Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467

Dependenta

Cu totii cred ca ne confruntam la un moment dat cu aceasta problema. Fie ca este vorba de noi sau de cineva apropiat, ca este vorba de fumat, alcool, droguri sau jocuri de noroc, dependenta o intalnim la tot pasul.
    Cum facem fata, cum procedam sau cum ajutam cand suntem pusi in astfel de situatii ?

O vecina de-a mea, o super femeie si gospodina de altfel, are nenumarate caderi din cauza consumului de alcool. Cam o data la doua luni sotul ei o duce la dezalcoolizare, cand vine de-acolo promite ca nu se mai atinge de bautura, dar...
    Mi-e jena cand o intalnesc si n-am stiut niciodata cum sa ma comport in preajma ei si ce sa-i zic ca s-o ajut!

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    am vazut si eu caz real de dependenta de alcool...brrrrr!
    numai ca era vb de un barbat...parca e altfel...dar o femeie e putin aiurea...
    oricum,nu e usor sa te comporti in preajma unei astfel de persoane care are astfel de probleme...nu stiu ce ai putea sa ii spui...hai,cand esti f f apropiat...ceva ruda,exista posibilitatea ca sa te vizitezi mai des si sa o ajuti cumva...dar cand e mai indepartata..e si mai greu ...
    nicole,multa putere si vointa ii doresc vecinei tale!

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Fiind de varste apropiate si avand si fetele aproape de aceeasi varsta, a fost o vreme cand ne mai intalneam la o cafea sau ieseam la iarba verde impreuna. De cand l-am nascut pe David, altele ne-au fost prioritatile si nu ne-am mai vizitat asa des. In timpul asta s-a produs si schimbarea asta la ea.
    Sotul ei ii mai povesteste sotului meu cand se intalnesc, despre ce se intampla cu ea si despre faptul ca nu are suficienta vointa sa renunte.

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Buna,in primul rand ce este DEPENDENTA ?Dependența este o stare caracterizată prin necesitatea stringentă de folosire a unor substanțe sau medicamente. Ce intelegem prin dependenta de alcool?Ceva care ne face fericit/a si uitam de tot/toate?Se poate mosteni?Alcoolismul se transmite din generatie in generatie, abia dupa aceea devenind boala,dar asta nu este o regula insa. Un copil cu un parinte alcoolic, nu il urmeaza neparat,dar de cele mai multe ori nu se stie niciodata.Stii vorba aceea:''ce iesa din pisica tot soarece prinde''?
    Se poate trata?Asta inseamna ca, desi un alcoolic este de mult timp “treaz” si si-a recapatat sanatatea, el/ea poate reveni in orice moment la acest viciu si trebuie sa continue sa evite orice fel de legaturi cu alcoolul.Este important de tinut seama ca un alcoolic va cadea de mai multe ori in patima lui,dar in timp isi va reveni daca acel ceva care la impins in aceasta ''fericire''va inlocui dependenta.

In primul rand persoana NU trebuie sa fie condamnata pentru-ca nici ei nu ii face cinste si daca poti sa vorbesti cu ea ...intrebarea de ''aur''ar fi:de ce o face bautura fericita si nu ceea ce are?De obicei cand ai o dependenta asta inlocuieste fericirea din jurul tau si asta iti da putere sa mergi inainte,chiar si taras,dar tii pasul...stiu ...suna...ciudat,dar in momentul in care se va descoperi de ce bautura o face fericita aceasta dependenta poate fi vindecata.

Succes si multa sanatate !

oanachampion
    Guest
    Nasol... nici eu nu as stii cum sa ma comport cu cineva de genul asta... Si asta pentru ca nu pot intelege, cu toate ca sunt dependenta de nicotina (fumez de la 17 ani, am aproape 32)... La 15 ani era sa mor, am facut soc anafilactic (adica soc alergic, la penicilina in cazul meu) si n-am mai stiut ce se intampla cu mine minute bune... dupa, am urat ideea ca nu avusesem nici un control asupra corpului meu... in consecinta, nu m-am imbatat niciodata (ultima oara cand am pus gura pe alcool - si anume am baut cam 1/4 dintr-un cocktail de fructe cu fff putin alcool - a fost la ziua sotului meu... in 2006! ), nu m-am drogat niciodata etc. E, sincer, una din fricile mele cele mai mari - sa iau ceva ce sa-mi "altereze" mintea... In timpul travaliului, pt ca nu tinuse epidurala, mi-au dat ceva opioide (am aflat dup-aia, cand am primit acasa factura, ce erau, de fapt)... mai aveam putin si dadeam in atac de panica, credeti-ma pe cuvant, a inceput sa mi se faca somn.... dar un somn din ala nenatural, parca pluteam... si le-am zis disperata sa opreasca ce naiba imi baga in vena, ca daca adorm, simt ca n-o sa ma mai trezesc... Sincer, nu inteleg fascinatia unora pt starea de 3 lei pe care le-ar induce-o substantele asta jegoase... YUCK!

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Si sotul meu este fumator, cel putin am reusit sa-l determin sa fumeze mai putin...
    La un moment dat se ambitionase intr-atat, incat credeam c-o sa se lase, dar au fost mai puternice decat el! Eu n-am fumat niciodata si la fel ca si tine Oana, prefer sa stiu ce se intampla cu mine, drept pentru care am nascut ambii copii fara anestezie.
    De baut nici nu poate fi vorba, la noi in casa nu se "practica", doar la ocazii speciale (aniversari, musafiri), poate de-asta mi-e atat de greu sa inteleg ce se intampla cu Diana! :(

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    nicole,dar sotul dansei ce zice....ea recunoaste ca totusi e o problema ceea ce are ea?
    ma gandesc ca daca stie ca nu face bine - e totusi un start,un inceput pt vindecare!

si intradevar sunt multe de spus si povestit...poate un psiholog o poate ajuta.
    probabil ca ceva in trecutul dansei n-a functionat...viata e destul de imprevizibila la un moment dat si iti poate oferi si suisuri si coborasuri...depinde doar de tine daca poti sa treci peste...conteaza si cei dragi tie,daca iti sunt aproape...dar nu tot timpu sunt ei (cei de langa tine) cei de care te poti agata.

Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Mire, culmea este ca nu recunoaste ca ar avea o problema! Si ce e si mai culmea, sotul ei nu bea deloc alcool, de cand il stiu!Este un om foarte muncitor si o sprijina cat de mult poate, a avut rabdare cu carul, cand ajunge la limita o duce la spital, si-ti dai seama cat este de rusinos pentru un barbat...
    Ma gandesc si la faptul ca ea a avut doar grija de gospodarie si poate dac-ar fi avut serviciu altele i-ar fi fost preocuparile! Au situatie financiara destul de buna si poate, asa cum spuneai si tu, o macina ceva si-atunci isi gaseste refugiul in a bea...:(

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Hmm nasol la faza cu dependenta ...este greu sa treci peste si mai greu este sa recunosti sa accepti ajutorul celor din jur.

princess
    Guest
    Poate ar fi o idee sa mearga si la intalnirile unui grup AA (Alcolici anonimi) avand nevoie de sustinere pe termen lung.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    atata vreme cat nu realizeaza problema, nu va face nimic
    ea trebuie ajutata in primul rand sa constientizeze problema pe care o are
    i-as sugera sotului ei, sa o filmeze sau pozeze cand e beata si sa ii arate imaginile cand e treza
    poate fi un dus scotian, un pic prea dur dar posibil ca imaginea ei beata sa o trezeasca
    de abia dupa aceea se va lasa ajutata
    negand dependenta nu are de ce accepta ajutorul, pentru ea aceasta problema nu exista

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari