Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Le dai copiilor mancare rece din frigider?

Pana acum eram tare viteaza in privinta asta, i-am dat chiar si inghetata asta-vara sa guste asa 3-4 lingurite insa de cand a intrat in colectivitate si mi-a tot facut rosu in gat am devenit mai atenta sa zic asa, si mai fricoasa. Eu si iaurtul i-l incalzesc putin inainte sa i-l dau dupa ce il scot din frigider.

Voi le dati copiilor micancarea rece din frigier?

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Eu ii dau iaurt direct din frigider,sa nu mai vb ca l-am lasat sa manance inghetata acum 2-3 sapt(NU o inghetata,l-am lasat sa "linga" inghetata mea),apa i-o dau direct din sticla(nu o incalzesc,iar la noi geamul de la buc sta deschis toata noaptea si apa stationeaza pe masa in bucatarie)!Nu a facut rosu in gat de la mancare rece!
    Noi cand eram copiii mancam mereu inghetata iarna(de ziua mea aveam tort si inghetata,in decembrie),mama zicea ca nu are ce sa ne faca rau daca mancam inghetata in casa unde este cald,ca doar nu o mancam pe mormanul de zapada din curte!

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    hmmmm...vara mananca inghetata..insa mancare rece niciodata, pentru simplul motiv ca la temperatura camerei mi se pare mai buna, inghetata e ok rece ca asa e felul ei..insa mancarea nu ne place defel.

nicole13
    Guest
    Iaurturile,cascavalul,crema de branza si ...le scot din frigider cu 30-40 de min. inainte sa le serveasca!Nu i-am incalzit niciodata iaurtul,incalzit are un gust oribil.
    Restul mancarurilor,evident calde,incalzite de obicei pe aragaz,nu la microunde!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Iaurtul si eu il scoteam doar din frigider cand eram acasa insa acum ca ajung cu 10 min inainte de masa lui Edi n-am alta solutie decat sa il incalzesc putin pe aragaz cat sa il aduc la temperatura camerei, sa nu credeti ca il fierb :)

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    eu il pun intr-un castronel cu apa calda sau il las langa calorifer putn

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    Si eu stiu ca rosu in gat se face de la un microb/virus. Nu stiu exact ce specie e, dar n-are legatura cu bautul/mancatul rece. Cand aud atatia parinti spunandu-le copiilor sa inchida gura, sa nu respire pe gura ca trag aer rece si se imbolnavesc ma bufneste rasul :) Eu mi-am scos copilul afara zilnic, mai putin in ziua in care a facut vaccin sau in cazul in care avea febra, indiferent de vreme. Asa m-a sfatuit medicul pediatru. Are 2 ani si 9 luni si pana acum a facut febra o singura data, dupa primul vaccin iar rosu in gat a facut tot o singura data, la 1 an si cateva luni. Ii multumesc lui Dumnezeu si sfatuiesc si eu pe toata lumea ca, cu cat ii cocolositi mai mult, cu atat mai multe probleme de sanatate au.

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    Si in completare: copilul meu n-a avut niciodata carutul acoperit cu perdele, batiste, etc si nici la gura n-a purtat fular.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    virginiaelena tin sa te contrazic un pic cu precizarea ca aceasta discutie a ami fost dezbatuta pe un topic separat (Cel despre fularul la gura). Rosu in gat poti sa faci si de la aerul cere. Exemplul cel mai bun sunt eu, joi am mers mult pe jos, si la un moment dat m-am descheiat la haina si mi-am dat fularul al o parte, aerul rece direct pe gatul meu (plus respirat pe gura) vineri deja m-am trezit cu durere in gat si de sambata bolesc in ultimul hal. Asta se intampla mereu la mine, cum prind aer rece la zona gatul cum imediat ma doare gatul infiorator.
    Si nu sunt singura care a partit asa. Cunosc persoane foarte sensibile cu gatul care daca si vara beau apa de la friguder fac amigdalita.

Floricica Avansata the_pretty_nurse's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2008
    Postari in forum
    1.432
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    virginiaelena tin sa te contrazic un pic cu precizarea ca aceasta discutie a ami fost dezbatuta pe un topic separat (Cel despre fularul la gura). Rosu in gat poti sa faci si de la aerul cere. Exemplul cel mai bun sunt eu, joi am mers mult pe jos, si la un moment dat m-am descheiat la haina si mi-am dat fularul al o parte, aerul rece direct pe gatul meu (plus respirat pe gura) vineri deja m-am trezit cu durere in gat si de sambata bolesc in ultimul hal. Asta se intampla mereu la mine, cum prind aer rece la zona gatul cum imediat ma doare gatul infiorator.
    Si nu sunt singura care a partit asa. Cunosc persoane foarte sensibile cu gatul care daca si vara beau apa de la friguder fac amigdalita.
    Gabi draga,nu faci faringita,amigdalita de la aerul rece sau de la consumul de lichide reci...da,intradevar sunt factori favorizanti....dar boala propriu zisa se produce datorita prezentei unui virus,bacil,coc(agenti patogeni) pe care l-ai contractat in antecedente sau fie esti purtator asimptomatic de strepto-,stafilococ(sau altele) care in momentul in care se produce un dezechilibru la nivelul mucoasei cailor respiratorii "isi face de cap"...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de the_pretty_nurse Vezi mesajul
    Gabi draga,nu faci faringita,amigdalita de la aerul rece sau de la consumul de lichide reci...da,intradevar sunt factori favorizanti....dar boala propriu zisa se produce datorita prezentei unui virus,bacil,coc(agenti patogeni) pe care l-ai contractat in antecedente sau fie esti purtator asimptomatic de strepto-,stafilococ(sau altele) care in momentul in care se produce un dezechilibru la nivelul mucoasei cailor respiratorii "isi face de cap"...
    Adica vrei sa imi spui ca toti cei care avem probleme cu gatul de la aerul rece/bauturi rece suntem puratori asimptomatici de virusi care se manifesta doar in acele 2 situatii?

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari