Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

Practic: sfaturi si idei, intrebari si raspunsuri.

Deschid subiectul asta pentru diferite probleme punctuale care pot aparea, pentru ca nu am vazut sa existe un astfel de topic.
    Problema mea azi: cum scot petele de acuarele de pe bluza de bumbac a Denisei? Cred ca sunt acuarele, oricum e vorba de o vopsea de apa. A mai avut o bluza cu acuarele pe ea, am aplicat Vanish si acolo a ramas pata, nici macar nu s-a atenuat. Ce altceva pot folosi? Multumesc.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Roxie eu cu vanish rezolv petele, pun pe pata si las 15 min apoi bag la spalat si mai pun si in masina vanish. Ai incercat asa?

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Roxie, n-am gasit nimic legat de petele de acuarele, dar s-ar putea sa mearga cu solutia pt petele de cerneala:
    "Petele de cerneală mai proaspete se scot cu o soluție de acid citric (zeama de lamaie); dacă petele s-au învechit se poate utiliza acid oxalic sau, în cazul unor cerneluri, alcool. Țesăturile albe se țin în lapte cald sau lapte acru, apoi se spală cu apă călduță și se clătesc cu apă rece. Țesăturile de lână se tamponează cu glicerină și se spală bine cu apă. "

Un link util legat de scoaterea petelor: Scoaterea-petelor

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    roxi, incearca cu lamaie direct pe pata sau cu pic de sters cerneala

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Multumesc mult pentru raspunsuri. Voi incerca cu lamaie, avand in vedere ca data trecuta am incercat cu Vanish si nu a iesit.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Roxie eu mi-am cumparat o sticla mare de 2l de ARIEL(lichid)pt indepartarea petelor(este bun,am avut si eu aceeasi problema si au iesit petele,pun solutie direct pe pata,o las 10 min,dupa care o bag la masina de spalat)

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pana la urma am pus-o si in Vanish putin, macar sa stiu eu ca am facut-o si pe asta, nu s-a dus, am scos-o de acolo am clatit-o si am spalat-o de mana cu sapun cu multa spuma. Am frecat pana s-au dus, verdele aproape nu se mai vede deloc (e o bluza galbena), si mai e o pata mica albastra care s-a estompat mult. Sa vad dupa ce bag la masina cum e.
    Multumesc fetele.
    Alesuta, cred o sa iau si Ariel, ce nu merge cu Vanish, poate merge cu asta.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Roxie si mie mi-a patat fata o bluza alba tot de acuarele si nu mi-a iesit cu nimic sincer cu Ariel lichid nu am incercat oricum acum este tarziu pata este veche si nu cred ca va mai iesi cu ceva....

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    La noi era pata veche de o zi. Astept sa vad cum iese de la masina de spalat.

Edit. Deci verdele se mai vede doar daca stii ca a fost acolo si stii unde sa il cauti, albastrul nu s-a dus de tot, poate la urmatoarea spalare. Bun si sapunul la scos pete.
    Modificata de roxie; 24.03.2011 la 17:54:50. Motiv: update

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    roxi, ce sapun? e vreun special sau uzual pt maini?

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ce aveam in baie pentru maini, Protex. Dar nu a fost la fel de eficient pentru ambele culori, cred ca in functie de ce pigmenti sunt in culorile alea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari