Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ana.maria.spat's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2012
    Postari in forum
    2

Probleme intime :(

Buna tuturor,
    Am de ceva timp o problema care nu-mi da pace :(
    De cateva luni, nu ma mai lubrifiez cum trebuie in timpul actului sexual si, pentru a evita durerea, am folosit lubrifianti. Problema e ca mi se pare incomod sa-i folosesc de fiecare data, iar rezolvarea este doar pt moment...se pare ca nu-mi revin la normal. Am pus-o initial pe seama oboselii, stresului, agitatiei cotidiene...si-am tot sperat ca imi voi reveni. Dar am 42 de ani si nu am mai patit niciodata asa :(
    Aveti idee de la ce ar putea fi? Voi ati patit vreodata? Si daca da..ati luat vreun tratament util?

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    Dupa parerea mea cauzele pot fi diverse; daca e o problema ce persista de mai mult timp, ar trebui facut un control ginecologic pt a elimina o posibila infectie, vaginita etc...un examen de secretie ar fi util;
    La 42 de ani e posibil sa fie si o dereglare hormonala, apropierea menopauzei poate induce astfel de simptome;
    Daca nu e nimic de genul acesta, cred ca trebuie lucrat putin la partea psihica/afectiva, schimbat ceva, decorul, atmosfera, relatia cu partenerul poate a devenit monotona si ar fi bine sa iei masuri...

Moderator Floricica Debutanta gabryoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    706
    cred ca la 42 ani mai degraba o lipsa de estrogen.dar si viata stresanta de zi cu zi are ceva de spus cand nu-ti arde nici de sex macar . monotonia iarasi este importanta.cauze ar fi multeee

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821
    Salut.Daaaaaa, am patit-o incat 2 ani n-am mai putut sa ma bucur de .... sa ma bucur.
    Am fost la ginecologul meu, i-am zis ca-mi bag picioarele in ei de lubrifianti. Intai am facut un Papa Nicolau sa se asigure ca nu e cauza fiziologica (fungi, bacterii si alte "animale" locale) apoi mi-a dat o crema... Nu mai stiu numele (de fapt am uitat cu placere de perioada aia). Dupa un tub de "d-aia" m-am linistit! e ok.

Asta luand in calcul faptul ca oricum hormonii mei dupa sarcina au fost atat de nebuni incat imi era teama ca intru naibii la menopauza la 30 de ani. Cand am fost la medic i-am spus ca deja observam nereguli in venirea menstrei, venind ea regulat dar la o distanta mai mare decat inainte. In timpul sarcinii am luat mereu utrogestan, no-spa si inca un smth.
    Siiii mi s-a rezolvat o alta problema: Locul unde fusesem intepata pt anestezia inaintea cusutului (dupa nastere) ramasese ca un "punct dureros" si ma deranja teribil in momentele intime.

Eu, fiind uituca, nu stiu daca esti din bucuresti, dar daca "da", pe ginecologul meu il cheama Cosmin Iuliu Mihailescu, e foarte bun profesional si era ultima data cand am vb cu el la Intromed, Sanador si Sp Giulesti.

Bafta si sa-ti revii la "tu"

Floricica Nou Venita ana.maria.spat's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2012
    Postari in forum
    2
    Multumesc pentru raspunsuri fetelor.
    Am fost la medicul meu si mi-a confirmat intrarea la pre-menopauza :(
    Dar se pare ca am scapat totusi de problema cu un tratament "miraculos" - Feminella Hyalosoft - 20 ovule tratamentul initial, dupa care 2 ovule / saptamana pentru intretinere. Am inceput deja tratamentul si e exact ce cautam.
    Il recomand cu incredere daca va gasiti in situatii asemanatoare :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari