Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Foarte Bine De ce esti mandra copilul tau?

Orice mamica, invariabil, este mandra de puiul ei. Este in natura noastra de mamici, tatici, de parintii sa fim mandrii de copiii nostri, de realizarile si de progresele lor.

Eu sunt mandra de Edi de fiecare data cand face un progres, cand face ceva nou, cand face o asociere sau cand devine inventiv. Si cand zic ca devine inventiv iata la ce ma refer. Lui ii palce TV si ii place sa butoneze; avem un tv mic in camera lui cocotat pe birou in asa fel incat Edi sa nu poata ajunge la el sa il butoneze. S-a chinuit el ce s-a chinuit sa ajunga la butoane si cand a vazut ca dupa atata stradanie, intins si muncit nu a reusit s-a dus frumos in sufragerie, si-a luat agenda (o agenda veche mai groasa cu care se joaca el) a pus-o in fata televizorului si s-a urcat pe ea si asa a ajuns la butoane. Noi am ramas trazniti, ne uitam si nu ne vedea sa credem (aveam cam 1 an si 4-5 luni atunci), apoi o alta faza a fost cand nevoiti sa scoatem clanta de la usa camarii pentru ca tot intra "seful" acolo, am asezat-o in debrata pe un raft si o luam de acolo de fiecare data cand aveam nevoie sa umblam la camara. Intr-o zi l-am surprins pe Edi coctat incarut (care tot in debara este) si cu mana dupa clanta. L-am lasat sa vad ce face, ma gandeam ca o sa o "guste" asa cum face cu toate. A luat-o si s-a dus fix la camara si incerca sa o potriveasca in gaura ramasa, a vazut ca nu merge si nu reuseste sa o bage asa ca s-a intors in debara, a luat ce a gasit la indemana adica lanterna si a mesterit cu ea acolo pana a reusit sa o bage in gaura si a fost foooarte satisfacut de asta, dovada stau si cele 2 poze

DSCF8533.jpg DSCF8535.jpg

Tu de ce esti mandra de copilul tau?

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Ca orice mama sunt mandra cand lumea remarca ce fata frumoasa, isteata, prietenoasa avem si, bineanteles cand spune, face lucruri mai deosebite .
    A mea e mai mare, dar tot ne uimeste cu niste rationamente pe care cel putin eu nu le aveam nici la scoala. E adevarat ca noi eram niste copii mai naivi, iar generatiile astea sunt mult avansate si totusi...ne place sa credem ca copiii nostri sunt mai agili in gandire ca altii.
    Dar sa va zic prima chestie care pe mine chiar m-a socat. Avea un an si foarte putin, pe la inceputurile mersului in picioare. De vorbit nici nu se punea problema (a inceput sa vorbeasca cam tarziu) si noi ne inchipuiam ca nici nu intelege mare lucru.
    Eram in bucatarie si i-am zis lui ta-su: adu-mi si mie geanta aia bleu a ei! Si pana sa apuce el sa proceseze rugamintea, ea s-a intors din dormitor cu geanta.
    Va dati seama acum cate idei ii vin...Nu o mai pot pacali aproape cu nimic si imi combate cu argumente solide aproape orice.

loredana3345
    Guest
    frumos baiat ai,GABI! eduardo il cheama nu?unul din numele mele preferate:-) eu sunt mandra in primul rand cand vad ca fetita mea papa tot:-) sau mai bine zis pt ca nu ma rog mult de ea sa manance,cand aud laude la adresa ei legate de aspectul fizic:-p,si cand vad ca face ceva nou,de ex se chinuia sa se dea jos din patut si cand a vazut ca nu ajunge,a luat 2 jucarii mari din patut(2 caini de plus),i a pus unul peste altul si apoi s a urcat pe ei:-) nu mai puteam de ras cand am vazut ce i a dat prin minte,si slava domnului tot nu a putut sa sara din pat:-)))))))))))))))))))))))))

iubytzik22
    Guest
    Eu sunt mandra de el ca este asa cum este.....in primul rand e fff sociabil, rade tot timpu dimineata ma trezeste cu un zambet imens si imi da pupicuri sa ma trezesc.....practic de dimineata ma trezesc binedispusa .....imi place ca deja la 1 an si 9 luni e fff curat...daca gaseste o scama sau ceva pe jos se duce la cosu de gunoi si il pune acolo si spune cah......imi place cand il vad ca stie de toate si incepe sa ma inteleaga.....ce nu imi place e ca ma chinuie cu mancarea:( nu vrea sa pape.....in rest pentru mine e copilul perfect.....pt ca e al meu:))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari