Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

Remedii naturiste

De ceva timp, chiar daca inainte eram adepta medicinei alopate si sunt de acord si acum ca sunt situatii in care avem nevoie mare si de medicamente, ma preocupa foarte mult medicina naturista si remediile facute in casa pentru afectiuni usoare cu care ne confruntam noi sau copiii nostri. Multe le-am incercat si au dat rezultate foarte bune, chiar daca in timp mai indelungat decat un medicament. M-am gandit sa postez cateva in ideea ca ceea ce e natural face mult mai mult bine organismului, mai ales la copii, decat substantele chimice cu efecte adverse.

Paraziti intestinali: (dupa 2 ani) se usuca samburi de lamaie si se macina cu rasnita de cafea. se amesteca in proportii egale (masurat cu lingurita) cu miere de salcam si se pastreaza la frigider. tratamentul dureaza o saptamana: se ia in fiecare dimineata pe stomacul gol o lingurita din amestec (copii) sau 4-5 lingurite (adulti). dupa o saptamana parazitii sunt eliminati.

Stare de gripa: se face un suc natural de portocale, cu tot cu pulpa. Se aduce la temperatura de fierbere (fara a-l da in clocot), se adauga 1 lingurita de zahar pentru fiecare 250 ml suc si se bea cald. Nu trebuie sa fiarba fiindca se distruge vitamina C. Nu trebuie pastrat pentru mai tarziu, totul se face pe moment.

Tuse: se taie o ceapa mare si se fierbe intr-un litru de apa timp de 10-15 minute. Se strecoara si in apa rezultata se inmoaie o carpa care se pune calda pe pieptul bolnavului, lasandu-se acolo pana se raceste. (ajuta la dilatarea bronhiilor si la eliminarea secretiilor).

Gaze: exista multe remedii, printre cele mai cunoscute fiind infuzia de menta sau de patrunjel verde, rosii mancate cu sare neagra, suc natural de cocos sau iaurt natural.

Constipatie:suc natural de mango, seminte de in, ulei de masline virgen extra+suc de portocala in proportii egale (recomandat adultilor numai), o lingurita de ulei de migdale intr-o cana cu lapte, suc de morcov+spanac.in general, tratamentele acestea pentru constipatie e bine sa fie facute seara si sa dureze cel putin o saptamana.
    Astea imi vin acum in minte.... Sper sa va ajute, eu personal le folosesc atunci cand e nevoie si cred ca e bine sa incercam sa tratam cat mai natural orice afectiune banala...

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Pentru orice rana care pare sa se infecteze eu folosesc cu rezultate incredibile o frunza de patlagina spalata bine, pe care o pun peste rana si o leg cu fasa. Cel putin in panaritii (infectiile din jurul unghiilor) este foarte indicata pentru ca aduna infectia si poti scoate puroiul mult mai usor.

Altfel, cel putin in panaritii, infectia este mult mai greu de localizat si indepartat.

Recunosc ca iarna imi lipseste foarte mult acest remediu. Nu stiu daca exista tinctura sau ceva care ar putea sa inlocuiasca efectul foarte bun si rapid al frunzelor proaspete.

Patlagina creste in acest anotimp peste tot, este in fiecare petec de iarba din jurul nostru...

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    stii ca asta faceam cand eram mici si ne zdreleam genunchii la joaca? da, cicatrizeaza excelent si repede...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari