Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mitranmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2012
    Postari in forum
    85

Diferenta mare de varsta intre frati

am un baietel de aproape 3 anisori si as vrea sa-i mai fac un fratior sau surioara dar acum nu prea se poate din anumite motive...dar mie frica de diferenta mare intre copii daca astept prea mult...ce parere aveti de diferenta mare( 4-5 ani ) intre copii ?

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Nu mi se pare mare diferenta de 4-5 ani intre copii. Pana la urma sunt si familii unde diferenta e de 10-15 ani sau chiar mai mult, daca mama se simte in stare sa o ia de la capat cu un bebe mic e totul ok. Probabil ca va fi mai dificil sa le coordonezi programul amandurora, vor avea grupuri diferite de prieteni si preocupari diferite. Pentru motivele astea eu una am ales sa fie diferenta mica intre ei, sa se poata juca impreuna si sa aiba aceiasi prieteni.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de mitranmihaela Vezi mesajul
    am un baietel de aproape 3 anisori si as vrea sa-i mai fac un fratior sau surioara dar acum nu prea se poate din anumite motive...dar mie frica de diferenta mare intre copii daca astept prea mult...ce parere aveti de diferenta mare( 4-5 ani ) intre copii ?
    Stai linistita ca nu-i diferenta asa mare! Intre copiii mei este diferenta de 13 ani, fata are 18 iar baietelul 5 ani si totul a fost ok pana acum.

Floricica Nou Venita mitranmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2012
    Postari in forum
    85
    Citat Postat de NicoleD Vezi mesajul
    Stai linistita ca nu-i diferenta asa mare! Intre copiii mei este diferenta de 13 ani, fata are 18 iar baietelul 5 ani si totul a fost ok pana acum.
    wow..frumos as vrea sa se joace impreuna sa aiba aceiasi prieteni,cand sunt mici se vor juca impreuna dar cand vor fi oameni in toata firea nu as vrea sa se piarda...

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    nu mi se pare diferenta mare deloc asa as fii vrut si eu , doar ca s-a grabit sotul sa-l faca pe al doile-a...fetita mea sapt asta face 3 ani iar fratiorul ei o sa se nasca la sf lui octombrie...deci o sa fie diferenta de 3 ani si 5 luni......

Floricica Nou Venita danas34's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    30
    La mine e diferenta destul de mare 14 ani asa ca la tine nu mi-se pare mare 5 ani.

Floricica Nou Venita danas34's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    30
    Scuze nu mam exprimat corect. Antre copiii mei e diferenta de 14 ani.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Din punctul meu de vedere,diferenta de varsta dintre frati nu prea are legatura cu apropierea dintre ei.Intre mine si sora mea sunt mai putin de doi ani,iar apropiate cu adevarat am devenit abia cand am crescut(dupa facultate).Nu pot spune ca ne-am certat sau ne-am urat,doar ca noi am fost si suntem persoane atat de diferite,incat nu aveam nici o preocupare comuna.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Nu cred ca diferenta conteaza- important e sa aiba o saora sau un frate, care sa ii fie un spirjin si un companion in viitor.

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    4-5 ani nu e o diferenta mare, in nici un caz nu e un motiv sa se "piarda cand vor fi mari". Dimpotriva, poate cel mai mare va avea mai multa rabdare cu cel mic. Sigur, e posibil sa nu aiba aceiasi prieteni, dar asta nu e o tragedie, nu? Pana la urma, si daca diferena dintre ei e de un an sau doi e posibil sa nu aiba aceiasi prieteni. Si apoi gandeste-te ca intre cineva de 25 de ani si cineva de 20 de ani, diferentele sunt foarte mici, devenind si mai mici cu cat imbatranesti mai mult.

Fratele sotului meu e cu 11 ani mai mic, dar s-au inteles intotdeauna perfect, inca de cand era cumnatul meu mic si sotul se juca tot timpul cu el, pana acum cand am si iesit in oras cu el si cu prietena lui si desi noi avem aproape 30 de ani si ei au 19, ne-am inteles foarte bine.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Intre mine si fratele meu sunt 10 ani diferenta (el este mai mare) si totul a fost intodeauna perfect! Avem o relatie minunata si ne iubim enorm... Nu ne-am certat niciodata, ne-am sprijinit intotdeauna unul pe celalat, ne-am sfatuit si ne-am incurajat ori de cate ori a fost nevoie. De pe cand aveam eu 17-18 ani am inceput sa avem chiar si prieteni comuni, sa iesim impreuna... a fost super. Acum ne vedem rar, fiind departe unul de celalat dar nici distanta nu a facut ca relatia noastra sa se deterioreze in vreun fel.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari