Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Talentele copiilor vostrii

Fiecare copil are un talent cat de mic, dar il are, mergeng pe principiul "ce-i al lui e al lui" va invit sa discutam si sa etalam talentele pe care le au copiii nostri.

Pana acum pot sa spun despre Edi ca este talentat la cocotat, cat mai sus si mai sus, de multe ori am senzatia ca se va face alpinist de meserie ca tare ii mai place.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Chiar ma gandeam sa deschid un topic cu titlul asta, dar gasindu-l pe acesta, desi mai vechi, sper sa il readuc in actualitate.

As fi foarte curioasa sa aflu ce talente au copiii vostri, cand le-ati observat si cum i-ati ajutat pe copii sa isi dezvolte abilitatile.
    Eu din pacate, nu observ la Irini niciun talent.
    Nu ii place sa fredoneze cantecele; nu ii place nici macar sa ne auda pe noi ca fredonam.
    Nu ii place sa danseze. De fapt, se rusineaza foarte tare... S-a intamplat sa mergem acum cateva saptamani la o nunta, si atunci s-a intamplat minunea de a dansa. A facut-o lata chiar... a dansat 3 ore in continuu. dar minunea nu s-a mai repetat. Cred ca atunci si-a dedublat personalitatea (poate asta o fi talentul ei) :)))
    Nu stie sa alerge, nu stie sa se catere... deci nu vad sa aiba vreo tendinta spre vreun sport.
    Nu are nici cine stie ce abilitati motrice (ma refer la motricitatea fina), desi am stimulat-o mai mereu...
    Ii place sa se joace cu acuarelele mele... ma gandeam ca poate ma mosteneste si ar putea avea putin talent la desen, dar nu sunt foarte convinsa de asta.
    In rest... nimic.
    In seara asta discutam despre asta cu o prietena si imi spunea, mai in gluma, mai in serios, sa stau linistita, pentru ca IRini are marele talent de "a te face din vorbe". intr-adevar, are un vocabular foarte bogat si elevat pentru varsta ei (din cauza ca ii citim foarte mult, povesti, poezii si povestiri pentru copii mai mari) si stie exact ce replici tre' sa dea pentru a te lasa cu gura cascata si fara replica... dar totusi, nu consider ca asta e un talent. In fine...

Ceea ce as vrea sa aflu, este daca mai sunt astfel de cazuri, de copii care la 3 ani nu au arata o inclinatie spre ceva anume, dar care mai tarziu au devenit straluciti in ..."ceva".
    Nu va imaginati ca sunt vreo mama nebuna care se gandeste de pe acum la cariera copilului ei... dar as vrea sa cred ca si Irini e talentata la ceva. Un talent din care sa faca o pasiune, pentru a avea o motivatie de a face ceva acum, cat este copil.
    Modificata de anna_creteanu; 11.06.2012 la 23:00:01.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Silviu nu canta, nu deseneaza, nu danseaza. In schimb e bine dezvoltat dpdv motric (fin si grosier) si are o adevarata pasiune pt corpul uman- la 3 ani recunoaste unele organe in poze, stie traseul mancarii, al sangelui, dintre cartile lui preferate sunt cele pe acest subiect (chiar daca depasesc mult varsta lui), si mi-a zis sapt trecuta, fara sa il intrebe nimeni, fara sa fie contextul de asa natura, ca el vrea sa se faca doctor de copii :)

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Piticul meu,cu toate ca are doar 1 an si doua luni,e mare mester la cantat,de cate ori apare Guta la televizor incepe si canta:laaaaaaaaaaa,laaaaaaaaaaaaa,lai!.Cred ca se face manelist,ca doar la Guta reactioneaza asa.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari