Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Il luam pe bebe cu noi in concediu?

Cand vine periaoda concediilor atunci cand in familie intra un nou membru planurile, destinatiile si programul se schimba in functie de nevoile bebelusului.

Sunt parinti care aleg sa il lase pe cel mic in grija bunicilor si sa plece singuri in concediu pentru a se relaxa si sunt parinti care merg in concediu cu bebelusul.

Noi in primul an am reuntat la concediu din diverse motive insa anul acesta am plecat impreuna pt cateva zile la mare. Si la noi planurile s-au schimbat, locatia s-a schimbat pt ca am cautat o statiune mai linistita, in ceea ce priveste cazarea am cautat sa gasim camera cu baie si frigider in camera, cu acces la bucatarie, cu un pic de curte si eventual loc de joaca pentru copii, camera sa fie neaparat la parter sau daca este la etaj balconul sa fie bine inchis pentru a nu exista pericolul ca Edi sa cada.

Spre deosebire de alti ani cand aveam "program de voie" acum am fost "la program" pentru ca Edi are ore de papa, de somn, de plimbare, ore care trebuie respectate in primul rand ca sa nu il debusolam.

Specilistii spun ca pentru bebelusi mersul in concediu poate reprezenta un stres, fiind un mediu total nou, (noi de exemplu a trebuit sa luam patutul lui pt ca nu doarme in alta parte sub nici o forma) si daca bebe nu da semene ca se adapteaza la noul mediu, este agitat, nervos acest stres al bebelusului nu trebuie neglijat si parintii sunt sfatuiti sa revina acasa chiar inainte de terminarea concediului.

Voi cum ati ales sa va petreceti concediul? Cu sau fara bebe? Cum s-au schimbat

planurile de vacanta de cand a sosit bebe?

Floricica Nou Venita elaga's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2010
    Postari in forum
    21
    M-am distrat copios cand am citit mesajul tau pentru ca si al nostru copil are program si noi am renuntat in primul an la concediu tot pe motiv de stres si noi am plecat in al doilea an cu patutul dupa noi. Dar, din fericire, totul a iesit foarte bine, bebe s-a distrat si a reactionat surprinzator de bine la schimbarea de mediu. A fost cel mai reusit concediu. Inainte sa-l nasc nici nu concepeam sa plec cu copil mic in concediu, acum nici nu concep sa-l las acasa. Cam asa mi-a schimbat bebe viata si ma bucur.
    mama&iubita

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si la noi a fost la fel, ma gandeam inainte sa il avem pe Edi ca o sa fie foaret greu cu copil mic in concediu, plus ca anul asta cand am plecat la mare am fost suuuper stresata si imi era teama de cum va reactona Edi, daca se va adapta, daca i sa ii placa, cum o sa il controlez pe plaja pt ca el nu sta locului o clipa insa in final totul a fost ok si m-a surprins intr-un mod placut.

princess
    Guest
    Noi incercam sa procedam asa: un concediu cu copilul, altul doar noi doi. Nu ne iese intotdeauna, dar macar avem bunavointa:)
    De cand avea fetita noastra doi ani am fost cu ea in fiecare an in concediu si majoritatea cu drum lung (in strainatate) dar am fost surprinsi ca s-a adaptat foarte bine la drum fie ca mergeam cu masina sau cu avionul. Anul asta am spus pas din cauza sarcinii mele cu probleme si mi-e mila de pitica mea ca tot intreaba cand plecam la mare:(

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Noi l-am luat pe baiatul nostru intotdeauna cu noi in concedii, cu exceptia verilor cand l-am trimis in Ro sa stea cu bunicii. Primul lui concediu a fost la 1 an si 3 luni, cand am plecat la Balaton in Ungaria, cu masina.

laurytzza
    Guest
    Buna eu sunt o graviduta de aprope 11 saptamani!Eu de acuma imi fac planuri pentru bebe care o sa vina!
    Bine inteles ca pana va mai creste nu cred ca va veni cu noi in concediu!Poate de la 2-3 ani!In rest va sta cu bunici sau cu bona!
    Sau daca nu o sa mergem cu el ..mie imi place sa calatoresc fara probleme si sper si bebe care va veni sa fie ca mine!!
    Va pup si va tin la curent cu ceea ce se va intapla in viitor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari