Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Pana la ce varsta ne alintam copiii?

Fetelor credeti ca este o limita de varsta pentru a ne alinta copiii? Eu cred ca nu pe mine mama m-a alintat pana la 20 de ani si cred ca ar fi facut-o si in ziua de azi daca ar fi fost alaturi de noi. Si eu am de gand sa aplic aceeasi metoda cu Edi, a sa il alint pana cand o sa imi zica el "stop" .

Cred ca pana si la maturinatate ne place sa fim alintati de catre parinti, eu una asa sunt, poate ca sunt eu mai "mamoasa" insa cred ca este minunat sa iti alinti copilul, cu masura bineinteles ca sa nu cadem in extrema cealata.

Voi pana la ce varsta vrei sa va alinta copiii, sau pana cand credeti ca este ok sa ii alintati?

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    nu cred ca exista vreo limita de varsta pentru a-ti alinta copilul.....cat o sa fiu alaturi de el o sa-l ciufulesc,o sa-l iubesc si o sa-l dragalesc non-stop...sper sa nu devin o mama enervanta si posesiva..deja daca-i zic"bebelut" imi spune:'mami,eu sunt mare..nu sunt bebelus'

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu as vrea sa o alint toata viata.o babuta pe strada mia zis o vorba.plangea fata si nu vroiam sa o iau in brate ca sa nu se invete.dar babuta mia zis: iao mama in brate ,cand o creste o sa vrei tu sa o mai iei in brate,dar nu o sa vrea ea.si de atunci cand cere fata in brate eu ma 'execut'.eu as vrea toata viata sa stie ca o iubesc,si cred ca cel mai bun mod e nu sa ii fac toate poftele ci sa o alint din vorbe,sai spun mereu ca o iubesc si sa facem multe lucruri impreuna.as vrea sa nu o neglijez niciodata,dar viata din ziua de azi te face sa mai uiti de copil,atunci cand te duci la munka.asta e,sper sa nu simta ca ma duc la munka,sper sa imi fac mereu timp de alint

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Am auzit o vorba foarte frumoasa la o colega:sa-i facem fericiti pe copiii nostri cat ne sta in putere,fara limite,ca nu stim ce viata ii asteapta la maturitate!Eu imi alint fata si-o pup de sute de ori pe zi.Cand sunt eu ocupata intra tati in actiune.Si fata e o mareee pupacioasa si alintata,cand stam nooi amandoua imi zice:"mami iubeste mult fetita si fetita iubeste mult mami".Ma apuca plansul in momentele alea,sotul mai rade de mine,dar de multe ori l-am vazut si pe el topit.Are si el o vorba:de fiecare data cand il pupa fata,are impresia ca a castigat un milion de euro la loterie!

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Copilul trebuie alintat dpv meu...mereu...bb, adolescent sau adult....De ce nu ii alintam? ce? e de la casa de copii? atata vreme cat are mama si tata.....unda verde la pupacit si gadilat:)

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Tocmai citesc o carte scrisa de o cercetatoare americana (nu ma intrebati cum o cheama la ora asta). Cartea se numeste Love Matters si este un studiu facut asupra efectului "dragostei" aratate fata de bebelus in primii ani de viata, nivelul de cortizon si capacitatea de a regla acest nivel a creierului si eventualele boli (depresie, boli autoimune, dificultati de relationare, etc.) de care poate suferi copilul ajuns la maturitate. Ideea studiului este ca creierul bebelusilor isi formeaza anumite deprinderi, blocheaza sau nu anumiti receptori de cortizon care sunt tocmai cei ce ii vior influenta capacitatea de a face fata la stres, de a fi oprimisti si pozitivi- in functie de modul in care li s-a aratat dragoste sau nu in prima copilarie (primele luni de viata). Un copil caruia i s-a dat atentie, a fost luat in brate cand plangea, a avut contact mult si pozitiv cu mama, va avea cu totul alte avantaje fata de un copil uitat in patut si lasat sa planga cat mai mult inainte de a fi luat in brate. Deci, ceea ce noi numim alint s-ar putea sa fie o nevoie esentiala a copilului...de aceea, ce pot sa va spun, alintati-va copiii!

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    cred ca trebuie alintati toata viata, eu si acum cu un copil cat mine de mare, tot simt nevoia sa ma alinte mama

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari