Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

Foarte Bine Vrei natural pentru copilul tau?

Noi, mamicile, stim ca alimentatia este foarte importanta in cresterea copiilor nostri. Ne dorim sa le oferim tot ce este mai bun. Ne dorim, ca tot ceea ce mananca sau beau copiii nostri sa fie cat mai natural, sa nu contina conservanti sau coloranti si, totodata, ne dorim ca alimentele consumate sa le asigure necesarul zilnic de vitamine sau minerale.

Ce facem insa atunci cand puiul nostru nu vrea sa manance fructe sau legume? Grea intrebare...

Una dintre alternative este completarea alimentatiei cu sucuri naturale, pe care copiii le beau cu mare placere. Vestea buna este ca exista si sucuri recomandate pentru consumul de catre copii. Daca va uitati atent pe laterala ambalajului unui suc Santal de Portocale 100%, veti constata ca el nu contine nimic altceva decat suc de portocale 100% si in plus, contine 76 mg Vitamina C, care provine chiar din portocalele stoarse pentru a obtine acest suc.

Prin natura lui, un juice 100% nu contine nimic altceva decat sucul obtinut din fructul stors. Legislatia interzice folosirea in sucuri 100% a oricarui alt ingredient in afara sucului in sine. Si acum va veti intreba: "Dar cum este posibil ca un astfel de suc sa il gasim in raftul unui magazin, fara a fi necesar sa fie pastrat in frigider, sau cu un termen de expirare mai mare de 3 zile asa cum are sucul stors de noi acasa?"

Raspunsul este foarte simplu: datorita tehnologiei folosite la imbutelierea acestuia pe de o parte, o tehnologie de ultima generatie, care nu distruge elementele nutritive ale produsului - cum ar fi vitaminele- si datorita ambalajului in care acesta este imbuteliat, pe de alta parte.

Credeti ca prin consumul de juice 100% putem sa ii asiguram copilului nostru nutrientii necesari organismului? Putem forma gusturile copiilor nostri printr-o astfel de alimentatie sanatoasa dar si "delicioasa"?
    Modificata de daniela37; 08.11.2011 la 14:45:36.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Le putem face noi sucurile, nu sa le cumparam. Si in cazul acesta, exceptand discutiile despre injectarea fructelor cu tot felul de substante penru crestere, coacere, etc stiu ca este cat mai aproape de natural.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu stiu ce sa zic despre Romania, nu am cumparat suc natural 100% pentru ca nu am vazut asa ceva. Doar o data, intr-un magazin, am gasit un Granini. Insa e o diferenta foarte mare intre un suc pe care scrie 100% natural, iar cand te uiti la literele mici scrie provenit din concentrat, si unul pe care scrie din fructe stoarse. acesta din urma este cel cu adevarat natural, are termen de valabilitate mai mic, iar dupa deschidere trebuie consumat sau pastrat la frigider cel mult 48 de ore. diferenta se va vedea si in pret, si in gust, si in textura... uitati un suc de portocale 100% natural, provenit din 15 portocale: Comprar Zumo de Naranjas Exprimidas con Pulpa en supermercado online TuDespensa.com si unul, de aceeasi firma, provenit din concentrat: Zumo de naranja con Vitamina C Don Simón 1 L ~ 0.75 € - Ofertista.com. iar asta e cel clasic, de buna calitate, insa nu e pur: Comprar Zumo de Naranja en supermercado online TuDespensa.com. dupa cum puteti observa, are adaos de apa si zahar, iar sucul e provenit din concentrat. in cel mai bun caz, asa ceva se gaseste undeva unde nu se cultiva portocale. nu cunosc Santalul de care se vorbeste aici, dar daca e intr-adevar suc de portocale 100% (portocale stoarse) eu recomand mai degraba folosirea lui decat a sucului facut din portocalele care se gasesc pe piata din Romania, indiferent de provenienta lor. de ce am insistat pe cel de portocale si nu am vorbit despre cele din alte fructe? pentru ca e iarna, pentru continutul ridicat in Vitamina C si in carbohidrati, pentru gustul fantastic pe care il are si pentru energia cu care te incarca atunci cand bei un pahar dimineata la micul dejun... :)

Floricica Nou Venita dorothy's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    35
    La noi in casa nu se consuma foarte multe sucuri din comert. Preferam mai bine apa, iar vitaminele le luam din fructe sau din sucul stors din fructe. Mai ales cand raman mai multe fructe (din diverse sortimente: mere, gutui, portocale... orice) si nu le mai mananca nimeni pentru ca au cate o mica bubita, obisnuiesc sa le curat de partea stricata si sa de cotor si sa le fac suc. In felul asta sigur le vom consuma cat ai spune.... suc!

Cumparam suc doar la ocazii speciale (la modul propriu ): de ziua unuia dintre noi, de Craciun, Paste... Si atunci incercam sa pastram tot linia asta mai naturala si fara acid, iar Santal este unul dintre brandurile noastre preferate. Din gama 100% mie imi place cel mai mult Exotic.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Daca ar fi sa asez in ordine preferintele, lista ar fi astfel 1. sucurile din fructe stoarse de mine acasa, 2. sucurile si nectarurile naturale la cutie 3. siropurile naturale din diverse (fructe de padure, catina, echinaceea, etc) cu moderatie ca au zahar mult, 4. nimic altceva.
    Cum in ziua de azi doar limonada o mai fac in casa, si sucuri din alte fructe nu mai fac de pe vremea cand erau ei bebelusi, azi bem destul de mult sucuri la cutie si bineinteles ca ma intereseaza sa stiu cat de natural e ce consum. Nu am o marca preferata, luam de la mai multe firme pentru ca am observat ca sucul de piersici de ex e mai bun la una, mai putin bun la alta, la fel si sucul de caise, pere... etc. Ba chiar am observat variatii in calitate in cadrul aceleasi firme, in sensul de inrautatire din pacate.
    Ce ai spus tu Snowdance cu "provenit din concentrat" am observat ca scrie pe majoritatea cutiilor, si sunt tare curioasa ce inseamna exact si care este procesul prin care se ajunge la produsul din cutie plecand de la un fruct si trecand prin faza de concentrat.

Floricica Nou Venita ioana3110's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2011
    Postari in forum
    16
    Foarte interesant subiect!!!! Marturisesc ca am avut ocazia fantastica sa invat care este diferenta dintre sucurile de pe piata! Trebuie sa va spun ca ajunsesem la un moment la care nu mai aveam incredere in nimic, in nici un produs din piata. Si apoi, am avut ocazia fantastica sa vizitez o fabrica in care se face acel concentrat de suc de portocale. Am ramas uimita dar in sfarsit am inteles care e ideea. Mai exact concentratul asta de suc de portocale este o chestie total naturala. Portocalele se culeg de pe plantatii - si by the way, nu se injecteaza cu nimic sa stiti!. Dupa cules se duc la stors intr-o masinarie fantastica care are zeci de "manutze" de metal, care intra pe sub coaja si storc fructul obtinand sucul. Acest suc este filtrat printr-o sita ca sa retina celulele de fruct (pulpa cum zicem noi) caci sucul cel mai bun calitativ vorbind este cel fara pulpa, acea pulpa neavand de fapt nici o valoare nutritiva! (PS nici asta nu stiam ) Dupa acest moment, din sucul obtinut, se evapora o parte din apa, strict pentru a putea eficientiza transportul la producator. Si asa ia natere concentratul care de fapt nu e nimic decat un suc mai gros. Cand am ajuns la fabrica de suc, concentratul este varsat in niste recipiente imense in care se adauga o cantitate de apa egala cu cea care s-a evaporat inainte si se obtine sucul de portocale 100%. Nu se mai adauga nimic altceva in cazul de fatza si de fapt nici nu mai ai contact cu sucul pana cand acesta nu iese gata imbuteliat, sigilat pe linia de fabricatie. Asta e motivul pentru care rezista ca se imbuteliaza intr-un mediu total aseptic si fara contact cu aerul si atunci sucul, daca nu are bacterii prinse inauntru rezista, iar daca are atunci se umfla cutia si explodeaza. Apropos de ceea ce zicea una din fete mai devreme, diferenta de pret dintre cele doua nu e din cauza ca unul e mai bun si altul mai prost ci din cauza de transport. Ca daca transporti sucul fara sa evapori apa, e mai scump!
    Ce e foarte foarte interesant, si de aici provine si diferenta dintre marcile de pe piata, ma refer la diferenta de pret, este ca dupa stoarcere, portocalele sunt aruncate intr-o cuva cu apa fierbinte de unde se iau si se mai storc inca o data. Unii producatori, ca sa poata tine pretul mic al produsului final, folosesc concentrat din a doua stoarcere, care este natural, dar nu mai are din pacate nici o valoare nutritiva.... deci pacaleala maxima.
    Dar eu una, folosesc suc si pentru nepotica mea, intr-adevar, doar Santal 100%. si cel de portocale si cel de mar.Le bea cu mare placere. Si in Santal eu chiar am incredere. In sucul 100% cu atat mai mult.

Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    nu stiu ce sa zic despre Romania, nu am cumparat suc natural 100% pentru ca nu am vazut asa ceva. Doar o data, intr-un magazin, am gasit un Granini. Insa e o diferenta foarte mare intre un suc pe care scrie 100% natural, iar cand te uiti la literele mici scrie provenit din concentrat, si unul pe care scrie din fructe stoarse. acesta din urma este cel cu adevarat natural, are termen de valabilitate mai mic, iar dupa deschidere trebuie consumat sau pastrat la frigider cel mult 48 de ore. diferenta se va vedea si in pret, si in gust, si in textura... uitati un suc de portocale 100% natural, provenit din 15 portocale: Comprar Zumo de Naranjas Exprimidas con Pulpa en supermercado online TuDespensa.com si unul, de aceeasi firma, provenit din concentrat: Zumo de naranja con Vitamina C Don Simón 1 L ~ 0.75 € - Ofertista.com. iar asta e cel clasic, de buna calitate, insa nu e pur: Comprar Zumo de Naranja en supermercado online TuDespensa.com. dupa cum puteti observa, are adaos de apa si zahar, iar sucul e provenit din concentrat. in cel mai bun caz, asa ceva se gaseste undeva unde nu se cultiva portocale. nu cunosc Santalul de care se vorbeste aici, dar daca e intr-adevar suc de portocale 100% (portocale stoarse) eu recomand mai degraba folosirea lui decat a sucului facut din portocalele care se gasesc pe piata din Romania, indiferent de provenienta lor. de ce am insistat pe cel de portocale si nu am vorbit despre cele din alte fructe? pentru ca e iarna, pentru continutul ridicat in Vitamina C si in carbohidrati, pentru gustul fantastic pe care il are si pentru energia cu care te incarca atunci cand bei un pahar dimineata la micul dejun... :)
    Sincer, nu stiam de toate aceste diferente dintre sucurile considerate naturale. Nu am stiut, sincer, ca unele sunt din fructe stoarse si altele din concentrat. Mi-am dat seama acum ca nu citesc etichetele. Nu stiu sigur compozitia. Cred ca sunt o victima sigura a reclamelor sau a numelui unui produs.

Ma gandesc, insa, ca in tari ca a noastra unde nu se cultiva portocale nu prea ai cum sa faci suc din portocale stoarse. Ar trebui sa aduca niste cantitati foarte mari de fructe, nu? Cred ca mai degraba aduc concentrat si il dilueaza.
    Ma gandesc ca, pana la urma, este important sa nu contina zahar, sa nu aiba adaos de zahar, de coloranti si conservanti. Daca este concentrat+apa, nu cred ca este o problema. Pentru ca sucurile pe care le iau eu, chiar daca multe sunt probabil din concentrat - ma voi uita cu prima ocazie - se strica repede daca nu le pun la frigider.
    Iar sucul de portocale dimineata este minunat, intr-adevar. Creeaza dependenta.

Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55
    Vroiam sa mai intreb ceva legat de ce a spus aici ioana3110. Eu cumparam intotdeauna produse care au si pulpa.

Am facut asta intotdeauna pentru ca stiam de la medicul mamei mele ca pulpa fructelor contine niste substante foarte bune. Doctorul ii spusese sa lase si pulpa la suc pentru ca substantele pe care le contine intaresc peretii vaselor. Stiti ceva despre asta?

Floricica Nou Venita magdagg's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2011
    Postari in forum
    19
    Baietelul meu nu bea decat sucuri de fructe, nu mananca deloc fructele. Iar sucul de portocale ii place cel mai tare. Nu reusesc intotdeauna sa il fac eu in casa, iar atunci ii dau, intr-adevar sucuri cumparate pe care se specifica 100%.
    Cred ca si asta conteaza pentru imunitatea lui pentru ca cel putin pana acum, in toamna asta, nu am avut deloc probleme. Nu a racit deloc. Deci vitamina C isi face treaba.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Dragele mele, am vazut ca s-au starnit aici discutii despre compozitia sucurilor pe care le bem noi si copiii nostri. S-a discutat despre etichete, despre ceea ce scrie pe ele. Informatii pe care multe dintre noi nu le citim sau nu stim unde sa le cautam. Dar care ofera informatii pretioase.

Una dintre aceste informatii este continutul de vitamine pe care il contin sucurile. Cred ca multe dintre noi stim ca putem avea probleme cu copiii nostri care nu vor sa manance fructe si legume. Fetita mea cea mica indeparteaza orice urma de leguma din farfurie inainte de a incepe sa manace. Iar cu fructele ducem o lupta si mai mare. Pe care eu o pierd de cele mai multe ori.

A trebuit sa gasesc alte solutii pentru a o ajuta sa isi asigure necesarul de vitamina C, in primul rand. Iar suplimentii nu sunt, in cazul nostru o solutie. Pentru ca, daca nu vrea fructe si legume, nu va inchipuiti ca accepta tablete cu vitamine si minerale.

In cazul meu, una dintre solutii este juice-ul 100% natural. Fie ca il fac in casa sau il cumpar din comert, ne este de mare ajutor. Si ii si place...

Voi ce solutii folositi pentru a nu pierde de tot lupta cu copiii vostri? Acea lupta care este tot mai stransa pe masura ce afara se face mai frig, virusii se inmultesc, iar fructele sunt refuzate?

O lupta din care copiii nostri trebuie sa iasa castigatori pana la urma, in sensul ca trebuie sa aiba tot ceea ce le poate asigura o buna imunitate, adica toate vitaminele si mineralele de care au nevoie.

Va astept deci cu solutii pentru un necesar de vitamine si minerale optim pentru copiii nostri cei mofturosii!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de sofia_l Vezi mesajul
    Sincer, nu stiam de toate aceste diferente dintre sucurile considerate naturale. Nu am stiut, sincer, ca unele sunt din fructe stoarse si altele din concentrat. Mi-am dat seama acum ca nu citesc etichetele. Nu stiu sigur compozitia. Cred ca sunt o victima sigura a reclamelor sau a numelui unui produs.

Ma gandesc, insa, ca in tari ca a noastra unde nu se cultiva portocale nu prea ai cum sa faci suc din portocale stoarse. Ar trebui sa aduca niste cantitati foarte mari de fructe, nu? Cred ca mai degraba aduc concentrat si il dilueaza.
    Ma gandesc ca, pana la urma, este important sa nu contina zahar, sa nu aiba adaos de zahar, de coloranti si conservanti. Daca este concentrat+apa, nu cred ca este o problema. Pentru ca sucurile pe care le iau eu, chiar daca multe sunt probabil din concentrat - ma voi uita cu prima ocazie - se strica repede daca nu le pun la frigider.
    Iar sucul de portocale dimineata este minunat, intr-adevar. Creeaza dependenta.
    sa stii ca da dependenta :)))

informatiile pe care le-am dat nu sunt antireclama. si eu beau suc din concentrat si e bun, insa copilei ii dau natural si proaspat. eu cunosc lucrurile astea pentru ca am lucrat in domeniu si am vrut doar sa dau niste informatii... poate erau cam multe :))

+ Raspunde
Pagina 1 din 11
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari