Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55

Masa in familie

Va spun sincer ca imi este foarte dor de mesele in familie de pe vremea copilariei mele...Noi eram multi acasa, nu reuseam sa ne vedem toti decat seara, dar atunci obligatoriu - dar obligatoriu - luam masa cu totii. La un anumit moment, cand eram copil, ma stresa obligativitatea de a fi acasa la masa de seara si faptul catrebuia sa stau la masa cu toata lumea, la o anumita ora, dar cu timpul mi-am data seama ca foarte bine proceda mama mea.

Masa asta de seara si mesele din weekend ne adunau, ne ajutau sa fim o familie mai unita, formau in mintea noastra imaginea unei familii adevarate. Pentru ca, va spun, de cate ori ma gandesc acum la familie in general, asa o vad reprezentata: oameni stand cu totii la masa, impreuna.
    Eu acum nu reusesc sa adun familia mea mica, restransa, zilnic, in jurul unei mese, dar in weekend ma straduiesc sa potrivim astfel treburile pe care le avem de facut in asa fel incat sa avem o ora libera pentru o masa in trei. iar atunci ziua mea este cu mult mai fericita si mai plina, iar bateriile mele se incarca. Pentru voi cum este masa in familie? Mai exista, va ajuta sau conteaza?

Floricica Nou Venita dorothy's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    35
    Noi facem asta si astazi! Chiar daca si eu si fratele meu suntem fiecare la casa noastra, incercam cat de des putem ca in cate un weekend sa ne strangem ACASA cu totii. E familia mare reunita, asa cum stateam la masa cand eram copii, cu totii, in familie. Si la noi a contat intotdeauna foarte mult masa in familie. Dar e ca o intelegere tacita. Parintii ne asteptau sa venim de la scoala si mai tarziu de la serviciu, iar noi ii asteptam pe ei daca ajugeau mai tarziu. Rare erau cazurile cand chiar nu mai puteam de foame si scapam in oala cu mancare inainte sa ne fi strans toti la masa.

Masa in familie e un moment foarte important pentru timpul petrecut in familie. Cred ca noi, astazi, am face foarte bine sa pastram acest obicei. Pentru binele copiilor nostri. Sa simta si ei caldura unei discutii in familie, asa cum o simteam noi.

Privind in jur, am observat mereu ca colegele, prietenele mele in casa carora nu exista obiceiul mesei in familie nu aveau o relatie asa de apropiata cu parintii, cu fratii sau surorile lor. Poate pare o chestiune minora si putin importanta, dar o ora petrecuta in familie, in jurul mesei, conteaza enorm pentru atmosfera din casa si pentru relatia dintre membrii familiei.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Pentru mine masa in familie inseamna: eu, sot, copil. cand se poate mancam si cu mama, soacra, nepoata, sora etc
    Acum ceva timp cand aveam un alt program de lucru decat sotul care ajungea mai tarziu acasa, il asteptam sa cinam impreuna, deoarece mi se parea normal ca macar sa cinam daca nu putem sa luam pranzul sau micul dejun amandoi.
    zic asta deoarece cunosc cupluri care mananca separat ca sa nu astepte 2 ore pana vine partenerul acasa.
    momentan avem acelasi program de lucru si mancam impreuna mereu.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si mie masa in familie imi aminteste de copilarie. Cand eram mica si ai mei inca erau bugetari luam masa de seara mereu impreuna si fiecare contribuia cu ceva la pregatirea mesei, apoi dupa ce am mai crescut si eu, ai mei au inceput sa lucreze "la particular" seara fiecare manca ce si cand apuca insa sambata si/sau duminica micul dejul il luam impreuna fara exceptie.
    Din pacate acum cu sotul meu rareori apucam sa mancam seara impreuna iar Edi are cu totul alt program de papa decat noi asa ca doar in momentele cand reusim si noi sa luam masa impreuna vine si Edi (daca nu cumva face deja nani) si ii punem un scaunel si ii dam si lui ceva de rontait ca sa stea la masa cu noi

Floricica Nou Venita claranurca's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    5
    Apropo de masa in familie. Cand il pun pe Matei al meu in scaunel si sta si el cu toti la masa este cel mai fericit. Ideea e ca sta asa, sus, peste toti si isi papa pireul singurel, sau aproape singurel, ca mai mult il pune pe masa decat in gurita, dar nu conteaza.Important e sa fie sanatos si sa fie fericit.

Floricica Nou Venita sofia_l's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2011
    Postari in forum
    55
    weekend-ul asta care a trecut am reusit iarasi sa ne adunam cu totii la masa, am avut si musafiri, a fost o masa mare si plina. iar starea mea a fost foarte, foarte buna. M-am simtit ca in copilarie, cu familia mare in jurul meu. Si inteleg in cazul asta prin familie mare, ai mei, dar si prietenii. Care astazi mi se par foarte importanti si facand parte din familie.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Sie mie imi da aerul ala de familie luatul mesei impreuna.
    Eu incerc sa mananc cu fetita mea la fiecare masa, iar cu tati ne potrivim doar la cina si in weekenduri.
    Iar cu familia mare este o adevarata placere... mai ales ca acum si noi "copiii" avem copii. De obicei ne intrunim de sarbatori, de zile de nastere, sau chiar si doar asa... aiurea :)

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    la noi este ca la balamuc, de obicei. Fetele vin la ore diferite - sau cel putin veneau anul trecut - de la scoala si gradinita, deci mananca separat. Seara, de obicei, manaca cu mine, foarte rar ne adunam toti patru, deoarece sotul meu ajunge foarte tarziu acasa. In weekend, micul dejun si masa de pranz sunt ale noastre, ale tuturor, in cazul in care ne mobilizam putin si mai sunt foarte dragute si foarte apropiate mesele mari cu familia mare. Atunci cand vin frati, verisori, nepoti si stam cu totii la masa. Mancare, povesti, veselie, totul creeaza o atmosfera de care ti se face dor de fiecare data. Ai sentimentul atunci ca apartii de ceva, faci parte din ceva care iti este foarte drag. Familia tocmai asta intareste: sentimentul de apartenenta, iar masa impreuna ajuta foarte mult la intarirea acestui sentiment.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Masa in familie e ceva unic. Sotul meu are un program mai dificil si de aceea nu prea reusim sa luam masa in familie dar deobicei in weekend in special duminica reusim sa ne bem cafelutza impreuna si sa servim masa toti adica noi doi si printesa noastra si fara sa exagerez mancarea este mult mai delicioasa . :P

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Ma bucur pentru voi?
    Cred ca masa in familie va ramane intotdeauna ceva special!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari