Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Primul copil-o adevata provocare pentru mamica?

as vrea sa vorbim despre acest lucru
    eu asa tind sa cred..ca primul copil asa este..
    eu eram speriata din orice..disperata....prea posesiva..prea..prea
    si pot spune ca nu a fost chiar OK..
    am incercat sa fiu o mama buna..dar nu pot spune ca mi-a reusit in totalitate
    la al doi-lea copil deja este altfel pot spune..sunt mult mai relaxata....intr-adevar ca nu pot compara
    copii.dar parca numai sunt asa cum am fost atunci la inceput
    am incercat sa iau lucurile mai usor..mai cu calm....nu am fost asa de posesiva..acum cred ca bebe este cel posesiv..ehe..ma solicitata tot timpul
    la voi asa a fost?
    Modificata de afrodita-elena; 27.10.2010 la 14:22:06.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    va asteptam la discutii!
    nu vrea nimeni sa isi spuna parerea?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu sunt la primul copil, asa ca nu pot compara.
    Atitudinea mea s-a schimbat putin cu timpul. La inceput am fost foarte increzatoare, fara stresuri si din astea... pana am primit o mare lovitura la 10 zile de la nastere si am ajuns cu puiutul la spital, internate 5 zile, ea deshidratata... nu stia nimeni ce are... pana la urma nimic. Oricum atunci mi s-a cam dus increderea in mine, si cand m-am intors acasa eram mereu stresata, nu mai credeam ca stiu ce e bine pentru bebe si aveam mereu de parerea altcuiva. Dar cu timpul mi-am revenit si sunt asa cum imi doresc sa fiu... adica destul de relaxata, sigura pe mine, nu mai las pe altii sa se bage peste mine si fac asa cum cred eu si cum ma sfatuiesc cu sotul meu.
    Cele mai mari stresuri cred ca le-am avut cu alaptarea... a fost aproape o lupta continua... dar aici e mult de zis.
    Eu sunt foarte multumita de viata care o am ca mamica... sunt si parti mai solicitante, e adevarat, dar am incercat sa nu am idei preconcepute, sa nu am asteptari, si sa ma mulez dupa personalitatea si nevoile copilului... si vad ca merge super asa.
    Si sincer cred ca mamele care se "chinuie" au asteptari diferite si mult diferite fata de cum este copilasul lor... si de aici toata problema.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari