa adun mai multe informatii si o sa l trimit la stirile pro tv,ma gandesc...vor prelua toti,toate televiziunile,si apoi ei au putere mai multa ca sa arate lumii ce se intampla!! eu de cand am vazut ma gandesc tot timpul ca am ce manca si altii mor de foame!!!HAIDETI SA I AJUTAM CUMVA,VA ROG,ARATAM CA SUNTEM OAMENI!!!
    Modificata de nalexandra; 13.08.2011 la 16:50:35.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari