Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Il vezi pe sotul prietenei tale cu altcineva. Ce faci?

Daca ati fii puse in situatia in care l-ai vedea pe sotul celei mai bune prietene cu alta femeie cum ati reactiona?I-ati spune sau ati pastra tacerea?Eu una sincer, cred ca daca as fii absolut convinsa ca o inseala i-as spune chiar daca poate nu ar trebui sa ma bag.Astept parerile voastre.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    eu nu m-as baga ,va afla singura,la un moment dat, fara ca eu sa-mi stric relatia de prietenie cu ea sau cu sotul ei

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    Daca ati fii puse in situatia in care l-ai vedea pe sotul celei mai bune prietene cu alta femeie cum ati reactiona?I-ati spune sau ati pastra tacerea?Eu una sincer, cred ca daca as fii absolut convinsa ca o inseala i-as spune chiar daca poate nu ar trebui sa ma bag.Astept parerile voastre.
    Buna dimineata!Da si eu i-as spune,insa as face.o cu mare grija si mai ales as cerceta "terenul" pentru ca vezi tu,oricat de buna prietena ti-ar fi ar putea sa inteleaga gresit,mai ales cand ii va cere lui explicatii,el ar putea sa o faca sa creada ca nu este adevarat,iar eu,automat din iubire pentru el nu te-ar mai crede pe tine...Eu asa vad lucrurile,adica eu asa as face.
    Daca ai o dovada clara ca o inseala si daca te consideri cea mai buna prietena a ei,ar trebui sa-i spui,atent,cu grija pentru ca oricum impactul pentru ea este destul de mare.
    Pe de alta parte,daca nu vrei sa te bagi direct,atunci cand vb cu ea,poti arunca cate o mica vorba despre el,despre relatia lor si sa o lasi pe ea sa iti povesteasca mai departe.Ma refer sa fi un "fin psiholog"cum s-ar zice si sa o faci chiar pe ea sa-si dea seama de lucrurile pe care le face sotul ei.In caz ca isi va da seama,iar tu vei fi alaturi de ea,va avea pe umarul cui sa planga,poate ii va fi cat de cat mai usor.
    Cazul pe care il spui tu aici este real?adica chiar ti s-a intamplat sa-l vezi pe sotul ei cu alta femeie?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu nu m-as baga.E treaba lor.Nu sunt genul sa ma bag.Fiecare are intimitatea lui, problemele lui.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu sincer daca sar intampla miar placea sa mi se spuna,sa nu fiu luata de proasta,dar daca as vedea nu mas baga cu siguranta.oricum se afla

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    eu sincer daca sar intampla miar placea sa mi se spuna,sa nu fiu luata de proasta,dar daca as vedea nu mas baga cu siguranta.oricum se afla
    Adica tu vrei sa afli, sa nu fii luata de proasta dar nu ai spune. Ai lasa pe o alta sa fie luata de proasta.

RAspunsul din punctul meu de vedere are 2 ipoteze. Daca imi este doar cunoscuta, nu m-as baga.
    Daca imi este cea mai buna prietena, evident ca as spune ce am vazut. Decizia o va lua ea

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Nu as stiu ce sa fac...dar cred ca i-as da indicii ei....as face cumva sa afle cat mai repede.....are dreptate ssinziana....as putea sa cad eu la mijloc....o femeie care iubeste are tendinta sa isi creada sotul nu persoanele de langa...oricat de apropiate ar fi.....insa eu as vrea sa m-i se spuna asa cum zice si madasabi...as considera ca as fi fost proasta "satului" toata lumea stie numai eu nu.....m-as supara daca prietena mea mi-ar fi ascuns asa ceva....si daca mi-ar spune nu as incepe scandalul....ba chiar as cere ajutor sa il descopar eu sa nu fiu nevoita sa ajung in ipostaza de a avea dubii...poate minte el...poate este o confuzie....caci ea....daca o consider cea mai buna prietena nu m-ar minti.....asa zic...nu stiu...si sper sa nu ajung in asa situatie!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Si eu am trecut printr o situatie asemanatoare..acum vreo 2saptamani am stabilit sa iesim cu fetele la restaurant si noi am ajuns primi si cautam disperati o masa libera ca era ft aglomerat,si asa am ajuns intr un separeu si acolo pitit intr un colt era verisorul meu la un suc cu o tipa blonda,el fiind insurat cu o bruneta si mai are si o fetita in clasa a doua sau a treia...acum ce sa fac m am facut ca nu am vazut si am tacut din gura.Le am povestit doar parintilor mei.Cel mai bine e sa taci si sa nu te bagi...eu am o prietena din copilarie pe care era sa o pierd din cauza faptului ca ma tot bagam si ii ziceam k iubitul ei e un nenorocit si sa il lasa..dar tot ea gresea ca ma suna plangand ca i a facut nush ce,ca i a zis nush ce...degeaba ii ziceam eu ca ea tot pe el il credea,ii impuiase capul cu tot felul de prostii,ajunsese sa nu mai vorbeasca cu noi,nu mai iesea din casa...in conditiile in care el se ducea la disco si ea statea acasa...si pana la urma s a convins singura ca e un nenorocit,l a prins in flagrant si i a dat papucii.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Sincer cred ca nu as putea sa nu ii spun avand in vedere ca e cea mai buna prietena a mea. Sunt femeie si nu cred ca mi-ar place ca cea mai buna prietena a mea sa stie ca sotul ma inseala si ea sa isi bea cafeaua cu mine linistita fara sa imi spuna. Chiar daca exista riscul sa nu mai fim prietene , ii spun.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    Adica tu vrei sa afli, sa nu fii luata de proasta dar nu ai spune. Ai lasa pe o alta sa fie luata de proasta.

RAspunsul din punctul meu de vedere are 2 ipoteze. Daca imi este doar cunoscuta, nu m-as baga.
    Daca imi este cea mai buna prietena, evident ca as spune ce am vazut. Decizia o va lua ea............................sunt o lasa in privinta asta

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Am trecut prin asta,nu i-am spus direct,dar i-am sugerat.Oricum ea stia ce are la usa.
    .Asta a fost acum multi ani,acum sunt tot impreuna,au doi copii,noi suntem tot prietene,el se plimba in continuare(ce-i drept,mai rar,ca a cam imbatranit si bugetul lui e mai redus)

Cred ca uneori nu are asa mare importanta cine ii spune.

Si ar mai fi o chestie:sotul ii reprosa mereu ca nu prea e ingrijita-stiu ca asta nu e un motiv sa-ti inseli sotia,dar nu ar strica un pic de sex-appeal din partea ei.Asta daca cel de langa ea merita efortul.Unii nu stau langa sotie nici legati.

In concluzie-daca tii la ea trebuie sa afle.Tu o cunosti si alegi felul in care ii spui:direct sau pe ocolite.Probabil ca doresti sa fie fericita,chiar daca asta ar insemna sa nu mai fiti prietene.Dar fericirea poate insemna sa stea cu el ,indiferent ce face.Deci,fii,, un bun psiholog''!
    Modificata de aliver; 09.12.2011 la 15:44:59.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari