Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96

Vacanta de o luna la bunici

Buna!

In primul rand imi cer scuze daca subiectul a mai fost dezbatut si pe alta sectiune. Nu cunosc forumul foarte bine, am cautat un timp, dar nu am putut gasi un subiect asemanator. Daca s-a mai repetat discutia, rog moderatorul sa mute mesajul meu pe sectiunea care trebuie.

Problema mea ar fi urmatoarea:

Eu si sotul meu locuim in Spania. Avem o fetita de 18 luni pe care am crescut-o singuri, parintii nostri n-au vazut-o decat de vreo doua-trei ori, fie in scurte perioade cand au venit sa ne viziteze, fie cand am venit noi in vacanta in Romania (o singura data, cand avea 8 luni). Fetita noastra e o fire destul de independenta, intotdeauna a dormit in camera ei, a fost data la cresa de la 4 luni, se intelege perfect cu educatoarele si cu ceilalti copii, e foarte sociabila chiar. Din pacate, din cauza ca imi era greu sa ma pompez la serviciu, nu am putut alapta decat pana la 6 luni, asa ca nu depinde de mine nici pentru asta.

Anul asta (in luna iunie) am planuit anumite activitati (plecari din tara, vizite de-ale prietenilor) si toate astea ar implica anumite costuri si complicatii. Asa ca parintii ne-au propus sa o lasam in luna iunie in Romania, sa stea pe rand la fiecare dintre ei. Dupa calculul pe care ni l-am facut noi, asa am economisi 850 de euro + am putea sa avem o vacanta singuri + bunicii s-ar bucura de nepoata.

Toate bune si frumoase, un singur lucru ne framanta. Este bine pentru copil sa stea atat de mult timp departe de parinti? Nu vrem ca pentru motive egoiste (bani + o vacanta mai linistita) sa aiba fata de suferit, sa ne simta lipsa, sa aiba sentimentul ca e abandonata. Cum spuneam, e un copil independent si sociabil, dar in Romania ar fi scoasa din mediul ei (nu mai e patutul, nu mai e rutina cu care e obisnuita). De asemenea, nu se poate sa o ducem, sa stam o saptamana pentru a o ajuta sa se acomodeze si sa plecam apoi. Singura posibilitate e sa o ducem si apoi sa plecam imediat...

Voi ce ziceti din experienta sau cunostintele pe care le aveti? Credeti ca va suferi sau ca se va simti abandonata?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mami e bine pt voi si atat.bunicii ar fii terminati psihic ca nu o sa se inteleaga deloc cu copilul,copilul ar fii daramat si dat peste cap cu totul,numai prin faptul ca ii schimbi locul si categoric programul.nu stiu voi va cunoasteti copilul mai bine.in locul vostru as sta mai putin in romania,si as lua copilul cu mine peste tot,asta e sunteti parinti.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Tu iti cunosti cel mai bine fetita.Surioara mea, cand avea 18 luni, a fost lasata o luna la bunici (pentru ca aparusem eu pe lume :)....si cand a venit tata sa o ia, fugea de el si ii spunea "nenea'. Mamei, ii spunea "tanti". plus ca se ingrasase foarte tare, fiecare : bunicii, matusile o indopau cu ce dorea ea. foarte greu le-a fost....si de atunci, nu ne-au lasat asa, mititele nicarieri mai mult de doua ore.
    Unul dinre nepoteii mei de 2 ani si 5 luni a fost lasat o luna la bunici (bunici pe care ii stia de cand s-a nascut si ii iubeste foarte tare)..cu toate acestea a suferit fff tare.....si a avut un regres mare in dezvoltarea ulterioara....a fost dus si la psihologi...si multi i-au spus ca aceasta este cauza...a suferit atunci un soc foarte mare.....desi s-a observat mai tarziu....Acum, e foarte bine ...are 10 ani si e un elev cu note ff bune la scoala...dar parintii lui nu l-au mai lasat atata timp la bunici (atunci a fost o urgenta)
    Ai mei copii, sufera si cand plecam 2-3 ore de acasa fara ei.
    Recunosc , daca am pleca intr-un concediu,am avea prilejul sa vizitam tot fellul de locuri...ar veni cu noi. De fapt , cred ca doar pe la hypermarket am plecat fara ei . LE cer ajutorul bunicilor, doar cand nu avem cum sa-i luam cu noi.

Inteleg, va ganditi si la bani, la economii.....sa nu te gandesti cumva ca te judeca cineva.....noi doar incerca sa te ajutam cu un sfat, voi veti face cum veti conisdera ca este mai bine...
    Nu e vorba doar de schimbarea rutinei , a patutului, orelor de masa sau a camerei....daca fetita nu si-a vazut niciodata bunicii, nu a petrecut timp cu ei....practic, voi o veti lasa intr-un loc strain cu niste oameni necuoscuti. Ea nu va sti daca voi va veti mai intoarce dupa ea.....nu stie cat veti sta plecati....e foarte mica, nu are notiunea timpului.......nu stii ce repercursiuni ar putea avea toate acestea asupra micutei.
    Atunci, cand vin copiii, prioritatile, planurile, dorintele noastre cad pe locul al II lea....al III-lea....nu spun ca trebuie neglijata relatia noastra (sot-sotie)...dar ei sunt foarte importanti si trebuie sa stie cat de mult sunt iubiti.

Este foarte posibil ca sa se adapteze usor, ai spus ca e sociabila si niciuna dintre previziunile noastre sumbre sa nu fie valabila pentru ea.

Iti dorim sa iei decizia cea mai buna pentru toata lumea!!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Lara....parerea mea este ca fiind o fetita sociabila,invatata la cresa este si un copil care se adapteaza fff repede,deci eu zic ca nu vor fi probleme..iar 1 luna nu este 1 an...iar voi meritati un concediu linistiti departe de stresul cotidian,de ingrijitul fetitei,de spalat etc...daca au internet poti stabilii ca in fiecare seara la o anumita ora sa vorbiti pe web adica sa va vada ,sa-i spuneti ca o iubiti si ca veniti repede .Asa si voi si ea veti fi relaxati si va veti simtii bine,vazand-o zilnic pe web cam.Ce trebuie sa faceti este sa lasati indicatii stricte bunicilor,o lista cu ce i place sa pape si cum sa fie pregatit,o scrisorica de la medicul ei de acolo i caz ca are ceva alergii sau diverse alte chestii,sa-i lasi cateva din jucariile ei preferate si eventual pernuta si asterutrurile ei .....si stai linistita ca va fi ok,doar o lasi cu bunicii nu cu straini ....eu zic ca meritati un concediu iar pentru fetita va fi tot ca o vacanta in rom avem parcuri frumoase,activitati diverse deci nu se va plictisii iar daca bunicii ii vor arata multa dragoste cu siguranta totul va fi ok pt ea....

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Eu atunci cand m-am intors la serviciu(dupa ce fiul meu a facut varsta de 2ani)am fost nevoita sa il las cu bunica la tara cateva luni,timp in care l-am vazut doar de cateva ori!Si in aceasta vara are acelasi program(a plecat pe 03mai si se va intoarte la inceputul lunii august,iar eu ma voi duce la el o data pe luna)!
    Si eu as fi vrut sa stau cu el dar din pacate viata este astfel facut incat nu putem face mereu cum vrem,eu la servici nu imi permit sa renunt,iar bunica nu vrea sa renunte la plecatul la tara vara!Deci nu am avut alta varianta!
    Din fericire nu s-a intamplat nimic dramatic:copilul s-a dezvoltat normal,ne-a recunoscut atunci cand ne-a vazut,nu s-a ingrasat,daca ai parinti zdraveni la cap,care respecta indicatiile precise date de tine nu are de ce sa se ingrase,mananca doar ce ii spui tu ca are voie si asta e!
    Din punctul meu de vedere in cresterea copiilor trebuie sa fim putin lucizi,daca nu se poate altfel,nu se poate,ne descurcam si cu ce avem!Normal ca fiecare copil e unic si ceea ce a mers la copilul meu nu va merge automat si la al tau,dar am vrut sa iti arat si o alta varianta!
    Pana la urma tu stii ce e mai bine pentru tine si copilul tau,noi suntem niste straini care isi spun propriile povesti si pareri!
    Sper sa iei cea mai buna decizie!

mada_lyna
    Guest
    Eu n-as putea sa stau fara copil nici pentru 1000 de vacante. nu vreau sa critic,spun doar ca eu nici n-as lua o asemenea varianta in calcul. dar cel mai important este copilul. dak tu crezi ca LUI i-ar fi bine sa petreceti 1 luna despartiti,atunci fa-o!
    eu personal as face asa: as lua o foaie si as trage o linie pe mijlocul ei,in stanga plusurile, in dreapta minusurile.
    si vezi ce iese!

Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Multumesc pentru toate parerile si sfaturile. Asta si voiam sa aud, diverse pareri si experiente, nu doar pe cele favorabile. :)
    Modificata de LaraRo; 13.05.2012 la 14:28:01.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu nu m-as simti in largul meu nicaieri fara copii, pentru o perioada atat de mare de timp. Eu si daca plec cateva ore de acasa, dau telefon de nu stiu cate ori sa vad ce fac si abia astept sa vin acasa sa vad eu exact cum sunt, ce fac, ce mananca, daca dorm, etc. O luna mi se pare mult, mai ales ca o lasi cu persoane necunoscute practic.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Noi anul trecut am plecat in vacanta in Bulgaria,Antonia avea 7luni si ne a povestit mama soacra ca ziua era bine,se juca normal dar cand se culca suspina in somn si plangea.Am stat doar 5zile,am oprit in Buc si i am luat ceva jucarii iar cand am ajuns acasa era atat de suparata,nici nu s a uitat la jucarii si era asa ciudata cu mine,parca era suparata.Seara cand am culcat o a plans,iar cand a reusit sa adoarma dupa o ora a inceput sa planga si sa suspine.Multe zile mi a facut asa si am zis de atunci ca nu mai plecam niciodata fara ea.Acum daca tu zici ca fetita ta e sociabila poate e alta treaba,eu doar ti am zis experienta noastra.

Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Am hotarat pana la urma sa nu o lasam in Romania o luna, ci sa facem un compromis. Ii aducem pe parinti sa stea pe la noi, o sa ramana o saptamana singura cu ei, dar macar o sa fie in mediul ei, o sa mearga la gradinita unde cunoaste oamenii si... e doar o saptamana. Asa o sa stam mai impacati.
    Multumesc inca o data pentru toate sfaturile!

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu cred ca ati luat o decizie inspirata.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari