Ultimele discutii din forum
    sun2shine
    Guest

De ce copilul mai mare doarme de amaiz iar cel mic nu?

Tia mea doarme de rupe la amiaz si are 4 ani iar pitica are 3 si nu doarme.Voi aveti astfel de probleme?Ce ma sfatuiti?

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Poate depinde si de ora la care se trezesc dimineata.daca cea mica doarme mai mult, atunci e de inteles.la noi e exact invers.in vacante si in week-enduri, cel mare doarme pana pe la 10 dimineata, si la pranz nu-i mai este somn.asa ca doarme doar cel mic.insa, cand merge la gradi, se trezeste la 7, asa ca, la pranz, ne asezam in pat toti 3 (eu si piticii) ,iar cel mic adoarme imediat.Dau la desene, programez televizorul sa se opreasca dupa 15 minute, si eu ma prefac ca dorm.Dupa ce se stinge televizorul, baiatul cel mare baga nasul in perna, si...somnul vine instantaneu.
    Procedez astfel, pentru ca, daca ii spun "hai sa dormim" incepe sa vocifereze, ca nu-i este somn, ca el nu doarme la pranz, etc.Dar daca ii spun "hai sa ne uitam la desene" ,bineinteles ca accepta fericit. si in cele 15 minute cat sta intins si se uita la tv, se instaleaza usor-usor si somnul, asa ca nu-i este greu sa adoarma cand se termina programul de desene animate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari