Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta g_ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064

Mare sau munte la 1 anisor? (destinatii recomandate)

Dragi mamici, noi tocmai am implinit un anisor si dorim sa ne planificam vacantele pentru anul acesta.
    Initial ne-am gandit sa mergem si la mare si la munte insa ne este foarte dificil sa gasim locatii corespunzatoare raportandu-ne la igiena, poluare, acces la bucatarie.

Deoarece suntem inca prea mici sa mancam la restaurant, automat vom renunta la hoteluri, implicit si la destinatii in strainatate.

In consecinta, va rugam sa ne impartasiti din experientele voastre si, eventual, sa ne recomandati locatii (mare/munte in Romania) in care v-ati simtiti confortabil si ati avut acces la toate utilitatile.

multumim

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    cand avea fatita mea 4 luni am fost cu ea la munte,la sinaia ,la o pensiune undea fost ff bine.am avut baie iun camera,si acces la bucatarie.ti-as recomnada categoric muntele.e mai sanatos,si categoric o pensiune nu un hotel.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Indiferent de varsta, si marea si muntele sunt benefice sanatatii copiilor si nu numai.Ne-am propus ca incepand de anul acesta, indiferent de cat de ocupati
    vom fi, sa mergem macar o sapt doua la munte si la mare.Pe Eliza am dus-o prima oara la mare la 6 luni iar pe Rares la munte la 4 luni.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Indiferent de varsta, si marea si muntele sunt benefice sanatatii copiilor si nu numai.Ne-am propus ca incepand de anul acesta, indiferent de cat de ocupati
    vom fi, sa mergem macar o sapt doua la munte si la mare.Pe Eliza am dus-o prima oara la mare la 6 luni iar pe Rares la munte la 4 luni.
    Si la mare e bine dar ... nu la noi; la bulgari, la turci ... e adevarat ca nu poti sta cu copilul prea mult la plaja dar ... eu zic ca merita; acum hotelurile au si piscine.

Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064
    teama mea cea mare este legata de mancare. As dori sa gasesc o pensiune, vila etc la munte unde sa fie decent de curat, bineinteles cu baie in camera si acces la bucatarie. Am gasit ceva superb in genul asta, cand am fost toamna trecuta la Busteni. O singura problema insa: mi-au iesit peri albi plimbandu-ma din camera pana la bucatarie, trebuind sa: cobor/urc scari, trec prin living, ies afara, intru in sala de mese si abia apoi, victorioasa in bucatarie. A, si nu as mai alege Busteniul pentru ca mi se pare mult prea plin. As opta pentru valea Oltului, Lotrului (voineasa, eventual) - Aveti vreo recomandare de loc?

In ceea ce priveste marea, tot asa, caut o vila sau casa la curte, conditii decente si acces la bucatarie.

Este foarte greu sa mergi fara recomandare pentru ca mi s-a intamplat de nenumarate ori, cand nici nu aveam copil, sa rezerv o camera vazuta pe net si, cand am ajuns acolo, sa am un soc si sa incep cautarile la picior - ceea ce ar fi mai dificil acum.

madasabi, daca imi poti spune la ce pensiune ati fost, ti-as fi recunoscatoare.

Nicoleta, mi-ar placea sa pot opta pentru bulgari , turci, etc dar ce fac cu mancarea? Nu am cum sa stiu cum au pregatit mancarea (despre care stiu ca e excenta pentru noi) +/- condimente si asa mai departe? Acolo chiar nu am unde sa-i fac eu papa. Tu si fost cu copilasul asa mic? Cum a fost?

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    Buna!Eu am fost cu copilas mic in Turcia la all inclusive si aveam in restaurantul principal bufet pt copii(in afara de mancare ai acolo blender,storcator,etc)deci nu-ti lipseste nimic,ajungi si repede cu avionul,macar sa simti si tu ca ai concediu,parerea mea este urmatoarea decat sa merg undeva si sa stau la bucatarie(asta nu este vacanta)mai bine stau acasa,la all inclusive nu va lipseste nimic.

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de ALESUTA Vezi mesajul
    Buna!Eu am fost cu copilas mic in Turcia la all inclusive si aveam in restaurantul principal bufet pt copii(in afara de mancare ai acolo blender,storcator,etc)deci nu-ti lipseste nimic,ajungi si repede cu avionul,macar sa simti si tu ca ai concediu,parerea mea este urmatoarea decat sa merg undeva si sa stau la bucatarie(asta nu este vacanta)mai bine stau acasa,la all inclusive nu va lipseste nimic.
    Ai perfecta dreptate, asa am fost si noi; eral la fel de ingrijorata si eu ce o sa manance copilul, am tot cautat si eu pensiune unde sa pot gati eu mancarea pentru Maria dar pana la urma am renuntat.
    Am luat cu mine o cana-fierbator si blender din acela mic, de mana si atat. Apa pentru lapte, blenderul pentru fructe, asa masa de dimineata o lua Maria in camera. Coboram toti si mai manca si cu noi la micul dejun pe urma pranzul tot impreuna. Seara, daca vroiam mancam la restaurant daca nu, manca in camera iaurt, branzica si gata, trecea ziua.

Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064
    va multumesc mult pentru sfaturi m-ati mai incurajat. Asa cum v-am povestit, noi am fost plecati o saptamana la munte cand baietelul avea 7 luni dar ne-a fost mai usor pentru ca masa se baza in principal pe lapte si supa.
    Tocmai am gasit niste pensiuni foarte frumoase in Sibiu-Rasinari. O sa luam serios in calcul si varianta litoralului bulgaresc/turcesc

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de g_ioana Vezi mesajul
    va multumesc mult pentru sfaturi m-ati mai incurajat. Asa cum v-am povestit, noi am fost plecati o saptamana la munte cand baietelul avea 7 luni dar ne-a fost mai usor pentru ca masa se baza in principal pe lapte si supa.
    Tocmai am gasit niste pensiuni foarte frumoase in Sibiu-Rasinari. O sa luam serios in calcul si varianta litoralului bulgaresc/turcesc
    Noi am zis ca plecam acum in primavara pe undeva prin tara; daca ne place ce vedem ... iti recomand cu mare drag. Am zis sa mergem la vara si la bulgari, avem un prieten acolo, la Burgas. Dar sa vedm ... in functie de timpul pe care il avem si de bani.

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    Cand a implinit Robert 10 luni, pediatrul mi-a spus ca ii pot da sa manance ce mancam si noi, cu conditia sa nu fie prajeli, nu mezeluri, porc, branza topita, grasimi, ce mai, un regim de viata sanatos. Asa ca la 1 an si 1 luna am plecat la mare, in Eforie Sud, la All-inclusiv. A fost perfect. Nu am avut nici o problema pentru ca la fiecare masa aveam preparate care se "pretau" copilului: o supa de pui, o ciobita de legume, piept de pui cu smantana, etc. Nu am avut nici o problema! Am avut un resou mic pentru ai incalzi laptic dimineata si seara asa ca n-am avut nici un impediment.

Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064
    Va multumesc mult pentru raspunsuri.
    Noi ne-am hotarat: o sa mergem deocamdata o saptamana la Busteni la o pensiune unde stim ca e mancarea foarte buna si proaspata si pot sa ii dau si celui mic. Pentru seara si dimineata ii dau in camera ce ii iau de acasa (iaurtel, cereale, etc).
    In ceea ce priveste marea... tot nu ne-am hotarat, cu atat mai mult cu cat sunt niste preturi gigant in iulie si august. Chiar e greu sa te apropii (anul viitor vom opta cu siguranta pt Bulgaria).

Daca intre timp are cineva recomandari in privinta cazarii pe litoralul nostru le astept cu drag (aici sau privat).
    multumesc

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari