Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Mami, de unde vin copiii?

Eeeiiii o intrebare foarte foarte delicata mai ales atunci cand iese din gurita puiului tai de doar cativa anisori. Copiii sunt din ce in ce mai precoce, astfel ca acesta intrebare vine din ce in ce mai devreme.

Stiu ca inca nu este cazul la noi insa as vrea totusi sa fiu pregatita .

Cum le-ai raspuns voi copiilor si cum le-ati explicat de unde vin copiii? Cum au aparut ei pe lume?

sun2shine
    Guest
    Le-am spus adevarul....in limitele curiozitatii lor.Tia avea dor un an jumate cand am nascut-o pe Khloe.Stia ce am in burta ,stia ca mergem la spital si ca doctorita o sa scoata bebele.Si ea a fost acolo cu mine insa nu am lasat-o in camera (cu Khloe nu am avut anestezie ) si mi-a fost frica sa nu o traumatizez ,dar a luat-o o asistenta si a avut grija de ea pe hol pana au aparut ai mei...
    Apoi nu a mai intreabat.Khloe stie ce au gravidutele in burta si acm asta le-a interesat!

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu nu l-am mintit niciodata pe al meu cu povesti de genul berzei.
    De la bun inceput i-am spus ca bebe-ul creste in burta mamei, atunci cand ambii parinti isi foresc sa aiba un copil.
    Apoi pe la 5 ani a vazut la TV un documentar cu nasterea cezariana si a fost convins ca tot bebeii se nasc asa. In clasa intai, la 6 ani, i-am explicat despre nasterea naturala, fiindca a intrebat despre cum s-a nascut el.
    Ulterior, din clasa a 2-a si pana intr-a 5-a a invatat la scoala putin cate putin despre organele sexuale femeiesti si barbatesti, despre fecundare si nastere. Acum, in clasa a 6-a stie cam tot ce e de stiu asupra acestui subiect.
    Eu intotdeauna am purtat discutii foarte deschise cu el si nu i-am ascuns absolut nimic.

sun2shine
    Guest
    Da,cica e o etapa importanta in dezvoltarea psihologica a copilului.Constiinta de sine!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari