Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Sa vorbim despre copii ai caror parinti sunt plecati in strainatate sa munceasca

tare as vrea sa vorbim putin despre acesti copii
    eu am ramas profund impresionata in vara..era un copilas pe aici pe lanoi..si era asa trist..l-am intrebat de ce..spunea ca mama e in strainatate la munca..iar el e cu tata..si ca e asa greu..ii e dor de mami..copii il bateau..radeau de el
    parearea mea este ca daca e tata plecat mai este cum este..dar mama..e cumplit..saracii copii.
    unii intra-devar sunt cu bunicii..dar nu compara cu mama si tata
    dar sunt care i-au lasat la matusi unchi...oricati bani le-ar trimite eu zic ca nu se compara
    stiu ca este greu..si fiecare cauta sa faca ceva sa iasa bani..dar parca este un sacrficiu prea mare..
    voi ce spuneti?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Da.....Cunosc un caz concret.Mama a doi copii, frate si sora, a avut o afacere.N-a mers.A fost nevoita sa plece in Spania .Copiii au ramas la mine si la sotul meu.Timp de 3 ani le-am fost si mama si sora iar sotul, tata.N-aveam cum sa inteleg.Stiam ce e in sufletul lor, dar nu intelegeam pt ca nu am fost in situatia lor, iar daca tu nu treci printr-o anumita situatie nu ai cum sa intelegi.Poti doar sa incerci.Aveam pe atunci 26 ani si aveam in grija doi copii in pragul adolescentei.Au fost si momente placute dar si momente tensionate.Cel mai greu le era de sarbatori...Acum, ca sunt mama, incep sa inteleg suferinta lor.Si acum stiu ca in anumite situatii n-am procedat bine, eram prea aspra cu ei.Cred ca imi era teama ca nu cumva sa pateasca ceva si de aici probabil asprimea mea.Acum, dupa atatia ani, inca ma mai gandesc la ei si-mi reprosez f multe lucruri, cu toate ca atunci cand au plecat la mama lor in Spania nu eram in relatii bune.Chiar imi vine sa plang, pt ca acesti doi copii (atunci), (acum au cam 20-22 ani), au avut o copilarie trista.Parintii divortati, apoi stat printre straini intr-un moment cand ar fi trebuit sa fie cu mama lor....De fapt, nu cred ca exista un anume moment cand trebuie sa stai cu mama, tata, familia....Copilul trebuie sa stea cu mama lui....Momentul asta e mereu...Am un nod in gat de cate ori ma gandesc la ei si-mi doresc atat de mult sa-i revad, sa stiu ca sunt bine, acolo, in Spania.Am auzit ca nu le e tocmai bine.De cand au plecat, din 2005, nu i-am mai vazut...

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Chiar imi pare bine ca ai deschis topic-ul asta.Copiii n-au nici o vina ....Ei sunt cei care sufera....

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    da fetelor..
    ma tot gandeam..ce greu este fara mama langa tine.mic fiid
    stiu ca nici fara bani nu-i bine..dar nu se compara..e cumplita drama copiilor..

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    nu a mai spus nimic..sau nu este nimik de spus?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari