Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum sa isi accepte fratele sau sora?

Cand in familie apare un nou membru, copilul pana atunci singur la parinti se afla intr-o situatie noua care poate fi benefica sau din contra dezastruasa. Depinde mult de parinti cum isi va accepta copilul fratele sau sora.

Prima senzatie pe care o va avea copilul va fi de gelozie, i se va parea ca noul membru al familiei este cel care are parte de toata atentia (mai ales din partea mamei) si ca el este cumva "dat la o parte".

Rolul mamicii este crucial aici pentru ca trebuie sa echilibreze foarte bine balanta atunci cand acorda atentie, ingrijeste si ofera afectiune ambilor copii. Simplul gest de a tine bebelusul in brate, poate naste in sufletul copilului mai mare sentimentul de gelozie.

In plus, atunci cand un nou membru apare in familie, rutina zilnica, anumite obiceiuri si ordine a lucrurilor se schimba, deci copilul mai mare pe langa faptul ca trebuie sa se obisnuiasca cu noul membru al familie, trebuie sa invete sa accepte si toate schimbarile de situatie.

Copilul mai mare poate recurge la mici trucuri pentru a atrage atentia parintilor si pentru a "testa" daca il iubesc la fel de mult ca pe bebe, pot sa apara chiar si momente de regres tot din cauza geloziei sau accese de furie sau teama excesiva.

Vestea ca va avea un fratior sau o surioara trebuie sa o primeasca din timp, inainte de nasterea bebelusului, pentru ca cel mic sa aiba timp sa se obienuiasca cu aceasta idee si sa stie la ce sa se astepte.

Poate fi incurajat sa aiba grija de fratele/surioara lui, sa ii se dea "responsabilitati" pe masura varstei lui, astfel se va simiti important si va participa cu placere la ingrirea noului membru al familiei.

Voi cum ati procedat cand in familie a aparut un nou membru? Cum au reactionat copiii vostri?

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Astept cu nerabdare sa citesc pareriile fetelor....Ne dorim un al doilea bebe....cand o fi sa vina....si parca mi-e frica ca Diana sa nu se simta neglijata...
    Cunosc cazuri cand fratele mai mare facea rau bebelusului, il lovea sau ii punea perna pe cap sa nu il vada, sau dorea sa il duca inapoi de unde a venit.....toate acestea pt ca nu i s-a explicat sau nu a inteles ce se intampla....

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu sunt la fel de curioasa. Tot asa la un moment dat o sa incercam sa ii facem o surioara sau un fratior lui Edi si as vrea sa vad din experientele mamicilor cum au reactionat copilasii la aflarea vestii

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    La noi este diferenta de 1 an si trei saptamani intre ei, si Denisa practic de cand se stie a avut un fratior, nu-si aminteste perioada cand era singura la parinti ca sa faca vreo comparatie. Cand am venit cu Mihnea de la maternitate s-a uitat putin ciudat la mine ca lipsisem de acasa doua zile, dar cu bebe s-a acomodat imediat. Acasa am profitat de faptul ca Mihnea nu facea decat sa manance si sa doarma, si am stat cat de mult timp am putut cu ea, am lasat-o sa ii tina biberonul, sa il alinte; nu l-am tratat ca pe un bibelou, si nici nu i-am interzis Denisei sa faca anumite lucruri ca il deranjeaza pe bebe, cum ar fi sa se joace galagios, sa vorbeasca tare, sa il alinte in timp ce doarme, nu am tratat venirea lui ca pe ceva extraordinar, ne-am comportat ca si inainte, doar ca aveam un omulet in plus in casa.
    Si nu am avut gelozii pe motivul venirii lui Mihnea. Ca am avut mai tarziu, e altceva, la noi geloziile sunt din alte motive, de "maxima gravitate" cum ar fi: de ce imi spune celalalt primul ceva, de ce i-am dat apa celuilalt prima data, si de astea.
    Modificata de roxie; 17.01.2011 la 10:11:28.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Noi am avut mare noroc cu baietelul nostru pentru ca, desi era destul de rasfatat, si-a dorit mereu un fratior sau o surioara. A fost extrem de fericit cand a aflat ca va avea o surioara si nu mai avea rabdare sa vina odata.
    Modificata de dama de pica; 07.06.2011 la 10:45:51.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari