Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Efectele divortului asupra copiilor

Se pare ca este un an dificil pentru cupluri si ca divortul este un trend in ultima perioada. Ma intreb daca parintii care iau decizia de a merge pe drumuri separate se gandesc si la binele copiilor sau numai la binele lor. Oare cum sunt afectati copiii de divort? Am cunostinte care au divortat recent, unele cu multa grija fata de copii, au explicat pe indelete si au fost aproape de copiii lor impreuna chiar daca nu mai formau un cuplu, altii, nu la fel de atenti au lasat copiii cumva de izbeliste si i-am simtit debusolati, raniti, abandonati, agresivi.

Voi care credeti ca sunt efectele divortului asupra copiilor si cum credeti ca ar trebui sa procedeze un parinte care trece printr-un divort?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Efectele divortului asupra copiilor...? Pai cam aceleasi efecte pe care le are indiferenta unui parinte fata de copii, chiar daca locuiesc impreuna sub acelasi acoperis. Parerea mea este ca in general copiii sunt afectati mai mult de faptul ca un parinte nu stie sa le acorde timpul si atentia de care au nevoie, ca in familie exista neintelegeri, tensiuni, ca nu exista afectiune, decat de faptul ca parintii au ales sa traiasca separat.

Un parinte care isi lasa, in urma divortului, copiii de izbeliste, cred ca e acelasi parinte care inainte de divort era oricum un parinte absent.
    Eu una sunt pro-divort atunci cand s-au epuizat absolut toate metodele de a se reconcilia relatia intre parinti.
    Sunt total impotriva intelegerilor de genul "hai sa traim impreuna de dragul copiilor".

Parintii mei au divortat cand aveam varsta pe care o are acum bebelusul meu (4 luni). Am ramas cu mama, care s-a recasatorit cand eu aveam vreo 9 ani. Am avut o copilarie fericita pentru ca am fost crescuta de o mama fericita. Tatal meu este unul dintre acei parinti despre care spuneam... indiferent si absent in totalitate. Dar nu m-a afectat in niciun fel alegerea lui.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Cunosc situatii in care copii au fost mai fericiti dupa divort pentru ca au scapat de un tata violent sau consumator de alcool. Viata lor s-a schimbat radical. La fel se poate intampla ca unii copii sa creasca alaturi de tata fara sa simta lipsa mamei. Ideal ar fi ca ambii parinti sa fie implicati in cresterea copiilor chiar si dupa divort. Eu am crescut intr-o famile frumoasa si nu-mi imaginam niciodata cum ar fi fara unul din parintii mei. Aveam insa o colega care nu-si dorea niciodata sa ajunga acasa din cauza tatalui extrem de violent. Imi amintesc ca a venit intr-o zi, extrem de bucuroasa, spunandu-mi ca parintii ei au divortat. Ulterior mama ei s-a recasatorit si a avut o relatie foarte frumoasa cu tatal ei vitreg. Pana la urma este importanta atmosfera si mediul in care se dezvolta copii, chiar daca unul din parinti lipseste. Neintelegerile si certurile din familie nu fac decat sa traumatizeze un copil.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Copilul invata din frageda pruncie valorile unei familii..asa ca, daca cei doi parinti nu se mai inteleg, e cea mai buna solutie sa se separe!
    Admir cuplurile divortate care au dupa despartire o relatie stransa si decenta, bazata pe respect, care fac totul pentru binele copiilor!Cred ca asta trebuie sa primeze - binele micutilor adusi pe lume!

Parintii mei au divortat cand eu aveam 10 ani si jumatate. Pentru ca eram destul de mare, mama m-a intrebat ce parere am daca ar divorta...Si acum tin minte clipele acelea, emotia, neputinta pe care am simtit-o...la fel cum tin minte chipul unui tanar judecator care m-a intrebat sfios "tu cu cine vrei sa ramai, puiut?cu mama sau cu tata?". Sunt lucruri pe care nu le poti uita, fac parte din viata..
    .Am acceptat divortul parintilor mei, si am inteles ca, desi despartiti, ei raman parintii mei:)

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Sunt de acord cu Anna Creteanu! A ramane impreuna de dragul copiilor nu e o solutie!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari