Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Mamici care au sinuzita

fetelor eu am o sinuzita..'cronica'..se declanseaza iarna...anul acesta iar si-a facut de cap..vreau sa va intreb are cineva probleme de acest gen.si cum incercati sa le tratati?
    anul acesta m-a durut foarte tare..plus senzatie de voma..greata...de ma speriasem.
    oare este 'ereditara"? ca bunica mea a avut..si a avut nevoie de punctie..isi aduce aminte cu groaza prin ce a trecut...
    acu iau antibiotioc..nu am mai luat de 4 ani ..de obicei in februarie mi se agraveaza..o fi coincidenta...nu stiu..

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    inca alpatez..si mi-a fost greu sa gasesc un antibiotc care sa il pot lua..
    oricum nu alaptez exclusiv..dar pana acum mi-a fost frica sa iau.

oanachampion
    Guest
    Pt sinuzita e bine sa nu fie aerul din casa prea uscat sau prea umed... Poate sa fie cauzata si de alergii... In fine... Eu am avut mari probleme cu chestia asta, ani de zile (de pe vremea liceului). Cand eram insarcinata cu gemenii am avut o infectie urinara (si de-alea aveam de multe ori) si doc mi-a prescris Nitrofurantoina (un antibiotic... nu stiu daca se gaseste sau nu in RO la ora actuala... prima oara cand am auzit de el eram in RO, insa o farmacista mi-a zis ca nu se mai fabrica... trebuie sa te interesezi). Mi-a trecut atat infectia urinara, cat si sinuzita, si de atunci am mai avut probleme doar ffff rar cu amandoua...

oanachampion
    Guest
    Oricum, daca poti, ia Paracetamol Sinus pt durere, face minuni! Si inca o chestie: asigura-te ca nu ai probleme cu dintii, cateodata sinuzita apare si de la asa ceva (infectia la un dinte poate migra in sinusuri si doar bazandu-te pe cum te doare, nu-ti poti da seama... nu intotdeauna se umfla fata/gingia de la o infectie la dinti)...

Floricica Avansata timyg's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    2.003
    sinuzita asta....
    eu am fost diagnosticata prima data cu sinuzita la 6 ani ( atunci mi-au facut si punctie prima data), sinuzita cronica bilaterala frontala si maxilara ( deci tot ce se poate).norocul meu ,ca nu am avut dureri de cap, doar nasul imi era infundat mai mereu , si incet-incet parca nu mai simteam niciun miros,parca nici gustul de mancare nu-l mai simteam.
    calvarul a continuat multi ani,am fost internata de multe ori si in spital ( si in tg-mures), punctii de nu le mai stiu numarul.in tg-mures am intalnit un medic extraordinar,si intrebandu-l care ar putea fi motivul,mi-a spus ca ar putea fi si pe baza de alergie .mi-a prescris pe langa un antibiotic destul de puternic si claritine ( pt alergie).intre timp am umblat si la stomatolog,aveam ceva probleme cu niste masele ( unele s-au putut salva, altele doar extrase).dar dupa ce mi-am rezolvat problema cu dantura, incepusem sa vad ceva schimbari,am inceput sa simt din nou parfumuri,mancarea devenea parca mai gustoasa, respiram mult ,mai usor.acum pot sa spun ca totul e ok, doar ca atunci la orice raceala scap mai greu de secretiile nazale ( ma tine cca 2 saptamani pana-mi revin).

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Probleme cu dintii am si eu.Nu am mai fost de ceva timp la stomatolog.
    Multumesc pt sfaturi.
    am avut si eu probleme si am legat de miros si gust,
    Am si o deviatie de sept..care nu stiu daca 'ajuta' sinuzita...sa fie mai nasoala..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari