Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ii lasam pe copii sa se joace singuri?

Eu l-am lasat inca de mic pe Edi sa se joace singur, am vrut sa capede independenta si cel mai important sa NU fie dependent de mine.
    Se joaca si acum singur insa dependent de mine tot este cand eram inca in concediu de maternitate la fel se juca singur dar venea din cand in cand sa controleze, savada daca mai sunt .

Voi ii lasati pe copii sa se joace singuri?

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    Da, il las pe kevin sa se joace singur din aceleas motiv expus de tine DAR ma urmareste cu privirea ca nu cumva sa dispar din capul lui vizual. Daca se intampla asta incepe sa planga sau sa tipe. Am speranta ca atunci cand va mai creste putin (acum are 8 luni), nu ma va "controla" ca si acum.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    lolita si kevin Edi si acum la 2 ani face la fel :)), pot sa dispar din campul lui vizual insa vine si controleaza daca mai sunt acasa sau nu
    Ce-i drept s-a mai temperat dupa ce l-am dus la cresa si a inceput sa se obisnuiasca cu ideea ca mami nu mai e acasa cu el tot timpul

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Si eu las copilul sa se joace singur. mai nou imagineaza jocuri de rol ba cu animalutele din dotare, ba cu aia mici de la ferma Playmobil etc. Din cate stiu, e chiar indicat sa i se acorde copilasului spatiu si ceva independenta

sun2shine
    Guest
    Jocul individual are un mare rol in educatia copilului,Jucandu-se singur sau cu alti copii(ma refer fara implicarea unui adult) copilul invata sa isi faca planuri,sa negocieze, isi formeaza niste deprinderi pe care le poate utiliza apoi in viata reala.
    Tocmai citeam undeva ca daca nu ai chef sa te joci cu copilul e mai bine sa nu o faci....devine frustrant pt ambii parteneri.
    Jucandu-ne impreuna trebuie sa fei unmoment special care creeaza amintiri placute.......pe langa alte aspecte!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari