Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556

Divortul si traumele asupra copiilor

Vreau sa deschid acest subiect pentru ca niste prieteni de-ai mei trec in perioada asta printr-un divort foarte urat. Nu stiu cum sa reactionez vis a vis de ei, tin foarte mult la amandoi, iar toata povestea asta urata care s-a declansat intre ei m-a luat prin surprindere. Ei sunt prietenii mei, dar amandoi sunt de nerecunoscut. Iar copiii parca nici nu mai conteaza. Se invinovatesc reciproc si totul se petrece in fata copiilor. Fiecare incearca sa ii atraga pe cei doi copii de partea lui. I-am vazut zilele trecute pe copii si erau de nerecunoscut. Tristi, lipsiti de reactie, am inteles ca nici la scoala lucrurile nu stau tocmai cum trebuie. Sincer, nu inteleg, pana la urma copiii sunt ai lor si i-au facut atunci cand inca se iubeau. Din cate am vazut si la televizor sunt mediatizate o multime de cazuri de divort si in toate, ca si in cazul prietenilor mei, copiii ajung sa fie frecvent pusi la mijloc, folositi. Ce ziceti? Care este solutia in cazul copiilor? Cum ar trebui sa se intample totul pentru ca divortul sa nu ii traumatizeze pe copii iremediabil? Cine ii poate ajuta?

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Pot prietenii sa faca ceva in cazurile astea? Voi cum ati reactionat? Cum ati ajutat? Cum pot ei sa inteleaga ca mai ales acum, copiii sunt o prioritate ?

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    indiferent ca se cearta in fata copiilor sau nu.. faptul ca divorteaza ii afecteaza pe copii..............
    e greu pentur un copil sa inteleaga de ce nu va mai locui atat cu tata cat si cu mama
    dar in acelasi timp nu le face bine sa traiasca intr-un mediu tensionat..........
    nus cu ce pot sa-i ajute prietenii.. daca ei nu au reusit sa ajunga la un numitror comun.. sau daca au ajuns in sfarsit la unul si acela e divortul... nus.......
    cred eu ca in cazul uni divort.. prietenii si cunostintele trec de partea unuia sau altuia.. sau chiar daca ei nu trec.. cei doi care divorteaza vor avea impresia ca prietenii comuni s-au impartit...cel putin asa am vazutin caz concret ... cei care au incercat sa intervina au fost banuiti ca tin partea unuia dintre soti

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    eu am incercat sa stau de vorba cu el vrand sa ii explic ca nu are niciun rost sa o acuze pe mama in fata copiilor pentru ca asta ii afecta cel mai tare, ii speria de-a dreptul povestindu-le cum o urmareste, cum din cauza e s-a ajuns aici si alte lucruri. Surprinderea mea a fost foarte mare cand am vazut ca el incerca sa ma transforme intr-un spion. Era convins ca are dreptate si am aflat mai tarziu de la alti prieteni ca a incercat sa ii atraga si pe ei de partea lui...
    In orice caz, pentru cei doi copii este cumplit. Ai dreptate, nu le prieste deloc mediul tensionat. Ma gandesc ca poate lucrurile ar putea sa stea si altfel, de ce nu se poate sa se desparta civilizat? Macar de dragul copiilor....Pe cine ar asculta oare doi oameni care au ajuns deja in stadiul asta cu relatia lor?

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    da.. e clar
    daca a ajuns la faza cu urmaritul...
    nu mai faci nimic
    in momentul asta nu mai conteaza daca ea il insala sau nu
    el are ideea fixa ca e inselat si gata..
    pacat de copii
    si eu am fost prinsa in asa ceva...
    pentru mine a fost mai bine pentru ca aveam doar 9 luni si nu constientizam ce se intampla in jurul meu... cand sunt copii mai mari e urat.......

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Da, este urat pentru ca ei se simt abandonati. Li se pare ca au ajuns pe ultimul loc, ca nu sunt importanti pentru nimeni. Mama incearca, dar se pare ca nu poate suplini sau nu poate sterge impactul pe care il are atmosfera de acasa, in general...Imi pare rau ca ai trecut prin asta, adryaana, dar, intr-adevar, ai avut noroc ca nu aveai cum sa traiesti toate aceste sentimente. Nu stiu, nu exista consiliere pentru o perioada din asta? Desi ma indoiesc ca ar accepta, cel putin el...

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Ma gandeam ca au dreptate televiziunile sa mediatizeze atat de mult cazul Columbeanu, pentru ca probabil reprezinta un model, un exemplu de conduita in societatea romaneasca pentru ca tot asa, cu scandal, sta treaba in cele mai multe situatii. Nu cred ca este nvers, nu cred ca ei creeaza un tipar, doar nu sta nimeni sa se gandeasca: uite asa as reactiona si eu in locul lorsau bine i-a facut!...sau cine stie....
    Citeam undeva - cautand pe net, in speranta ca poate gasesc totusi ceva care sa ajute - ca exista solutia unei medieri, cu mediator profesionist. Stiti ceva despre asta?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Citat Postat de daniela37 Vezi mesajul
    Vreau sa deschid acest subiect pentru ca niste prieteni de-ai mei trec in perioada asta printr-un divort foarte urat. Nu stiu cum sa reactionez vis a vis de ei, tin foarte mult la amandoi, iar toata povestea asta urata care s-a declansat intre ei m-a luat prin surprindere. Ei sunt prietenii mei, dar amandoi sunt de nerecunoscut. Iar copiii parca nici nu mai conteaza. Se invinovatesc reciproc si totul se petrece in fata copiilor. Fiecare incearca sa ii atraga pe cei doi copii de partea lui. I-am vazut zilele trecute pe copii si erau de nerecunoscut. Tristi, lipsiti de reactie, am inteles ca nici la scoala lucrurile nu stau tocmai cum trebuie. Sincer, nu inteleg, pana la urma copiii sunt ai lor si i-au facut atunci cand inca se iubeau. Din cate am vazut si la televizor sunt mediatizate o multime de cazuri de divort si in toate, ca si in cazul prietenilor mei, copiii ajung sa fie frecvent pusi la mijloc, folositi. Ce ziceti? Care este solutia in cazul copiilor? Cum ar trebui sa se intample totul pentru ca divortul sa nu ii traumatizeze pe copii iremediabil? Cine ii poate ajuta?
    In astfel de cazuri, in care este toata familia implicata in mod manifest, este eficienta o terapie psihanalitica de familie, in care participa cu totii. Cel mai adesea lucreaza doi psihoterapeuti formati in terapie de familie. Sedinta de terapie reproduce in mare parte atmosfera de cearta si tensiune dar in timpul ei terapeutii se pot face auziti de catre familie. Parintii se pot auzi ce spune si ce efect are asupra copiilor. Intr-o perioada suficient de lunga, ei pot amenaja o separare civilizata, in care sa tina seama atat de ei insisi cat si de copiii lor. Faptul de a fi impreuna permite copiilor sa se exprime, sa puna intrebari, sa spuna ce simt si elimina tentatia de a transforma in spion orice alta persoana. Desi tentativele constiente sau nu de a atrage terapeutii de o parte sau de alta, nu lipsesc, ele pot fi constientizate impreuna cu interesele din spatele lor.

Psihanaliza de familie

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Multumesc de raspuns, deci exista si solutii pasnice, care pot reduce stresul asupra copiilor si nu numai. Totul ar fi numai sa vrea cei doi sa apeleze de comun acord la ajutor specializat. O sa incerc sa propun aceasta varianta. Poate o vor face macar de dragul copiilor pentru ca in momentul asta ei sunt prea incrancenati unul impotriva celuilalt.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Stiti cumva daca isi pot permite o asemenea consiliere, mediere cei doi parinti? Am adus in discutie cu prietena mea aceasta solutie si intrebarea, legitima de altfel, a fost: "Ne putem permite sau este o solutie pentru cei de talia lui Columbeanu si a familiei lui?"

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Cand intrebati daca isi pot permite, va referiti probabil la costuri. Orice abordare psihoterapeutica se face in conformitate cu posibilitatile de timp si bani ale celor implicati. Nu stiu daca remarca la Columbeanu este sau nu ironica dar la ajutor psihologic apeleaza multi oameni, ceea ce inseamna ca isi pot permite.

cpap.anca@gmail.com
    www.psihanaliza-de-familie.com

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari