Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Intre casa si serviciu. Mamici cum va descurcati?

Revenirea la serviciu din concediul de cresterea copilului este o provocare pentru mamici, dupa 2 ani de stat acasa. Readaptarea la servici este asa cum am zis o provocare, trebuie nu doar sa te obisnuiesti cu noul statut de angajata dar si cu noul stil si rimt de viata, cu faptul ca timpul petrecut cu copilul se scurteaza simtitor.

In plus, raman dupa servici si dupa timpul petrecut cu copilul, treburile casnice care de altfel nu pot fi neglijate.

Eu abia am revenit la servici si am senzatia ca timpul a intrat la apa cand ajung acasa nu stiu ce sa fac mai intai asa ca primul lucru pe lista e "portia de iubareala" de la Edi, apoi ii dau sa pape masa de seara, mananc si eu rapid, ne jucam putin apoi facem baita, masajul, biberonul de seara si Edi merge la nani. Dupa ce adoarme Edi ma apuc sa strang jucariile, sa ii pregatesc hainutele pentru a doua zi si ghiozdanelul pentru cresa, imi fac si eu un dus rapid si gata ziua. Toate treburile administrative, calcat, spalat (undeori apuc sa bag si masina in timpul saptamanii si sa intind rufele), curatenie, mancare, cumparaturi le fac in week-end si bineinteles ca nici nu sitm nimic din sfarisitul de saptamana.

Banuiesc faptul ca o data cu trecerea timpului am sa ma obisnuiesc cu acest nou ritim de viata si ca am sa reusesc sa gasesc un echilibru intre job si casa.

Voi mamici cum va descurcati si cu serviciul si cu casa?

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Vrand-nevrand te obisnuiesti cu noul ritm de viata. Iar mai incolo, cand copilul ajunge la scoala, pe langa ceea ce faci acum vei mai adauga si altele: supravegheat temele, diferite activitati extrascolare ale copilului, etc.

narcysa
    Guest
    Buna. Eu m-am intors inapoi la servici la 3 luni ale fetei mele, nu am stat pana a implinit 2 ani, din cauza starii materiale. Mi-am fost destul de greu, pot sa zic ca daca nu era mama mea, si nu avea grija de fata, muream cu zile. Ca alta solutie nu aveam, decat sa ma duc la servici. De aceea atunci am renuntat de tot si la alaptat, din cauza serviciului. Dupa ce a crescut mai mare, bineinteles am dat-o la gradinita cu program prelungit, ca sa-mi fie si mie mai simplu si sa-i iau mamei mele din griji. Programul meu de la servici era astfel: 8:00 sa fiu acolo, 12:00 plecam, numai ca acasa ajungeam la 12:15, maxim 30. Iar fata mea trebuia sa fie la gradinita la 8:00, si termina la 16:00. Imi era usor, fiindca venea acasa, ii dadeam de mancare(desigur manca si la gradinita, dimineata si la amiaza), mai vorbeam si mai povesteam, mai faceam cate ceva(lucruri practice: colorat, desenat, scris liniute, bastonase), mai faceam un dus, mancam de seara, si la culcare. Si iata asa se mai termina si ziua. Dupa ce a inceput scoala, am dat-o la scoala generala, numai ca nu am fost multumita de clasa in care era, si am mutat-o la invatamatul step by step, la o scoala cu program prelungit. Fata mea a fost obisnuita cu programul prelungit inca de la gradi, era acelasi program: la 8 fix incep orele, la 16 fix se termina orele. Deci era floare la ureche. Si la fel, venea de la scoala, manca, faceam temele, se recrea putin, mancam, faceam dusul de seara, iar apoi culcare, plus uneori o puneam la citit, sau facut suplimentar. In rest, in week-end poate sa citeasca mai mult, sa faca suplimentar, ca in rest o inteleg. Face 8 ore de scoala, si va dati seama ca invata non stop, deci o cred si o mai las 30 de minute, sau o ora sa se recreeze cand vine de la scoala, si desigur, la ora 21:30 in pat, la culcare. Am uitat sa zic: la gradi, in clasa I, a II-a, si a III-a, a mers la dansuri moderne. Dar anul acesta, in a IV-a, nu am mai lasat-o pentru ca anul trecut am avut nsite probleme cu dansurile moderne, cu niste fete de acolo, bla bla bla.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Vrand-nevrand te obisnuiesti cu noul ritm de viata. Iar mai incolo, cand copilul ajunge la scoala, pe langa ceea ce faci acum vei mai adauga si altele: supravegheat temele, diferite activitati extrascolare ale copilului, etc.
    La asta ma tot gandesc si eu ca vor venii timpuri si mai "ocupate" si daca abia acum fac fata, nu stiu ce o sa fac mai tarziu. Inca nu mi-am intrat in ritm si d-asta intrebam care au fost solutiile adoptate de voi ca poate aveti si solutia salvatoare pentru mine

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    eu mai am de stat acasa dar ma gandesc cu groaza ce o sa fac cu fata cand o sa incep munca alta solutie decat cresa nu prea mai am....asa ca cresa o sa scrie pe ea de la 8-16 ies de la munca si o iau acasa si pana a doua zi .....ne descurcam noi ca doar o sa fim fete mariiii

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Eu si sotul lucram de noapte,5 zile de la 00 la 8 dimineata si o zi de la 21 la 5,apoi doua zile libere(nu neaparat la sfarsit de saptamana).M-am reantors la lucru cand fata avea 4 luni(a stat mama cu ea),apoi am facut pauza de la 1 an si 4 luni la doi ani(acum avem bona care sta cu noi).
    Acum pot sa zic si eu ca e floare la ureche,desi la inceput eram terminata.
    Ajung acasa la 8 si 15 min,ma schimb repede si ma duc in camera la fata(se trezeste la 8,30).Ii pregatesc micul dejun,ii dau sa manance apoi pun sa fac mancare pt amiaza.In acelasi timp pun si masina de spalat.Las la foc mancarea(ramane bona sa supravegheze) si noi iesim la plimbare(in parc,sau la magazin,pe plaja,etc).La 11,30 intram in casa,spalam manutele si ramane cu tati sau bona cateva minute pana pun eu mancarea la racit si scot rufele din masina.La amiaza ii dau sa manance si la 12,30 merge la somn...la fel si eu(sotul doarme dimineata).Apoi se trezeste la 15,30 si sta cu bona(care ii da si sa manance dupa masa) sau cu tati si se joaca.La 18 max 18,30 ma trezesc si eu si iesim la o plimbare scurta cu totii,apoi la 20 urmeaza baita,o gustare daca vrea...La 21,30 max ii dau lapticul si somn.
    Eu ma apuc de calcat(de obicei),apoi dus,imbracat,iar la 23,30 plecam la lucru.Curatenie fac de obicei dimineata cand vin de la lucru,sta tati cu fata sau ies afara,iar eu cu bona impartim treburile.
    Cam asa se intampla in fiecare zi de lucru,iar in libere iesim foarte mult noi 3(bona pleaca),mai fac mancare(doarme cu tati la amiaza),apoi joaca,etc.In ziua in care termin la 5 mai prind si eu doua ore de somn inainte sa se trezeasca sau pregatesc mancarea pt amiaza ca sa pot face curat dupa ce se trezeste.
    Am scris o gramada,sper ca nu v-am ametit

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Andreea desi programul tau pare foarte incarcat si cred ca iti e suuper greu sa lucrezi de noapte, am senzatia ca iti ramane foarte mult timp sa petreci cu fetita ta. Eu il trezesc pe Edi la 6 jumatate (eu la 6 fara 10) ii dau biberonul il imrac si fugim la cresa unde suntem la 7 si 5 apoi fug la servici de unde plec la 5 si ajung acasa la 6. Pe Edi il ia tata de la cresa la 3 jumate si sta cu el pana la 6 cand vin eu. Apoi ii dau sa pape si nu mai pot sa fac nimic pt ca sta lipit de mine asa ca toate treburile administrative raman pe week-end cand nici nu stiu ce sa fac mai intai si oricum nu imi ajunge timpul. Mai bag masina in timpul satamanii (ca nu ia mult timp) si intid rufele dupa ce se culca Edi.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Andreea desi programul tau pare foarte incarcat si cred ca iti e suuper greu sa lucrezi de noapte, am senzatia ca iti ramane foarte mult timp sa petreci cu fetita ta. Eu il trezesc pe Edi la 6 jumatate (eu la 6 fara 10) ii dau biberonul il imrac si fugim la cresa unde suntem la 7 si 5 apoi fug la servici de unde plec la 5 si ajung acasa la 6. Pe Edi il ia tata de la cresa la 3 jumate si sta cu el pana la 6 cand vin eu. Apoi ii dau sa pape si nu mai pot sa fac nimic pt ca sta lipit de mine asa ca toate treburile administrative raman pe week-end cand nici nu stiu ce sa fac mai intai si oricum nu imi ajunge timpul. Mai bag masina in timpul satamanii (ca nu ia mult timp) si intid rufele dupa ce se culca Edi.
    Da,asa e,petrec foarte mult timp cu ea,pt ca mi-am facut programul de asa natura si m-am obisnuit sa dorm f putin.Am colegi de ex care la 9 dimineata se culca si se trezesc la 17,18...si au unul sau doi copii...Depinde de fiecare,eu mi-am dat seama ca trebuie sa ma organizez foarte bine pt ca altfel pierd timp pretios.In schimb voi recupera de la anul somnul pierdut,fata va merge la gradinita pana la 16.Poate de asta incerc sa stau acum cu ea mai mult timp,ma gandesc cu groaza ca va merge la gradi si apoi la scoala,iar timpul petrecut impreuna va fi asa de scurt :(((

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Adevarul e ca tu muncesti foarte mult gabizza si il vezi pe Edi destul de putin.Imi imaginez ca iti este destul de greu,poate cu timpul te vei obisnui cu situatia,ca dor de el o sa-ti fie si cand va fi in armata :))))

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    sa stii ca imi e dor de el tare tare, eu l-am dus de la cresa de la 1 octombrie pt ca vroiam sa fiu acasa pana se obisbuieste (aveam o presimtire ca vom avea o adaptare anevoioasa si asa a si fost) si cat am stat acasa fara el mi se parea groaznic in primul rand pentru ca era extrem de liniste acasa si nu era cu mine. Acum la servici ma iau cu treaba si nu mai "simt" insa tot e greu. La mine impedimentul major este ca oricum eu nu sunt un om "normal" care sa fie odihnit dupa 8 ore de somn, mie imi trebuie 10 si nici in vise nu prind 10 ore de somn (si lipsa somnului pe mine ma afecteaza). Asa am fost de cand ma stiu...daca pierdeam o noapte la o petrecere zaceam 2 zile.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    sa stii ca imi e dor de el tare tare, eu l-am dus de la cresa de la 1 octombrie pt ca vroiam sa fiu acasa pana se obisbuieste (aveam o presimtire ca vom avea o adaptare anevoioasa si asa a si fost) si cat am stat acasa fara el mi se parea groaznic in primul rand pentru ca era extrem de liniste acasa si nu era cu mine. Acum la servici ma iau cu treaba si nu mai "simt" insa tot e greu. La mine impedimentul major este ca oricum eu nu sunt un om "normal" care sa fie odihnit dupa 8 ore de somn, mie imi trebuie 10 si nici in vise nu prind 10 ore de somn (si lipsa somnului pe mine ma afecteaza). Asa am fost de cand ma stiu...daca pierdeam o noapte la o petrecere zaceam 2 zile.
    Ohooo,noi inainte sa avem fata dormeam ca doi bolovani.Ne mai si impingeam unul pe altul sa cumparam o paine sau sa incalzim mancarea.Greu a fost cand am lasat-o prima data cu mama,ajungeam acasa si daca dormea fata dormeam si eu,cand se trezea ma trezeam si eu,iar dormea,iar dormeam si eu...varza eram,dar ma incapatanam sa stau cu ea cand era treaza,sa-i dau biberonul,sa-i pregatesc supica,etc.Am avut noroc ca mama facea curat,mancare,punea masina,calca,ca oricum eu n-o lasam sa stea cu fata din moment ce ajungeam acasa....Acum m-am obisnuit sa dorm putin,uneori mai clachez si eu(am dormit intr-un liber toata noaptea,cam 11 ore!!),dar am momente,mai ales acum iarna,cand nu-mi vine sa ies din casa la miezul noptii cand toata lumea se pregateste sa doarma,dar deocamdata n-avem ce face...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari