Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

Teama de a avea un copil

Din fericire nu am trecut printr-o astfel de stare fiindca mi-am dorit copilul.Insa au existat alte temeri legate de copil: daca e sanatos, daca sarcina va decurge fara probleme.....etc.
    Voi ati trecut printr-o astfel de stare? Si daca da cum ati reusit s-o depasiti?

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Mie mi-a fost tare frica; daca o sa fie sanatos, daca o sa ma pot descurca cu el, daca .... Mai ales ca am avut si ceva probleme in timpul sarcinii. Teama asta nu a trecut pana in momentul in care am tinut-o prima data in brate - atunci a disparut teama (asta nu inseamna ca nu am mai intrat in panica de atunci, sau nu mi-e teama si acum dar de alte lucruri: daca o sa o educ frumos, daca ...
    Eu cred ca sunt genul "Daca o sa cada drobul de sare in capul copilului?"

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Si eu am stat stresata toata sarcina,plus ca aveam si niste vise oribile...Si acum ma stresez sa nu cada,sa nu puna mana,etc,dar am inceput sa ma autoeduc,n-am de gand sa cresc un copil speriat de bombe

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    mie mi-a fost frica din momentul in care am aflat ca sunt insarcinata si pana la nastere..a fost si varsta mai inaintata,prima sarcina.... tot timpul eram cu un singur gand,sa fie sanatos ..la fel si eu pentru a fi alaturi de el mai mult timp....este minunea din viata mea!
    acum sunt la fel de speriata.....la orice chestie intru in panica....
    cand se loveste mie imi sare inima dar el imi spune":n-are nimic,mami!"

Floricica Veterana floretronela's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2005
    Postari in forum
    11.002
    La inceputul sarcinii nu aveam decat un singur gand: "Doamne ajuta sa stea la caldura, sa fie bine si sa creasca mare", acum nu ma gandesc decat sa fie sanatos si sa vina dupa ce termin amenajarile. Cu teama in suflet am stat in fiecare moment.. ce ma uitam in chiloti cand eram aspiranta la titlul de mamica acum in sarcina am batut recordurile.. teama inca mai e.. sa fie sanatos, sa aiba toate degetele, sa fie ...
    Mult nu mai am si o sa imi tin minunea in brate, apoi banuiesc ca o sa intru in categoria mamelor panicate "sa nu cumva sa.." insa sper sa ma trezesc la timp si sa nu imi chinui copilul "vai aia nu are voie, aia nu se poate". Mi-am avertizat deja sotul si prietenii.. sa imi traga cateva sa revin cu picioarele pe pamant daca devin paranoia

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari