Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Sarut mana draga mama

as vrea sa vorbim despre mamele noastre.
    cum va intelegeti cu ele? cum a fost desprinderea de mama?
    le aveti aproape? ( vorbesc daca stati cu ele)
    cele care sunteti plecate si mamele au ramas in tara..cum va simtiti? e greu?

George Cosbuc
    Mama

Īn vaduri ape repezi curg
    Si vuiet dau īn cale,
    Iar plopi īn umedul amurg
    Doinesc eterna jale.

Pe malul apei se-mpletesc
    Carari ce duc la moara
    Acolo, mama, te zaresc
    Pe tine-ntr-o cascioara.

Tu torci. Pe vatra veche ard,
    Pocnind din vreme-n vreme,
    Trei vreascuri rupte dintr-un gard,
    Iar flacara lor geme:

Clipeste-abia din cīnd īn cīnd
    Cu stingerea-n bataie,
    Lumini cu umbre-amestecīnd
    Prin colturi de odaie.

Cu tine doua fete stau
    Si torc īn rīnd cu tine;
    Sunt īnca mici si tata n-au
    Si George nu mai vine.

Un basm cu pajuri si cu zmei
    Īncepe-acum o fata,
    Tu taci s-asculti povestea ei
    Si stai īngīndurata.

Si firul tau se rupe des,
    Caci gīnduri te framīnta,
    Spui soapte fara de-nteles,
    Si ochii tai stau tinta.

Scapi fusul jos; nimic nu zici
    Cīnd fusul se desfira...
    Te uiti la el si nu-l radici,
    Si fetele se mira.

...O, nu! Nu-i drept sa te-ndoiesti !
    La geam tu sari deodata,
    Prin noapte-afara lung privesti
    "Ce vezi ?" īntreab-o fata.

"Nimic... Mi s-a parut asa!"
    Si jalea te rapune,
    Si fiecare vorba-a ta
    E plīns de-ngropaciune.

Īntr-un tīrziu, neradicīnd
    De jos a ta privire
    "Eu simt ca voi muri-n curīnd,
    Ca nu-mi mai sunt īn fire...

Mai stiu si eu la ce gīndeam
    Aveti si voi un frate...
    Mi s-a parut c-aud la geam
    Cu degetul cum bate.

Dar n-a fost el !... Sa-l vad venind,
    As mai trai o viata.
    E dus, si voi muri dorind
    Sa-l vad o data-n fata.

Asa vrea poate Dumnezeu,
    Asa mi-e datul sortii,
    Sa n-am eu pe baiatul meu
    La cap, īn ceasul mortii!"

Afara-i vīnt si e-nnorat,
    Si noaptea e tīrzie;
    Copilele ti s-au culcat
    Tu, inima pustie,

Stai tot la vatra-ncet plingind;
    E dus si nu mai vine!
    S-adormi tirziu cu mine-n gīnd
    Ca sa visezi de mine!
    Modificata de afrodita.elena; 04.03.2011 la 06:58:50.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu stau departe sa zic asa de mama..ea este la 400km..ne auzim des la telefon..iar de vazut..cred ca 1 data la 2luni
    e greu..incercam sa tinem legatura asa cum putem.

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    Off..Afro ai deschis un subiect foarte delicat pentru mine. Asa cum stii eu mi-am pierdut mama anul trecut pe cand avea aproape numai 53 de ani. As da orice ca sa o mai am langa mine...sau macar daca as putea sa dau timpul inapoi...! Acum as fi avut tare nevoie de ea...si fetitele mele ar fi avut nevoie de ea.
    Fetelor care inca o mai aveti pe mama...nu lasati sa treaca timpul fara sa-i spuneti ceea ce vreti si ceea ce simtiti. Doamne cat as vrea sa nu fi lasat nici eu sa treaca timpul. Acum e prea tarziu ca sa mai pot face ceva si cred ca o sa am remuscari toata viata.
    Bucurativa de mama si lasati copii sa se bucure de bunica atat de mult cat puteti.

Floricica Nou Venita terfeaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2009
    Postari in forum
    124
    Mama mea este,a fost si va fi cea mai buna prietena si confidenta a mea.
    Fiindca nu am avut prea mult"noroc" cand am avut 12 ani tatal meu a plecat dintre noi,mama(35 ani avea cand a murit tata) nu sa lasat si a incercat sa suplineasca si lipsa lui,insa bineinteles ca o femeie cu 2 copii care sunt la scoala,nu se poate descurca pe toate planurile asa ca partea financiara nu avea cum sa o suplineasca.Din pacate nu a avut ce face si a trebuit sa plece in Italia cand aveam 14 ani si ceva dar sa nu credeti ca ne`a uitat,vorbeam in fiecare zi la tel,cateodata si de 2 ori pe zi si ne trimitea lunar bani suficienti cat sa ne descurcam dar nu in atat incat sa ne putem face de cap sau sa ni se urce la cap faptul ca avem bani si suntem singure.Mi`a fost mai greu la inceput,eu fiind mai mare trebuia sa am grija si de sora mea.Pot sa spun ca ne`a educat prin telefon si nu am iesit din cuvantul ei.Tin sa precizez ca orice am vrut sa fac prima data am intrebat`o pe ea si chear daca ei nu ia convenit niciodata nu mi`a zis sa nu fac lucru pe care ii vreau,tot timpul ma sustinut chear daca mai gresam si pe urma ii ziceam dar de ce nu mi`ai zis ca nu`i bine imi spunea ca ma lasa sa imi vad singura greselile pt ca aunci cu siguranta nu le voi mai repeta.Chear daca ne vedem numai o luna pe an,vorbim zilnic la tel si suntem la sute de km distanta consider ca sufleteste suntem cu mult mai apropiate decat sunt multe fete care sunt poate la 2 m de mamele lor.

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    Da Afro...eu sunt plecata de 10 ani. Nu au fost nici pt. mine toate roz de la inceput...dar imi descarcam tot offul la mama mea. Si acum la un an dupa ce s-a dus...iau cateodata telefonul in mana sa o sun sa-i cer un sfat sau sa o intreb numai cum se face cate o anumita mancare. Si acum am acest impuls....
    Intru pe net sa ascult Irina Loghin cu melodia Valurile vietii..., dar trebuie sa fiu singura ca nu ma pot opri din plans.

Floricica Senior angy.lary's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2009
    Postari in forum
    2.836
    chiar daca este un subiect delicat totodata e si foarte frumos.eu din pacate nu mai o am pe mama linga mine de 10 ani dar tot nu ma obisnuiesc cu idee ca a plecat de linga noi si uneori pling si o intreb de ce m-a parasit?dar nu primesc nici un raspuns de nicaieri.fetele care inca mai aveti mame exact cum a zis si gabriela iubitile,respectatile si vizitatile cit mai des caci in ziua cind nu vor mai fi tare le veti simti lipsa si o sa vreti sa vb cu ele sau sa le vedeti mai des.va felicit pt mamele voastre si le doresc multa sanatate si tatilor bineanteles ca si ei au rostul lor in vietile noastre.eu din pacate nu am pe niciunul

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Gabriela ..numai cine a trecut prin asa ceva stie...imi pare sincer rau de pierderea mamei tale..
    Asa este..trebuie sa ne apreciem mamele asa cum sunt...Eu am incercat mereu sa nu o judec pe mama.Cred ca fiecare mama face ceea ce este mai bun pt copii.Indiferent cum ar fi..TOT MAMA ramane.
    Angy imi pare rau..cred ca iti este cumplit de greu...D-zeu sa te intareasca..sa te ajute..si sunt sigura ca ea de acolo de unde este te vegheaza pe tine si pe familia ta.
    Modificata de afrodita.elena; 04.03.2011 la 07:14:24. Motiv: completare

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Si pe mine mama m-a crescut singura de la 6 ani,,,,mi-a oferit totul...nu am ce sa-i reprosez....sa o tina DD cat mai mult sanatoasa
    Un singur lucru sa spun asa ma doare..asa a fost mereu..mai distanta de mine..asa este firea ei..lucru pe care nu il putem schimba.
    Nu imi place ca tine in ea..se consuma pentru orice lucru legat de mine..acest fapt ii poate distruge sanatatea...asa ma nelinisteste...

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Ioana ma bucur din suflet ca esti asa apropiata de mama...sufleteste vorbind..este foarte important acest lucru..chiar daca sunteti asa departe fizic una de cealalta.
    Eu sper ca intr-o buna zi sa va revedeti si sa ramaneti aproape din toate punctele de vedere.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Chiar ma gandeam..oare le vom putea oferi copiilor nostrii macar jumatate din ceea ce ele ne-au oferit noua? ca eu sunt speriata de ce vremuri vom trai...si cat de mult ne vom putea ajuta copii sa devina oameni adevarati....

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Foarte frumos subiect!
    Mama mea e in viata si ma rog la Dumnezeu sa o tina cat mai mult posibil.
    A fost si este o luptatoare pt noi, copiii ei si, chiar daca uneori devine prea posesiva sau acaparatoare (ma suna de n ori pe zi si ii place f. mult sa isi impuna punctul de vedere), o iubim si o apreciem foarte mult.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari