Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum taiem unghiile copilului?

La noi a fost o mare problema cu taiatul unghiilor lui Edi inca de cand era nou-nascut, la maini era cum era ca statea destul de cumine, si acum sta se uita si nu zice nimic insa la picioare e jale, se gadila (cred) si atunci isi tot trage piciorul se zbate si abia reusesc sa ii dai unghiile.

In somn nici nu poate fi vorba sa i e tai ca imediat simte daca intru in camera la el si asa cu ochii inchisi se ridica in picioare cu bratele intinse sa il iau din patut

Voi cum procedati?

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    eeeeeeeeeeee adevarata arta cu taiatul unghiilor,hai la maini mai taiem cum taiem dar la picioruse abia abia reusim...taiem una cand si cand ...cand putem si dupa ce am terminat de taiat in vreo saptamana constati ca au crescut iarasi

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    da, e grea incercare taitaul unghiilor!
    in somn nici nu se pune problema ptr ca are un somn f fin, si imediat se trezeste.
    la miini ma ajuta sotul ,ca el il tine si ii povesteste pina reusesc eu sa tai la o mina, dar la picioare e jale... cind reusesc o unghie , gata, nu ma mai lasa.
    greu....

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Lui Rares ii tai unghiile cand e treaz inca de pe la 7 luni.Sta, ii place.Elizei i le-am taiat in somn pana la un an si 3-4 luni.Acum n-avem probleme.

oanachampion
    Guest
    Ai mei vin ei si ma trag de maneca daca am uitat cumva sa le tai unghiile si au crescut nitel si ii deranjeaza... Stau foarte cuminti, imi intind, tacticosi, cate o mana sau un picior, iar eu le tai unghiile... Off topic, la fel de cuminti stau si la tuns parul (ii tund cu foarfeca).

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    eu am obisnuit-o pe fetita mea sa ii tai unghiile inca de cand era mica, sa fie treaza;acum are 1 an si 6 luni
    asa ca acum nu avem probleme
    in privinta tunsului,nu avem deloc probleme,pentru ca stie ca facem biz-biz adica ea se face frumoasa;

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Ai mei vin ei si ma trag de maneca daca am uitat cumva sa le tai unghiile si au crescut nitel si ii deranjeaza... Stau foarte cuminti, imi intind, tacticosi, cate o mana sau un picior, iar eu le tai unghiile... Off topic, la fel de cuminti stau si la tuns parul (ii tund cu foarfeca).
    Copii cuminti ai tu Oana, la noi e jale la ambele capitole la picioare dupa ce ii tai unghiile am carcei la mana cat stau de incordata sa incerc sa ii tin picorul ferm sa nu cumva sa ii dai vreun degetel dar nici prea strans sa il doara iar la tuns....nu mai zic

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Si la noi e jale la taiat gherute,nu ma lasa nici la maini,nici la picioare,dar nici eu nu ma las,tai tot!Il pun in scaunul de masa,il leg cu centurile si ma pun pe treaba,el urla ca din gura de sarpe dar termin repede si ii trece ca prin farmec:)))
    Nu i le-am taiat niciodata in somn,dar nici nu s-a obisnuit!El nu ma lasa sa fac nimic legat de ingrijirea personala:nici sa ii tai unghiile,nici sa ii curat urechile,nici sa ii sterg nasul(ce sa mai spun de scos mucisorii,plange de zici ca il tai bucati si bucatele),nici sa il spal pe fata...ii place mai neingrijit!

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Și Samyr e tare cumințel la tăiat unghii , el de altfel cere și ojă , cremă de față și uneori și ruj ........iar parfumul e regulă , nu iese afară fără să se parfumeze ......

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Copii cuminti ai tu Oana, la noi e jale la ambele capitole la picioare dupa ce ii tai unghiile am carcei la mana cat stau de incordata sa incerc sa ii tin picorul ferm sa nu cumva sa ii dai vreun degetel dar nici prea strans sa il doara iar la tuns....nu mai zic
    Cuminti? Sunt cuminti (mai bine zis ascultatori) ACUM, ca am pus joarda pe ei cand erau de varsta lui Edi... Facem toate tampeniile cand e vorba de joaca, ne scalambaim, urlam cat ne tin plamanii "Sponge Bob Square Pants", "It's Food Around the Corner" etc, citim, ne alintam, facem prajiturele impreuna, ii las sa stea si in cap daca vor... DAR, daca e vb de treburi serioase, au invatat ca mama dreq ii ia daca nu ma asculta... De ex, ieri, in timp ce se uitau la desene, Aidan i-a palit una lui Devon cu o jucarie. I-am zis sa vina la mine sa discutam despre asta (deja sunt destul de mari cat sa ne intelegem prin vorbe) si a venit fara mofturi... naiba a mai vazut copil care sta cu spatele la desenele animate, ca sa suporte o tirada din partea parintilor?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Cuminti? .. naiba a mai vazut copil care sta cu spatele la desenele animate, ca sa suporte o tirada din partea parintilor?

Chiar, cine ?Eliza se cearta parte-n parte cu mine.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari