Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

De ce sa nu negociezi cu copilul!

Uneori poate sa fie foarte dificil sa faci fata unui copil incapatanat, un copil sfidator are idei proprii si rareori se supune autoritatii parintilor.

Parintii acestor copii s-ar putea sa se simta constransi la un moment dat sa negocieze cu copilul pentru a obtine cat de cat ascultare (supunere). Negocierea totusi este asociata unei serii de probleme pe termen lung precum indisciplina si probelem de comunicare si in plus, o data ce a fost folosita nu exista cale de intoarcere.

Negocierea demonstreaza slabiciune, arata ca parintele este dispus sa faca orice atata timp cat copilul indeplineste o rugaminte sau o sarcina care i-a fost data. Negocierea in sine ii permite copilului sa evite anumite sarcini si in plus un copil obisnuit cu negocierea va fi din ce in ce mai dificil de multumit si nici nu va dori sa isi asume responsabilitati noi.

Daca negocierea devine o obisnuinta va fi dificil sa determini copilul sa faca ceva ce nu ii aduce nici un beneficiu, astfel ca negocierea incurajeaza lenevia pe termen lung se poate transforma intr-o metoda eficienta de santaj al parintilor.

Copiii se vor astepta la un premiu, o recompensa pentru tot ceea ce fac de la curatenia in camera, la temele pentru scoala si pana la spalatul pe dinti. Negociearea cu copilul poate plasa parintii intr-un cerc vicios din care vor iesi cu mare greutate.

Desi este dificil, parintii trebuie sa faca tot ce le sta in putinta sa determine copiii sa indeplineasca anumite sarcini fara sa fie recompensati, deoarece copiii trebuie responsabilizati si trebuie sa invete din timp ca sarcinile se impart.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Gabizza postarea de mai sus e parere proprie,sau sfatul unor persoane ...avizate(nu mi-a venit alt cuv in minte)?

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Este sfatul unor persoane avizate

Pe de o parte cred ca au dreptate ca poti ajunge in situatii urate apelang mereu la negociere cu copilul. Insa cred ca sunt situatii in care este bine sa negociezi cu copilul intr-o oarecare masura.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Si eu cred la fel,daca un copil are idei proprii nu inseamna ca este neaparat sfidator...Eu incerc sa-mi tratez fata ca pe un egal uneori(ok,e mult spus) si incerc tot timpul sa ma pun in locul ei.Atata timp cat ideile lor proprii nu le pun viata in pericol si nu-i afecteaza negativ pe ei,sau pe cei din jur,eu zic ca-i ok.Si nu-i vorba neaparat de indisciplina cand un copil nu-si asculta parintii si are cu totul alte idei,am "incercat" chestia asta pe pielea mea...De multe ori am avut neantelegeri cu parintii,de la facutul temelor de ex,pana la ordinea in casa,etc,pt ca aveam idei diferite despre ce inseamna acest lucru...Asta nu inseamna ca greseam eu sau greseau ei^pur si simplu aveam un altfel de mod de a vedea lucrurile.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    La mine n-ar fi mers sa-si impuna punctul de vedere,dar ajungeam la un rezultat comun vorbind.De ex scriam problema la geometrie in caietul de teme(desi eu o rezolvam mintal) si ma lasau sa-mi pastrez ordinea mea in camera,in care eu stiam exact fiecare lucru,iar mama isi punea mainile in cap
    Modificata de andreea 2929; 11.02.2011 la 14:20:34.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu sunt super incapatanata si Edi ma mosteneste din plin la asta, deci nici cu el nu cred ca va merge medota cu impusul. Si cu mine se negocia mult discutam si ajungeam la un punct comun si eu cred ca am iesi ok in final

sun2shine
    Guest
    Cum sa nu ii lasam sa negocieze cand toata viata asta e bazata pe negocieri?De la piata si pana la a obtine un loc de munca....negociem .Important e ca aceasta negociere sa fie facuta astfel incat nici parintele dar nici copilul sa nu aiba prea mutle de pierdut ci sa fie folosit ca un intrument de educatie.Negocierea nu se face prin a-l supune pe copil sa faca ce zice parintele si apoi ii dam o bomboana ca a ascultat....total gresit.NEgocierea vine din ambele parti.
    Asa cum zice Gianina trebuie sa ne punem in locul copilului...de multe ori unii copii care sunt constransi sa faca ceea ce le ordona parinti ajung sa fei rebeli,sa sara peste faza cu negociatul direct la fapta si atunci copilul nu a invatat nimic....
    Insa pt a evita unele conflicte cand ii spunem unui copil ca vrem ceva de la el ar trebui sa ii oferim mai multe optiuni din care el sa o aleaga pe cea care ii place si atunci negociatul nu devine problema principala!

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Este sfatul unor persoane avizate

Pe de o parte cred ca au dreptate ca poti ajunge in situatii urate apelang mereu la negociere cu copilul. Insa cred ca sunt situatii in care este bine sa negociezi cu copilul intr-o oarecare masura.
    o fi avand copii persoana aia avizata?

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    la noi nu merge nici cu negocierile,amenintarile,recompensele,logica....
    e teroare!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari