Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Solutii pentru a-l dezobisnui pe copil sa vorbeasca urat

Desi noi acasa controlam foarte bine ce aude copilul si il ferim de limbajul inadecvat, este imposibil ca el totusi sa nu auda tot felul de cuvinte vulgare fie pe strada sau la locul de joaca (ceea ce mi se pare cel mai grav) si s-ar putea sa ne trezim ca desi noi i-am oferit o "educatie buna", copilul notru vorbeste urat. Ce facem in acea situatie? Cum il dezobisnuim sa vobreasca urat?

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    In primul rand, nu radem cand spune o prostioara! Este cea mai mare greseala pe care o fac majoritatea! Li se pare amuzant cum cel mic, care abia stalceste cuvintele, poate scoate asa o perla si hahaha, iar el abia asteapta sa te faca sa razi. Numai ca data viitoare o va face de fata cu alte persoane si iti va veni sa intri in pamant de rusine. Si atunci te ratoiesti la el sa nu mai spuna asa ceva. Dar el o tine pe a lui. Eu recurg la indiferenta. Cand spune o "perla", ma fac ca n-am auzit. Il ignor. Te asigur ca daca este ignorat, n-o va repeta. N-are nici un interes!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Virgina cred ca depinde de copil, la Edi de exemplu faza cu ignoratul nu prea merge (noi o aplicam la crizele de tipat) poti sa il ignori cat vrei si el va tipa cat vrea, insa noi nu ne lasam pentru ca atunci cand nu se poate ceva nu se poate dintr-un motiv intemeiat

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de virginiaelena Vezi mesajul
    In primul rand, nu radem cand spune o prostioara! Este cea mai mare greseala pe care o fac majoritatea! Li se pare amuzant cum cel mic, care abia stalceste cuvintele, poate scoate asa o perla si hahaha, iar el abia asteapta sa te faca sa razi. Numai ca data viitoare o va face de fata cu alte persoane si iti va veni sa intri in pamant de rusine. Si atunci te ratoiesti la el sa nu mai spuna asa ceva. Dar el o tine pe a lui. Eu recurg la indiferenta. Cand spune o "perla", ma fac ca n-am auzit. Il ignor. Te asigur ca daca este ignorat, n-o va repeta. N-are nici un interes!
    Asa a facut o prietena cu al ei baiat de 5 ani.A avut efect.A repetat prostia respectiva copilul, dar daca a vazut ca nimeni nu-i acorda nici o atantie, n-a mai spus-o.La unii merge.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Eu as spune ca in primul rand parintii nu ar trebui sa foloseasca cuvinte urate in preajma copiilor. Nu sunt rare cazurile in care adultii injura, dracuie, dar au pretentia sa nu auda asa ceva de la copii , mai ales ai lor. Degeaba le spunem sa nu faca ceva daca ne vad pe noi facand. E valabil si incazul altor lucruri, cum ar fi minciuna, fumatul, etc.
    Cred ca prima reactie ar trebui sa fie una ferma (eu su adultilor le spun frumos ca nu apreciez un anumit limbaj in preajma mea, asta in cazul in care nu si-au dat singuri seama inainte)- iar apoi sa nu razi/sa te sochezi sau sa ai o reactie exagerata, ca sa il faca pe copil sa repete "experienta" numai ca sa te vada "cum faci" (cum reactionezi)- ignorarea merge si ea in unele cazuri.

oanachampion
    Guest
    Eu alor mei am inceput sa le atrag atentia cand folosesc cuvinte urate (mai ales dupa ce am primit tel de la educatoare, care s-a plans ca baietii mei injura)... A mers super, fff rar le mai scapa cate o injuratura (adevarul e ca incerc si eu sa ma controlez, pt ca, spre rusinea mea, injur de numa de felul meu - cu toate ca n-am fost crescuta asa). Cred ca, de la un moment dat, nu mai merge cu ignorarea, pt ca se obisnuiesc si ei asa de tare sa injure, incat nici nu-si mai dau seama...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari