Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Jocuri pe care le faci cu copilul afara

Dragele mele,

Asa cum v-am cerut ajutorul cu cateva luni in urma sa punem impreuna bazele sectiunii de Retete pentru bebelusi, astazi vin la voi cu propunerea de la construi impreuna o noua sectiune dedicata jocului cu copilul afara.

Copiii sunt mereu in schimbare si de la o generatie la alta, dispar din peisaj jocuri (cum au disparut majoritatea jocurilor copilariei noastre) si sunt inlocuite de jocuri noi, adaptate noilor generatii. Aici intervin parintii, care trebuie sa isi puna imaginatia la treaba si sa modeleze interesele si dorintele copiilor in jocuri noi, interactive, educative care sa le capteze atentia.

Noi suntem inca mici, si jocul afara nu este ceva complex, pentru moment se rezuma la datul in leagan, pe tobogan, se mai joaca si cu jucarelele de nisip insa nu sa construiasca in nisip sau sa se joace in nisip ci sa "crostetze" cu ele pe la tobogan, sa le dea in leagan, sa le cocoate te-mir-unde.

Voi cum va jucati cu copiii afara? Ce jocuri noi mai jucati impreuna? Mai jucati jocurile copileriei voastre precum sotronul, coarda, fata-ascunselea etc?

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    De cele mai multe ori se joaca singuri fara mine. De mine au nevoie cand trebuie un arbitru, cineva care sa tina scorurile, sa dea startul. Cel mai mult le place sa joace leapsa si v-ati ascunselea. Sau se joaca pe diverse roluri- printesa, vrajitoare, rege, sau de-a magazinul, de-a gradinita samd. Isi aleg cate un loc in curte care devine castel, padure, magazin, samd. Cand se intalnesc cu verisorii si cu prietenii joaca ratele si vanatorii sau tara tara. Coarda nu prea stiu sa sara ai mei, dar joaca un joc cu coarda in care unul sta in mijloc si invarte coarda la nivelul pamantului, si ceilalti in jurul lui trebuie sa sara peste ea fara sa o atinga. Il jucam si eu cand eram mica dar am uitat cum se cheama. Eu vreau sa ii invat toate jocurile pe care le jucam eu in copilarie sunt mult mai sanatoase ca activitati pentru copii decat jocuri pe calculator sau desene animate.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Daca aveti un cerc de hula hoop si e un grup mai mare de copii - trebuie sa fie cel putin 3, asezati-i in hora si puneti pe mana unuia cercul. Apoi ei trebuie sa miste cercul de jur imprejur de la unul la celalalt doar miscand din cap, maini, umeri si picioare fara sa dea drumul la maini.
    Asta pe langa utilizarile obisnuite ale cercului. Fetele sunt mai incantate decat baietii, si pot sa stea si o ora tot incercand sa vada cine tine mai mult cercul pe brat, sau pe mijloc.
    Tocmai acum mi-a mai venit o idee pe care am sa o pun in practica, tot cu cercul. Il agat de sus de undeva de un copac cu o sfoara, ca sa se poata balansa, si ei sa incerce sa arunce mingea prin el, cat e in miscare. Ramane sa vad cum fac sa nu se rasuceasca.
    Modificata de miriam82; 08.04.2011 la 16:41:20.

Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Se trage o linie dreapta si nu are voie nimeni sa o depaseasca. E un joc cu mingea. Din pietre mai plate, ca sa nu se darame, se face un turn la o anumita distanta de linia respectiva. Pe rand, fara sa depaseasca linia, copiii trebuie sa arunce mingea ca sa nimereasca si sa darame turnul, pana cand unul reuseste sa il darame. Cel care pazeste turnul trebuie sa ian mingea si sa o arunce cat mai departe, iar ceilalti trebuie sa fuga dupa ea sa o aduca inapoi. In timp ce ceilalti fug, pazitorul trebuie sa refaca turnul cat mai repede.

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Stand la bloc, e mai greu, dar iesim in parc deobicei. Isabela stie sa sara coarda, nu la perfectie dar se descurca, se joaca impreuna cu prietenele sale culorile, tot un joc cu coarda. Fiecare isi alege o culoare, doua fete tin coarda - unul la un capat, alta la celalalt, iar o fata se duce in mijloc pt inceput, iar ea incepe sa sara in timpul cand ceilalti rostesc culorile alese de fiecare. Daca se incurca(copiul care sare) la o culoare, se duce cel care si-a ales respectiva culoare la care s-a incurcat, si tot asa. E destul de distractiv. Sotronul, iarasi un joc pe care sincer, il mai joc si eu fiindca il ador. Si incalcita am invatat-o, dar nu prea o atrage. Cu mingea jucam volley, sau pur si simplu un joc cu mingea cum ar fi ratele si vinatorii, dar aici trebuie sa fie mai multi copiii. Tara tara vrem ostasi, baba-oarba, v-ati ascunselea, prinsa, urmarirea, si alte jocuri pe care le jucam impreuna sau le joaca cu alti copilasi din fata blocului sau din parc, sau daca mergem la tara, de acolo. Si eu prefer sa stea toata ziua afara, sa se joace mult, decat sa stea in fata tv-ului sau calculatorului.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari